Cestuj do krajín, ktoré sú iné. Nudiť sa môžeš aj doma

  • Niektoré krajiny ťa jednoducho uspia, pretože sú ako stvorené na oddych, no iné ťa naopak zobudia. Dá sa v nich robiť všetko, len spať nie. Pretože spánok a oddych je tam až na poslednom mieste.
Mr-Amar-Singh-taxi-driver-for-40-years
  • Niektoré krajiny ťa jednoducho uspia, pretože sú ako stvorené na oddych, no iné ťa naopak zobudia. Dá sa v nich robiť všetko, len spať nie. Pretože spánok a oddych je tam až na poslednom mieste.

Existujú tri druhy krajín. Krajiny ako Anglicko a Nemecko, kde je všetko usporiadané a málokedy sa stane, že sa niečo pokazí. V takýchto krajinách sa cítiš v podstate ako doma – stereotyp tvojho denného režimu sa nejako výrazne nezmení.

Oxford_Street_December_2006

foto: en.wikipedia.org

 

Ďalej tu sú krajiny ako Sýria a Somálsko, v ktorých usporiadané nie je naopak nič. Toto nie sú krajiny na turistiku – všetko tu vybuchuje a ľudia sa tu nesnažia prísť – snažia sa vymyslieť, ako odísť.

 

No a potom tu máme zlatú strednú cestu – krajiny, kde je stále čo robiť a kde je stále kopec srandy. O takýchto krajinách je v skutočnosti cestovanie. Tvoj deň sa ani zďaleka nepodobá na deň, ktorý bežne tráviš doma. Je pravda, že v týchto krajinách nemusíš cestovať v obrnenom aute, no aj tu si treba dávať veľký pozor. Budeš tu čeliť vreckárom, zlodejom, drogovým dílerom a prostitútkam, ktorí nebudú chcieť nič iné ako tvoje peniaze.

A tu začína ozajstná zábava. Adrenalín bude tvojím verným spoločníkom. Budeš si musieť nájsť bezpečný hotel, vyhnúť sa pitiu vody z kohútika a naučiť sa vyjednávať ceny. Miesta ako slumy alebo korálove útesy si nemôžeš nechať újsť. Tiež si určite vyskúšaj potápanie, no na všetko si vyber spoľahlivých inštruktorov. Trik spočíva v tom byť všímavý. A byť všímavý znamená zažiť kopec srandy.

dharavi-slum-mumbai 

foto: barret.com

 

Pre ľudí z usporiadaných krajín to možno znie veľmi stresujúco. Sú v krajinách, kde sa od nich nič takéto nevyžaduje, každý deň robia to isté a tým pádom nemusia byť neustále v strehu. Možno to znie pohodlne, no po čase to musí byť strašná nuda.

Keď však cestuješ do „zábavných krajín“, všetko sa zmení v momente, keď vystúpiš z lietadla. Zrazu sa môžeš ocitnúť v dave ľudí, ktorí kričia jeden cez druhého v neznámom jazyku. Alebo môžeš prísť do krajiny, kde majú muži turbany a ženy zahalené tváre. Alebo prídeš do krajiny, kde nikomu nevadí, že na zemi sedí človek, ktorý hrá pieseň hadovi. Živému.

 

Tu to nebude ako doma. Bude to úplne odlišné. Každým krokom objavíš niečo nové, čomu sa nebudeš stačiť diviť.

Istý blogger Ben Thomas zažil šok už hneď v prvý deň. Priamo z letiska si vzal prvé taxi, ktoré uvidel. Divnému šoférovi ukázal mapu, na ktorej bol zakreslený jeho hotel a šli. Po necelých siedmich minútach dorazili do cieľa. „Bude to 80 eur“

Driver-Device2-1

foto: thenextweb.co

 

Zahlásil šofér. „Rozmýšľal som, čo budem robiť. Čo keď má pri sebe nejaký nôž, alebo zbraň? Vedel som, že 80 eur je priveľa, no nechcel som vyvolávať zbytočný konflikt.“ O čom by to ale bolo? Ben by šoférovi dal 80 eur a po zvyšok pobytu by bol zatvorený v strachu na izbe. Zúčastňoval by sa len hotelových exkurzií kde by si bol istý, že sa mu nič nestane. Domáci na hlúpych turistoch zarábajú najviac. „Ale našťastie som sa spamätal a povedal som mu, že mu dám maximálne 5 eur. Najprv síce protestoval a navrhoval 30, alebo aspoň 20 eur, no keď videl, že už vystupujem z auta, zobral aj 5.“ 

„Zistil som, že ten muž vlastne nevyzeral vôbec nebezpečne. Svoj strach som prekonal a to ma spravilo silnejším.“ Zvyšné dni pobytu si Ben naplno užíval a po návrate domov sa cítil ako nový človek. „Mal som pocit, že dokážem hocičo.“

 

Ak chceš aj ty nabrať na všetko úplne iný pohľad tak určite neváhaj a začni si baliť kufre už teraz.

1

foto: indiamarket.co

Zdroj: crossingenres.com, zdroj titulnej fotografie: 52suburbs.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech