Česko v plnom rozsahu spĺňa podmienky červenej krajiny, do Rakúska sa radšej nechystaj 

  • Česká republika už tretí deň po sebe hlási rekordný denný nárast nakazených
  • Dobre na tom nie je ani Rakúsko, do tejto krajiny odborníci už Slovákom odporúčajú necestovať
martin klus
TASR/Jaroslav Novák
  • Česká republika už tretí deň po sebe hlási rekordný denný nárast nakazených
  • Dobre na tom nie je ani Rakúsko, do tejto krajiny odborníci už Slovákom odporúčajú necestovať

Novými takzvanými menej rizikovými „zelenými“ krajinami budú s najväčšou pravdepodobnosťou Švédsko, Bulharsko a Kanada. Informoval o tom na sociálnej sieti Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus.

„Česká republika v plnom rozsahu spĺňa podmienky červenej krajiny, a teda by podľa návrhu epidemiológov mala pribudnúť na zoznam rizikových „červených“ krajín,“ konštatuje Klus.

České laboratóriá v sobotu zachytili ďalších 1541 prípadov nákazy koronavírusom. Informuje o tom portál tn.cz s tým, že toto číslo predstavuje nový denný rekord.

Svetové médiá píšu o českej nezodpovednosti. S koronakrízou sa lúčili večerou pri polkilometrovom stole

Štátny tajomník upozorňuje, že Rakúsko aj Maďarsko sa dostávajú do„blikajúcej zóny“ kam epidemiológovia po novom neodporúčajú cestovať. Z každej z týchto krajín sa dá minimálne do utorka bez obmedzení vrátiť. Od piatka do soboty potvrdili v Rakúsku až 869 nových prípadov, pričom viac ako polovica z nich je z Viedne.

„To, čo prežívame, je začiatok druhej vlny,“ skonštatoval Sebastian Kurz a zároveň vyzval ľudí, aby dodržiavali opatrenia proti šíreniu vírusu a obmedzili sociálne kontakty. Varoval tiež, že krajina už čoskoro prekročí hranicu tisíc nových prípadov za deň.

Podľa Martina Klusa bude Ústrednému krízovému štábu SR okrem iného navrhnuté, aby Slovensko uzavrelo svoju hranicu s Ukrajinou. „Priznávam, neviem presne čo si pod tým predstaviť, lebo náš východný sused je prakticky uzavretý už niekoľko mesiacov. Počkajme do pondelka, budeme múdrejší. Verte, robím čo je v mojich silách,“ doplnil.

Gepostet von Martin Klus am Freitag, 11. September 2020

Epidemiologická situácia v Rakúsku a najmä Českej republike je aj podľa publicistu Juraja Hrabka výrazne horšia ako na Slovensku. „Ak nezatvárame hranice s Českom, kde už bolo za jeden deň viac ako tisíc nakazených a hranice s Rakúskom, má to iba politické dôvody, nie zdravotné. My sme museli nosiť rúška aspoň v obchodoch a MHD, v Česku a Rakúsku to ľudia nemuseli robiť. Tam sa k tomu pristupuje až teraz,“ povedal Hrabko v diskusii na Tablet.tv.

Aj keď Slovensko podľa Hrabka dostatočne nevyužilo letné mesiace na prípravu na druhú vlnu pandémie nového koronavírusu a aktuálne opatrenia skôr ad hoc reagujú na vzniknutú situáciu, jar vďaka vláde Igora Matoviča a predtým Petra Pellegriniho zvládlo lepšie ako susedné štáty. Teraz podľa neho hrozí, že sa do krajiny nákaza bude dostávať od susedov.

OBROVSKÝ ÚSPECH: Slovenská vakcína proti COVID-19 má pozitívne predklinické výsledky

„Opatrenia, aké sa robili na jar, dnes neplatia a podľa môjho názoru je to všetko chaotické,“ konštatuje Hrabko. „Bola e-karanténa, kontroly na hraniciach, meranie teploty. To dnes neexistuje. Aspoň námatkové kontroly a meranie teplôt na hranici malo ostať,“ tvrdí.

Niektoré prijímané opatrenia podľa Hrabka naopak nemajú zmysel. „Aký význam má povoliť zábavu do 23.00 h? To sa čaká, že po tej diskotéke pôjde každý domov spať? Takéto obmedzenie nemá absolútne žiadny význam, buď to treba uťať úplne, alebo to treba povoliť, podľa toho, aká je epidemiologická situácia v danej lokalite,“ dodal.

Zdroje: Facebook/ Martin Klus , TASR, tn.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech