Chalani z Foodlogicu ničia mýty o strave: Žiadne teórie, len overené štúdie!

  • Chalani z Foodlogicu sa postavili na odpor voči všetkým škodlivým mýtom o stravovaní, aby ti priniesli systém, ktorý ti pomôže žiť zdravo.
image_1444760580.jpeg
  • Chalani z Foodlogicu sa postavili na odpor voči všetkým škodlivým mýtom o stravovaní, aby ti priniesli systém, ktorý ti pomôže žiť zdravo.

 

Ahoj Jozef, môžeš nám v krátkosti predstaviť svoj projekt?

Cieľom Foodlogicu je pomáhať ľuďom dosahovať ich ciele v oblasti výživy a robiť to na základe faktov, ktoré sú podložené vedeckým výskumom a osobných parametrov a preferencií každého človeka.

 

Prezraď nám, ako ti v hlave vznikla myšlienka na založenie Foodlogicu? Čo bolo tvojou motiváciou a čo s ním chceš dokázať?

Ľuďom dnes v ich ceste za vhodnou výživou chýbajú v oblasti výživy najmä informácie, na ktoré sa môžu spoľahnúť a sú prispôsobené ich potrebám a štýlu života, toto im chceme priniesť.

 

 

Za takou aplikáciou je určite veľa roboty, ktorú jedna osoba zvládala ťažko, kto Foodlogic tvorí?

Základným kameňom Foodlogicu je Fero Stanko, developer, na ktorého pleciach je defacto celý vývoj, ďalej Tomáš Rajský, biochemik, ktorý má na starosti výskum. Ja (Jozef Hajnala) riešim najmä analýzu dát, operatívu, marketing a dolaďujem s Ferom aktivity a smerovanie.

 

Foodlogic sa opiera o tisíce overených vedeckých štúdií. Bol to svojim spôsobom aj hnev pre všetky tie mýty a broscience teórie, ktoré sa na internete vyskytujú?

Áno, presne tak ☺

 

Asi nikto nebude pochybovať o dôležitosti správneho stravovania. Pokiaľ si však niekto dáva pozor na stravu, väčšinou začína a končí pri rátaní kalórií. Toto ale Foodlogic vôbec neponúka, prečo?

Na pozadí samozrejme algoritmus Foodlogicu vychádza z množstva energie, ktoré je potrebné skonzumovať pre dosiahnutie cieľa daného človeka v závislosti od jeho parametrov, aktivity, preferencií a ďalších prvkov.

Kalórie však úmyselne nezobrazujeme v UI, aby sa užívatelia sústredili na inú metriku – skóre dňa, ktoré vyhodnocuje daný jedálniček ako celok, nielen z pohľadu kalórií, ale najmä potrebných vitamínov, minerálov a ďalších nutrientov. Dôvod je jednoduchý – schudnúť sa dá aj jedením koláčov, ak ich jete dostatočne málo, avšak našim cieľom nie je chudnutie pre chudnutie, ale pre zdravie.

 

 

 

Viacerí, prevažne cvičiaci, potom riešia predovšetkým makronutrienty – tuky, bielkoviny a sacharidy. Foodlogic ide poriadne do hĺbky a trackuje desiatky mikronutrientov. Prečo je dôležité poznať denný príjem prvkov, ktorých názov drvivá väčšina z nás nikdy nepočula?

Mikronutrienty, špeciálne vitamíny sú nutne potrebné pre prežitie a ľudské telo si ich nedokáže samo vytvoriť, je preto kľúčové pre zdravie ich prijímať dostatok. Možno o tom ani neviete, ale napríklad bežná kuchynská soľ je obohacovaná o jód (minerál, technicky nie vitamín), vďaka čomu sa vyriešil veľký problém s deficienciou jódu, ktorá spôsobuje mentálne choroby.

 

Z môjho pohľadu prichádzajú najväčšie komplikácie pri trackovaní, keď som celý deň mimo domu. Dá sa toto nejak riešiť?

S tým súhlasím, my sme to vyriešili jednoduchou mobilnou verziou webovej appky, ktorá trackovanie výrazne uľahčuje, avšak vo svete už vznikajú technológie, ktoré dokážu trackovať príjem jedla v podstate bez užívateľského vstupu, uvidíme, ako dobre to dokážu zrealizovať a implementovať a ako to ovplyvní výsledky ľudí.

 

 

Väčšina čitateľov má prácu alebo vlastný biznis. Každý chce vyzerať a cítiť sa dobre, no ani tej energie pri objeme práce nie je nadbytok. Čo by si poradil takému človeku, ktorý má pocit, že na cvičenie a trackovanie stravy nezostáva čas?

Toto je veľmi dobrá otázka a ja osobne si myslím, že tak ako všetko v živote, aj toto je o prioritách. Ak si nájdem denne hodinu čas na pozeranie TV alebo surfovanie po webe, minúta-dve denne (naozaj to dlhšie netrvá) na trackovanie stravy nie je otázkou času, ale skôr disciplíny a motivácie. Mimochodom, podľa štúdií práve trackovanie výrazne zvyšuje úspešnosť pri snahe upraviť váhu, pretože ľudia si často neuvedomujú, kde všade pomaly “naberajú kalórie” a stačí im to pár dní uvidieť a ľahko svoju stravu upravia, vôbec netreba kadejaké tvrdé diéty a totálne zmeny návykov, ako by vás radi presviedčali rôzni odborníci za veľa peňazí.

Na šport si naozaj treba ten čas vytvoriť, avšak myslím, že táto investícia má výbornú návratnosť v kvalite života ☺ Najmä by som každému odporučil vybrať si zo športov taký, ktorý mu robí radosť a baví ho – potom sa ten čas nájde skoro sám.

 

 

Prezradíš nám aj nejaké čísla a štatistiky, ako sa Foodlogicu darí? Máš ambíciu preraziť vo veľkom aj do zahraničia?

Užívatelia appky sa rátajú na tisíce, avšak hlavným zdrojom príjmu je momentálne eshop, kde ponúkame doplnky výživy. Predávame však len tie, ku ktorým existuje naozaj silný podklad v štúdiách, takže ak chcete najnovšie turbo boostery testosterónu a zázračné fat burnery, u nás budete hľadať márne.

Úprimne, s presadením sa v zahraničí je to náročné, keďže každý trh má svoje špecifiká a appky ako myfitnesspal majú rádovo vyššie rozpočty ako je ten náš, takže ťažko budeme bez zásadnej investície konkurovať.

 

Čo v najbližšom období s Foodlogicom chystáš? Na aké zmeny sa môžeme tešiť?

Stále pracujeme na zlepšovaní algoritmov, čítame štúdie a pomaly rozširujeme eshop, keďže tých produktov, ktoré sa ľudom skutočne oplatí brať je veľmi malé percento. Chystáme tiež spoluprácu na aktivitách, ktoré budú pomáhať ľuďom napríklad pri chudnutí.

 

 

Ako vnímaš podnikateľské prostredie na Slovensku? Myslíš, že sa oplatí zostať a bojovať, alebo je rozumnejšie utiecť do zahraničia?

S byrokraciou som si toho žiaľ užil viac než dosť, ale zatiaľ bojujeme ☺ Myslím, že by sme všetci mali najmä jednohlasne odmietnuť korupciu, ktorá našu krajinu zabíja.

 

Máš pre nás na záver nejakú parádnu motivačnú myšlienku, ktorá nás všetkých naštartuje? Prípadne nejaký odkaz svetu? :)

Treba robiť to, čo človek má rád a motivácia príde sama, či už je to v práci, športe alebo iných oblastiach života.

 

Ďakujem ti za rozhovor.

My ďakujeme za priestor ☺

 

Jozefovi ďakujeme za rozhovor a Foodlogicu želáme veľa úspechov! 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech