Česko už čoskoro otvorí nákupné centrá a ďalšie prevádzky. Slovensko je lídrom v opatrnosti 

  • Rakúsko, Nemecko a aj Česko otvárajú postupne ekonomiku, pričom nových prípadov aj celkový počet nakazených je v nich násobne vyšší ako na Slovensku
  • Podľa najnovších informácii z Českej republiky tu už od pondelka 20. apríla budú môcť opäť začať fungovať napríklad farmárske trhy, no povolené budú aj malé svadby
makk
TASR, wikimedia.org-David Sedlecký
  • Rakúsko, Nemecko a aj Česko otvárajú postupne ekonomiku, pričom nových prípadov aj celkový počet nakazených je v nich násobne vyšší ako na Slovensku
  • Podľa najnovších informácii z Českej republiky tu už od pondelka 20. apríla budú môcť opäť začať fungovať napríklad farmárske trhy, no povolené budú aj malé svadby

Vládny plán na postupnú normalizáciu života v Českej republike v súvislosti s uvoľňovaním preventívnych karanténnych opatrení má päť etáp. Scenár, ktorý pripravilo Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s Ministerstvom priemyslu a obchodu a odborníkmi-epidemiológmi, prerokovala vláda. 

Prvá fáza uvoľňovania je naplánovaná na pondelok 20. apríla a mala by sa týkať prevádzok remeselníkov, autobazárov a autosalónov, farmárskych trhov a tréningov profesionálnych športovcov na vonkajších športoviskách za presne definovaných podmienok. Povolené budú tiež svadby s účasťou do desať osôb pri dodržaní špecifických hygienických podmienok.

zdroj: vlada.cz

Celý proces, pokiaľ nedôjde k zhoršeniu epidemiologickej situácie, by mal zatiaľ vyvrcholiť v pondelok 8. júna, kedy by mali byť otvorené aj tie najväčšie prevádzkarne, nákupné centrá, vnútorné priestory stravovacích prevádzok, divadlá, zámky či športové podujatia s účasťou do 50 osôb. To by znamenalo, že by sa k tomuto dátumu mohli v obmedzenom režime začať hrať aj profesionálne súťaže v kolektívnych športoch, avšak bez divákov. 

Podobný scenár bol v spolupráci s Ministerstvom školstva, mládeže a telovýchovy pripravený aj  pre školy v Českej republike. Najprv, od pondelka 20. apríla, budú povolené individuálne konzultácie a skúšky pre študentov najvyšších ročníkov na vysokých školách pri maximálnom počte do piatich osôb na jednom mieste. 

zdroj: vlada.cz

Maturitné skúšky či záverečné skúšky a obmedzené praktické vyučovanie bude možné uskutočniť najskôr po 1. júni. Prijímacie skúšky na stredné školy zase v priebehu júna. Scenár zatiaľ počíta tiež s návratom do škôl len pre deti 1. stupňa základných škôl a to v početne obmedzených skupinách na 15 detí a jedno dieťa v lavici. Žiaci druhého stupňa by mohli začať chodiť do školy až v priebehu júna, a to opäť len v menších skupinkách.

Naša vláda pod vedením premiéra Igora Matoviča chce predstaviť plán otvárania obchodných prevádzok budúci týždeň. Premiér vyčíslil, že pre súčasné obmedzenia slovenská ekonomika zaznamenáva 30 % pokles výkonu. Analytici sú aj preto presvedčení, že je nevyhnutné vypracovať plán postupného spúšťania ekonomiky. 

🔴🎥 Predseda vlády Igor Matovič – Ako otvoríme slovenskú ekonomiku

Gepostet von OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti am Dienstag, 14. April 2020

„Reštrikcie boli dôležité pre spomalenie šírenia vírusu, čím krajina získala čas na prípravu. S plynúcim časom je otváranie ekonomiky čoraz naliehavejšie. Čím dlhšie platia hospodárske reštrikcie, tým väčší tlak vzniká na verejné financie, ale aj na hospodárenie firiem a domácností. Civilizovaná spoločnosť nemôže fungovať, ak sa ľudia nedokážu uživiť prácou,“ povedal riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Peter Goliaš. 

Zdroje: vlada.cz, mpo.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK