Český startup Skypicker má namierené ku hviezdam

  • Jedným z hlavných úspechov českého Skypickeru je aj to, že našiel dieru na trhu a pokryl presne tú skupinu zákazníkov, ktorí radi lietajú nízkonakladovo. Prečítajte si rozhovor so zakladateľom a CEO dnes už miliónového českého startupu Skypicker Oliverom Dlouhým.
image_1427485326.jpeg
  • Jedným z hlavných úspechov českého Skypickeru je aj to, že našiel dieru na trhu a pokryl presne tú skupinu zákazníkov, ktorí radi lietajú nízkonakladovo. Prečítajte si rozhovor so zakladateľom a CEO dnes už miliónového českého startupu Skypicker Oliverom Dlouhým.

 

Skypicker.com stavia svoju ponuku na vlastných zásadných technických inováciách, ktoré umožňujú kombinovať lety najmä medzi rôznymi nízkonákladovými aerolinkami a nachádzať tak spojenia a cenové ponuky, ktoré nie sú schopné nájsť žiadne iné vyhľadávače.

 

Skypicker nám bližšie predstavil jeho zakľadateľ a CEO Oliver Dlouhý.

Skypicker je globálny predajca leteniek, ktorý bol založený v roku 2012 v Brne Oliverom Dlhým, Jozefom Képesim a Jiřím Hlavenkom. Vyniká svojou unikátnou technológiou pre kombinácie letov rôznych leteckých spoločností do jedného itinerára. Vďaka nej je schopný na určité trasy nájsť mnohokrát až o 90% lacnejšie letenky ako konkurencia. Skypicker sa presadzuje po celom svete. Jeho hlavnými trhmi sú Škandinávia, Austrália, Ázijsko-pacifická oblasť a Rusko. Aktuálne zamestnáva v Brnenskej vile 45 ľudí a v roku 2015 očakáva obrat medzi 500 miliónmi a 1 miliardou EUR.

 

Aký bol váš začiatok podnikania?
Stále mám pocit, že som na začiatku. Avšak keď si spomeniem na úplne prvé týždne a mesiace, tak to bola vždy nejaká myšlienka a obrovská túžba uviesť ju do života. Len hmlisto som tušil, aké zložité ju bude aj zrealizovať. A ani ma to nezaujímalo – veril som, že to zvládnem a keď by som sa zamýšlal nad možnými problémami, vedel som, že ich eventuálne vyriešim za chodu. Zatiaľ som (ťuk ťuk) nenarazil na problém, ktorý by som nevedel vyriešiť, takže asi sa tá moja bezhlavost vypláca.

 

Prečo ste sa rozhodol podnikať?
Som hyperaktívny a netrpezlivý. Na veľa vecí mám iný názor ako väčšina ľudí, ktorých poznám. Nič neviem poriadne a nedoštudoval som žiadnu školu. Čo iného by som mohol robiť? :-)

 

Kto / čo Vám v začiatkoch najviac pomohlo?
Asi moja vtedajšia priateľka a terajšia žena. Študovala medicínu a nemala na mňa čas. Musel som si teda nájsť nejakú zábavu. Zároveň som videl, aké veľké obete štúdiu podstupuje. To ma veľa inšpirovalo.

Dnes sme si to prehodili, Týna je doktorka s normálnou pracovnou dobou a ja trávim pri Skypickeri 16 hodín denne, prípadne som niekde na cestách. Zaujímalo by ma, či sa s tým časom niekedy stretneme…

 

Ako vyzerá váš bežný pracovný deň?
Taký pracovný deň neexistuje. Vo chvíli, kedy budem mať niečo ako „bežný pracovný deň“, bude to pre mňa jasný signál, že je potrebné niečo zmeniť. Treba s tým seknúť a začať robiť niečo iné :-)

 

 

Aké sú vaše koníčky?
Mimo biznisu, ktorý ma fakt baví, občas hrám na gitaru, jazdím na bicykli, a keď to ide, cestujem.

 

Ako dobíjate „baterky“?
Žiadny špeciálny rituál na to nemám. Niekedy pár pív, inokedy vyrazím na druhý koniec sveta a niekedy zase na pár nocí pod stan. Podmienkou však je aspoň 3G internet – byť off-line zatiaľ nedokážem.

 

Kam najčastejšie lietate?
Lietam všade možne, ako je potreba. Avšak s prehľadom to vyhráva asi Londýn.

 

Aké vlastnosti by mal mať každý podnikateľ?
Ťažko sa to hádže do jedného vreca. Čo funguje u mňa, nemusí fungovať u niekoho iného. Ja som strašne netrpezlivý – čo je super v Skypickeri, ale napríklad ak by som mal stavať atómové elektrárne, asi by mi trochu viac trpezlivosti a rozvážnosti neuškodilo… Asi jediné vlastnosti, ktoré ma napadajú, sú ambicióznosť a odvaha.

Človek musí chcieť niečo dosiahnuť a niečo vybudovať – ​​inak by asi firmu nezakladal. A vždy to je samozrejme aj vystúpenie zo svojej komfortnej zóny, kedy sa o vás niekto svojím spôsobom stará (zamestnávateľ, štát, rodina …). V biznise ste vždy sami za seba, môžete veľa získať, ale aj stratiť.

Čo pre vás bola najlepšia / najhoršia / najťažšia skúsenosť v podnikaní?

Ťažko povedať, sme ešte len na začiatku a verím, že to najlepšie, najhoršie, aj najťažšie ešte len príde. Každý deň je plný výziev a každý deň prebije ten predchádzajúci. Každý deň zažívam eufóriu, depresie aj stres. Čím väčšia firma je, tým intenzívnejšie tie vnemy sú. Človek je ale zase vyrovnanejší alebo skôr viac otupený. Takže objektívne povedať, čo bolo naj, sa vlastne ani nedá…

 

Aké sú vaše plány do budúcnosti?
Dobrá otázka. Vlastne nad tým momentálne dosť premýšľam. Je tu nejaká (netrúfnem si odhadnúť aká) šanca, že zo Skypickeru budem mať, rovnako ako zvyšok tímu, nejaké peniaze. Otázkou je, ako ich využiť. V podstate sa rozhodujem medzi variantom a) drieť ako mulica až do konca a pokúsiť sa zásadne zmeniť svet k lepšiemu alebo b) zvoľniť tempo, viac sa venovať rodine, priateľom, sebe a presunúť sa z exekutívneho riadenia biznisu do strategickej / investičné sféry.

Obe riešenia majú niečo do seba, ale ja fakt teraz neviem :-)

A ešte je tu teda možnosť, že nám to so Skypickerom nevyjde. Potom by som asi založil niečo podobné a skúsil to znova…

 

Máte nejakú radu pre začínajúcich podnikateľov?
Mne osobne sa vypláca hľadať skratky. Snažiť sa vymýšľať rýchle a jednoduché riešenia aj na komplexnejšie problémy.

Väčšina problémov má totiž viac riešení. Niektoré riešenia sú založené na trpezlivosti, tvrdej práci, iné skôr na chytrej, niekedy až drzej myšlienke. Som priaznivcom tej druhej skupiny. Tvrdá práca je samozrejme taktiež potrebná, bez tej by to nešlo. Ale ak existuje skratka, je super ju využiť. Každá ušetrená minúta sa počíta. Času je totiž strááášne málo …

 

zdroj: startupjobs.cz

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech