Chceš darovať ľuďom bez domova jedlo? Môžeš ohroziť ich hygienu

  • Zdá sa, že na Slovensku je možné naozaj všetko. Naša krajina vie človeka prekvapiť v každej situácií, avšak nie vždy práve príjemne.
bez1
thedodo.com
  • Zdá sa, že na Slovensku je možné naozaj všetko. Naša krajina vie človeka prekvapiť v každej situácií, avšak nie vždy práve príjemne.

Krásne historické centrá slovenských miest ponúkajú skvelý kultúrny zážitok, ale aj nepríjemné pohľady na ľudí, ktorí z rôznych dôvodov skončili na ulici. Niektorí ľudia robia všetko preto, aby sa s nimi nestretli ani pohľadom iní v sebe ľudskosť nezaprú a chcú im podať pomocnú ruku. Motivácia ľudí je častokrát silná až kým ich nestopne veľký brat v podobe úradov, ktoré majú oficiálne problém ľudí bez domova riešiť. V praxi je však všetko inak.

zdroj fotografie:facebook.com/marian.markovic.90

Marián Markovič z Komárna sa rozhodol sociálne slabším rodinám a bezdomovcom aspoň trochu spríjemniť bežné dni. Obvolal preto svojich kamarátov v reštauráciách, ktorí mu pomohli zabezpečiť každý deň jedlo pár desiatkam ľudí. Stretol sa s veľkou podporou od ľudí na sociálnych sieťach, ktorí sa takisto pridali k jeho iniciatíve.

zdroj fotografie:facebook.com/marian.markovic.90

Do celej veci sa však vložili aj slovenské úrady, ktorým nevyhovuje Mariánova proaktivita. Nič takéto totižto nie je v žiadnych ich tabuľkách a dokumentoch. Hneď ako sa hygiena dozvedela o jeho aktivitách, kontaktovala ho s tým, že nemá oprávnenie dávať ľuďom jedlo. Chýbajú mu totiž pri jeho podávaní stoličky, stoly, rukavice a zdravotné karty. Navyše jedlo nesmie byť staršie ako 3 hodiny.

zdroj fotografie:boredpanda.com

Úrady majú zrejme predstavy o jedálničku týchto ľudí trochu skreslené. Inak by zrejme nepovažovali nedojedený BigMac z kontajnera za lepšiu alternatívu ako jedlo z reštaurácie. Aby bola idylka fungovania slovenského systému naplnená do bodky, všetky reštaurácie, ktoré sa pomoci zúčastnili dostali na druhý deň kontrolu hygieny.

K celému prípadu sa vyjadrilo aj mesto Komárno s tým, že majú k dispozícii inštitúcie, ktoré pomáhajú bezdomovcom. „Ľuďom bez domova ponúka mesto jedlo aj ubytovanie a nie je odkázané na podnikateľa, ktorý roznášal jedlo,“ vyjadril sa pre čas.sk hovorca mesta Komárno, Róbert Králik.

zdroj fotografie:pinimg.com

Zdá sa však, že  úrady prehliadli fakt, že v tomto prípade sa nečinila žiadna organizácia, firma alebo spolok. Pri takýto prípadoch je kontrola nutná. Mariánova pomoc  by sa dala skôr považovať za susedskú grilovačku ako verejné pohostenie. Tam takisto ľudia ponúkajú jedlo a je na každom z nich, či si zoberie alebo nie. Ak ti teda nabudúce napadne kúpiť ten kebab aj tomu pánovi vonku na lavičke dávaj si pozor na slovenský systém. Keby totiž chceli, ľahko si s tebou a tvojou nezištnosťou poradia.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech