OBROVSKÝ ÚSPECH: Slovenská vakcína proti COVID-19 má pozitívne predklinické výsledky

  • Nová peptidová vakcína ACvac1 generovala u myší vysokú koncentráciu protilátok
  • Vytvorené protilátky úplne neutralizovali živý vírus SARS-CoV-
  • U vakcinovaných myší neboli pozorované žiadne príznaky vedľajších účinkov alebo nežiaduce reakcie
  • Tieto výsledky zabezpečili spoločnosti Axon Neuroscience silnú pozíciu pre vstup do klinických skúšok prvej fázy a to už v poslednom štvrťroku 2020
Axon Neuroscience
  • Nová peptidová vakcína ACvac1 generovala u myší vysokú koncentráciu protilátok
  • Vytvorené protilátky úplne neutralizovali živý vírus SARS-CoV-
  • U vakcinovaných myší neboli pozorované žiadne príznaky vedľajších účinkov alebo nežiaduce reakcie
  • Tieto výsledky zabezpečili spoločnosti Axon Neuroscience silnú pozíciu pre vstup do klinických skúšok prvej fázy a to už v poslednom štvrťroku 2020

Už po prvých informáciách o rýchlom šírení ochorenia COVID-19 sa slovenská spoločnosť Axon Neuroscience rozhodla promptne zareagovať na prebúdzajúcu sa pandémiu. Biotechnologická spoločnosť vytvorila špeciálny tím ich najlepších vedcov, ktorí sa pustili do analýzy všetkých poznatkov týkajúcich sa SARS-Cov-2. 

Už od začiatku bol ich veľkou výhodou fakt, že v tíme majú hneď niekoľkých odborníkov, ktorí dlhé roky pracovali vo virologickom výskume. Zároveň majú imunológov a odborníkov, ktorí pôsobia v kľúčových oblastiach výskumu, ktoré sú potrebné na identifikáciu zraniteľného miesta vírusu. 

Zdravotníčka zažila koronavírus v prvej línii: Opatrenia nemajú logiku. Všetko je hore nohami

Axon má dlhoročné skúsenosti s vakcínami proti demenciám a veľmi dobre pozná cestu, ktorá vedie od nápadu k výrobe a klinickému skúšaniu. Tím slovenskej spoločnosti pracoval doslova deň a noc posledné týždne nad detailným pochopením fungovania vírusu, vďaka čomu sa im podarilo identifikovať kľúčové miesta pre elimináciu virulencie SARS-Cov-2.

Spoločnosť dnes oznámila, že predklinické testovanie ich vakcíny ACvac1 dopadlo úspešne. Predklinická štúdia potvrdila účinnosť vakcíny proti novému kornavírusu.

„Identifikovali sme najslabšie miesta vírusu SARS-CoV-2 a inštruovali sme imunitný systém, aby sa zameral na tieto malé oblasti o veľkosti do 20-tich aminokyselín, za cieľom úplnej eliminácie vírusovej infekcie buniek. Výsledky z testu neutralizácie vírusu ukázali, že naša stratégia bola úspešná. ACvac1 veľmi presne inštruuje imunitný systém na neutralizáciu vírusu. Naproti tomu iné vakcíny vo vývoji zaťažujú imunitný systém inštrukciou na celý 1200 aminokyselinový Spike proteín, čím spôsobujú produkciu množstva neúčinných a nepotrebných protilátok,“ vyjadril sa v oficiálnej správe Norbert Zilka, MVD, DSc, vedecký riaditeľ spoločnosti Axon.

zdroj: Unsplash/CDC

Spoločnosť pri vývoji vakcíny použila obdobnú technologickú platformu peptidovej vakcíny ako pri Alzheimerovej chorobe. Avšak identická je len samotná platforma, ktorú už majú experti overenú, že je bezpečná a schopná vyvolať veľmi silnú imunitnú odpoveď, a to aj u starších pacientov, vysoko rizikovú skupinu na COVID-19. Starší ľudia sú zanedbávaní ostatnými spoločnosťami v snahe rýchlo nájsť účinnú vakcínu. Množstvo nežiaducich účinkov im neumožňuje použiť vyššie dávky, ktoré sú potrebné na vyvolanie dostatočnej hladiny protilátok u starších ľudí, ktorí majú oslabený imunitný systém. V predchádzajúcich klinických skúškach na demenciách Axon už dokázal, že jeho vakcinačná platforma môže indukovať dostatočne vysokú protilátkovú odpoveď aj v populácii staršej ako 70 rokov.

„Peptid, ktorý je na vakcinačnú platformu naviazaný predstavuje samotnú účinnú látku a tá je unikátne nami vytvorená tak ako pri Alzheimerovej vakcíne tak aj pre COVID-19. Dnešnými pozitívnymi výsledkami potvrdila naša platforma svoje potenciálne využitie aj pre iné ochorenia. Postupujeme smerom ku klinickým skúškam, aby sme svetu priniesli vakcínu bez toho, aby bola podceňovaná ich bezpečnosť a účinnosť,“ dodáva Michal Fresser, generálny riaditeľ spoločnosti.

rusko vakcína proti koronavírusu
zdroj: TASR/Alexander Zemlianichenko Jr/ Russian Direct Investment Fund via AP)

Jedinečnosť peptidovej vakcíny od tých svetových je najmä v dvoch kľúčových výhodách. Tou prvou je vysoká špecificita voči vybranému miestu na vírusovej bielkovine vďaka čomu je prístup slovenskej spoločnosti cielený a bezpečný. Druhou veľkou výhodou je jednoduchosť a rýchlosť výrobného procesu, ktorý má Axon plne etablovaný u jeho renomovaného švajčiarskeho výrobcu a ktorý je ďaleko efektívnejší v porovnaní s výrobou konvenčných vakcín.

A čo náklady na vývoj vakcíny? Spoločnosť Axon Neuroscience potvrdila, že náklady na klinický výskum sú vo všeobecnosti obrovské. Experti predpokladajú, že náklady na vývoj vakcíny proti COVID-19 sa budú pohybovať určite v niekoľkých desiatkach miliónov eur.

Zdroj: Axon Neuroscience

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá