Cestovateľský semafor je výsmech, hovorí známy cestovateľ. Na hraniciach ho nemal ani kto zastaviť

  • Vláda schválila návrh cestovného semaforu. Od pondelka vstupuje do platnosti
  • Krajiny sveta sú rozdelené do 3 farieb
  • Semafor sa ale stretol s vlnou kritiky. Známy cestovateľ Martin Navrátil označil vládu na základe cestovného semaforu za populistickú
dovolenka
Pixabay/ Michelle Raponi, Unplash/blue sun
  • Vláda schválila návrh cestovného semaforu. Od pondelka vstupuje do platnosti
  • Krajiny sveta sú rozdelené do 3 farieb
  • Semafor sa ale stretol s vlnou kritiky. Známy cestovateľ Martin Navrátil označil vládu na základe cestovného semaforu za populistickú

V pondelok 31. mája 2021 vstupuje do platnosti cestovný semafor. Úlohou cestovného semaforu je rizikový monitoring hraníc počas pandémie COVID-19 a tiež epidemiologické zabezpečenie vstupu na územie SR tak, aby sa predišlo zbytočnému riziku opätovného zavlečenia nákazy. Semafor sa ale stretol s vlnou kritiky – viacerí ľudia kritizujú, že návrh semaforu je prísny aj pre zaočkovaných. 

Vládu kritizuje aj známy cestovateľ Martin Navrátil z Travelistan.sk. Tvrdí, že výsledná verzia semaforu sa nezhoduje s vládnymi „populistickými“ vyhláseniami o tom, že vakcína bude zaručovať slobodu. „Nemám problém s očkovaním, lebo viem koľko životov to v dejinách ľudstva zachránilo. S čím mám problém sú populistické vyhlásenia, že ten, kto sa zaočkuje, bude mať takzvanú slobodu,“ prehlásil prostredníctvom sociálnej siete. 

Poukázal na to, že v iných krajinách sú podmienky pre očkovaných cestovateľov voľnejšie. „Nový cestovateľský semafor je výsmech. Keď to porovnáme napríklad s Nemeckom, tam si zaočkovaný Nemec môže cestovať do viac ako 140 krajín.

Tvrdí, že vláda sa neriadi podľa vlastných vyhlásení: „Proste ja som sa nešiel očkovať kvôli cestovaniu, ale kvôli sebe. Len keď táto vláda niečo vyhlási, tak nech to potom primitívne nepoprie. Kľudne splním bez reptania 14 dňovú karanténu po návrate z Iraku, len keby zas táto populistická krajina splnila to, že budú kontrolovať na hraniciach. Včera ten autobus ani nezastavil. Nemal pred kým. Žiaden policajt. Nič.“

Cestovný semafor rozdelil svet na 3 farby

Ako informuje agentúra SITA, cestovný semafor má umožňovať ľahký a jasný prehľad o epidemiologickej situácii v krajinách sveta, ktoré delí na zelené, červené a čierne krajiny. Pre príchod zo všetkých krajín platí povinnosť registrovať sa na ehranici a povinnosť vedieť sa preukázať potvrdením o registrácii pri vstupe aj počas pobytu na území SR.

Ako informuje portál spravy.rtvs.sk, zelené krajiny sú tie, v ktorých je epidemická situácia priaznivá. V „zelenej zóne“ sa nachádzajú členské štáty EÚ, Austrália, Čínska ľudová republika, Čínska republika (Taiwan), Grónsko, Island, Izrael, Južná Kórea, Macau, Nórsko, Nový Zéland a Singapur.

Po návrate na Slovensko zo zelených krajín bude povinné absolvovať 14-dňovú domácu karanténa. Ukončiť sa dá ale negatívnym výsledkom PCR alebo antigénového testu, ktorý bude vykonaný až po príchode na územie Slovenska. Domáca karanténa sa týka aj všetkých osôb v spoločnej domácnosti, končí sa súčasne s izoláciou osoby, ktorá prišla zo zahraničia.

Povinnosť domácej karantény pre osobu zo zahraničia aj osoby zo spoločnej domácnosti sa nevzťahuje na zaočkované osoby, a to po 14 dňoch od podania druhej dávky mRNA vakcíny, po 28 dňoch od prvej dávky vektorovej vakcíny alebo po 14 dňoch od prvej dávky ľubovoľnej vakcíny, ak bola podaná do 180 dní od prekonania COVID-19. Do domácej karantény nemusia ísť tiež osoby, ktoré prekonali COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami alebo osoby do 18 rokov.

Vláda dnes odobrila cestovný semafor. Do platnosti vstupuje 31. mája, cestovanie bude konečne prehľadnejšie

Červené krajiny sú definované nepriaznivou epidemickou situáciou, kde je 14-dňová miera infekčnosti vyššia ako 50 na 100-tisíc obyvateľov, respektíve miesta, kde sa epidemická situácia rýchlo zhoršuje. Do tejto skupiny zaraďujeme Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Egypt, Gruzínsko, Jordánsko, Kanada, Kazachstan, Kuba, Kuvajt, Malajzia, Mongolsko, Ruská federácia, Severné Macedónsko, Srbsko, Spojené štáty americké, Tadžikistan, Thajsko, Tunisko, Turecko, Turkménsko, Ukrajina a Uzbekistan.

Po príchode na Slovensko z červenej krajiny je taktiež povinná 14- dňová karanténa, ukončiť sa dá jedine negatívnym PCR testom najskôr na ôsmy deň po návrate. Karanténa sa týka aj všetkých osôb v spoločnej domácnosti, končí sa súčasne s izoláciou osoby, ktorá prišla zo zahraničia, osoby zo spoločnej domácnosti však nemusia ísť do domácej karantény, ak ide o zaočkované osoby a pre osoby, ktoré prekonali COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami.

No go zóny

Čierne krajiny sú definované výskytom a komunitným šírením nebezpečných variantov SARS-CoV-2 s výnimkou takzvaného britského variantu. Pod túto definíciu aktuálne spadajú štáty ako Brazília, India či Juhoafrická republika. Ďalej sa sem radia krajiny s nedostupnými, nedôveryhodnými alebo nekvalitnými dátami. Pod túto definíciu spadajú mnohé zámorské mikroštáty alebo väčšina krajín afrického kontinentu.

AKTUÁLNE: Opatrenia sa opäť výrazne uvoľnia. Vo vnútri reštaurácie sa už naješ vo viac ako 60 okresoch

Po návrate z čiernej krajine je povinná 14-dňová domáca karanténa, povinné však bude aj absolvovanie PCR testu. Navrátilec ho musí absolvovať na ôsmy deň po návrate. Negatívny výsledok testu však neznamená priepustku z karentény, karanténu musí navrátilec absolvovať aj v prípade, že bude výsledok testu negatívny.

Domáca karanténa sa týka aj všetkých osôb v spoločnej domácnosti, končí sa súčasne s izoláciou osoby, ktorá prišla zo zahraničia, osoby zo spoločnej domácnosti však nemusia ísť do domácej karantény, ak ide o zaočkované osoby alebo osoby, ktoré prekonali COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami.

Za návštevu štátu zaradeného do zoznamu čiernych alebo červených štátov sa nepovažuje tranzit kratší ako 8 hodín, pričom musí byť bez zastavenia, okrem zastavenia na doplnenie pohonných látok alebo tranzit cez letisko, bez opustenia priestorov letiska. V tomto prípade sa takáto návšteva považuje za návštevu štátu v zelenom zozname.

ÚVZ tiež zmiernil podmienky pre pendlerov. Povinný negatívny test nie starší ako sedem dní pri prechode cez hranice možno po novom nahradiť dokladom o očkovaní alebo dokladom o prekonaní COVID-19.

Zdroje: Facebook/ Martin Navrátil, RTVS , SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá