Chcete spoznať inú tvár Európy? Navštívte týchto 7 miest

  • Rušné mestské centrá, pamiatky preplnené turistami, stále tie isté opozerané miesta.
  • Aj to môže byť pohľad na Európu.
  • Ak ju vnímate podobne, tento článok vám dokáže, že vás stále má čím prekvapiť.
  • Našli sme 7 neznámych, kúzelných miest, ktoré môžu byť inšpiráciou nasadnúť do auta a spoznať neopozeranú tvár nášho kontinentu.
Cover-photo-5
Onlia
  • Rušné mestské centrá, pamiatky preplnené turistami, stále tie isté opozerané miesta.
  • Aj to môže byť pohľad na Európu.
  • Ak ju vnímate podobne, tento článok vám dokáže, že vás stále má čím prekvapiť.
  • Našli sme 7 neznámych, kúzelných miest, ktoré môžu byť inšpiráciou nasadnúť do auta a spoznať neopozeranú tvár nášho kontinentu.

PAMIATKY

Opustený amfiteáter v talianskych horách

Keď sa namiesto preplnených talianskych pláží vyberiete spoznávať pohorie Santo Stefano Quisquina, možno sa vám na jednom z kopcov podarí nájsť bránu do minulosti. Andromedino divadlo je neobyčajné umelecké dielo obklopené lesom a prírodou, o ktorom veľa ľudí ani netuší. Okrem opusteného kamenného pódia a chaoticky rozložených kociek na sedenie tam nájdete unikátne sochy s mytologickými motívmi. Hoci amfiteáter pôsobí ako z Antického Grécka, celá táto mystická stavba bola postavená len pred 30-timi rokmi sochárom Lorenzom Reinom.

Kamenné dielo obklopené nádhernou prírodou má zvláštne tajomnú atmosféru. Najmä pri západe slnka, alebo potme – za jasných nocí, je Andromedino divadlo dokonalým miestom na pozorovanie hviezd.

Litovská Hora krížov

Z malej litovskej dedinky Šiauliai vedie prašná cesta zdanlivo nikam. O to viac vás prekvapí, keď sa pred vami zjaví jedno z najzvláštnejších miest Európy – Hora krížov (angl. The Hill of Crosses). Ak ste sa práve zhrozili, nie, nejde o cintorín. Hoci na prvý pohľad môže toto kresťanské pútnické miesto pôsobiť trochu bizarne, stojí za to ho vidieť. Každý naň môže prispieť svojím vlastným krížom. Nikto presne nevie, kedy sa zvyk začal a ani to, koľko krížov tvorí horu dnes. V roku 2006 ich bolo 100 000. Sú všetkých možných veľkostí, tvarov, farieb, materiálov a občas sa medzi nimi objaví aj socha niektorého z litovských hrdinov. Napriek tomu, že ide o pútnické miesto, oplatí sa ho vidieť už len pre jeho tajomnú atmosféru. Ľudia o ňom príliš veľa nevedia, láka skôr fotografov. Preto si môžete byť istí, že vás pri jedinečnom zážitku nebude rušiť masa turistov.

MESTÁ

Holandské Benátky

Chceli by ste sa pozrieť do Benátok, ale sú na vás príliš preľudnené? Zájdite radšej do holandskej dedinky Giethoorn. Toto rozprávkové miesto tvorí niekoľko ostrovov oddelených úzkym kanálom. Prepája ich 170 malých mostov. Jediný dopravný prostriedok, ktorým sa po dedinke môžete pohybovať, je čln s názvom „whisper boat“.

Miestni obyvatelia totiž uctievajú ticho a pokoj. Giethoorn ako jedna z mála obývaných oblastí sveta nemá nijakú cestu. Počuť tam iba spev vtákov. Dedinka pripomína veľkú botanickú záhradu plnú malých tehlových domov so slamenými strechami v stredovekom štýle. Nie je sa čomu čudovať, architektúra sa tam príliš nezmenila od roku 1230. Ak sa teda chcete previezť kanálom v prírode, bez ruchu preplnených mestských ulíc, Giethoorn je ako raj na zemi.

PRÍRODA

Španielske stromy sa dotýkajú neba

Ak hľadáte kus prírody, aký ste ešte nevideli, otvorte si mapu Španielska. Foggy Forest je les pri malom meste Oiartzun. Keď doň vojdete, nebude sa vám chcieť veriť, že ste naozaj v slnečnom Španielsku. Tento zvláštny rozprávkový les obrastený machom je nepretržite zahalený hustou hmlou a všetky stromy majú takmer identický vzhľad. V minulosti totiž boli pre ťažbu dreveného uhlia orezané, aby ich nemuseli úplne vyrúbať a les tak mohol byť zachovaný pre ďalšie generácie. Odvtedy má každý strom netradične krátky kmeň a dlhé konáre, naťahujúce sa k oblohe, ktoré pripomínajú ruky.

Na dovolenke nezabudnite na poistenie: havarijné a cestovné poistenie či asistenčné služby teraz vybavíte za pár minút online na webe Onlie. Poistiť sa môžete hoci len na pár týždňov alebo niekoľko mesiacov.

 

Krivý les v Poľsku

Španielsko nie je jediná krajina s neobyčajným lesom. Na západe Poľska nájdete miesto, na ktorom rastie okolo 400 pínií. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby ich kmene neboli zahnuté do 90 stupňového uhla. A čo je najväčšia záhada tohto lesa s príhodným názov „krivý“? Zvyšné pínie v ňom rastú úplne normálne. Predpokladá sa, že stromy boli „vytvarované“ človekom. Nikto ale nedokáže prísť na to, kým a prečo.

Pre­čí­taj si aj: Kam skryť cennosti na dovolenke? Toto by vám nenapadlo

PRE DETI 

Najšťastnejší dom sveta je v Nemecku

V meste Braunschweig môžete nájsť budovu, ktorá nesie oficiálny názov „The Happiest House in the World“, teda najšťastnejší dom na svete. Známy je aj pod menom Rizzi House. Neprehliadnete ho, je totiž až gýčovo farebný. Každý kúsok zapĺňajú srdiečka, „smajlíky“ a iné maľby v graffiti štýle. Jeho tvar je zvláštne asymetrický. Či už takúto architektúru považujete za originálnu alebo prehnanú, je isté, že z budovy vyžaruje radosť zo života. Všetko v ňom je maximálne ekologické, na parkovisku nájdete záplavu bicyklov.

V Škótsku ožívajú príbehy

Chcete skôr zájsť do prírody? Navštívte hobití dom v škótskych lesoch, inšpirovaný príbehom J. R. R. Tolkiena, Pán prsteňov. Postavil ho jeho fanúšik v 80. rokoch a prepracoval ho do posledných detailov, vrátane kompletného interiéru. Má dve spálne, pracovňu, kúpeľňu, kuchyňu a malú obývaciu miestnosť s krbom.

Ešte stále sa vám zdá Európa nudná?  Ak sme vás navnadili a vy sa vydáte spoznávať tieto kúzelné miesta, dajte si pozor, aby vám na nich neostal visieť zrak, aj keď šoférujete. Po ceste autom nezabudnite na bezpečnosť.

Aby ste namiesto výletu neplatili stovky eur za opravu auta, uzavrite si havarijné poistenie. S poisťovňou Onlia ho vybavíte aj na poslednú chvíľu, priamo z dovolenky. Uzatvoríte ho napríklad online na webe a obhliadku k nemu vybavíte cez mobilnú appku.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Onlia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá