Chrípková sezóna začne čoskoro. Odporúčaný rozostup medzi očkovaním proti koronavírusu a chrípke je minimálny

  • Očkovanie proti chrípke sa môže aplikovať súčinne s očkovaním proti COVIDu
  • Chrípka by mala vyvrcholiť po tretej vlne pandémie, no možno aj počas nej
  • Proti chrípke by sa malo očkovať na prelome októbra a novembra
Na snímke ľudia počas očkovania proti chrípke v Múzeu vedy a techniky
Na snímke ľudia počas očkovania proti chrípke v Múzeu vedy a techniky, TASR/AP/Luca Bruno
  • Očkovanie proti chrípke sa môže aplikovať súčinne s očkovaním proti COVIDu
  • Chrípka by mala vyvrcholiť po tretej vlne pandémie, no možno aj počas nej
  • Proti chrípke by sa malo očkovať na prelome októbra a novembra

Lekári po minulom roku odhadujú, že na jeseň bude opäť nedostatok vakcín proti chrípke, uvádza Denník N.

„Vidím väčší záujem o chrípkovú vakcináciu. Mám pocit, že ľudia, ktorí roky predtým nereagovali kladne na moje odporúčanie dať sa očkovať proti chrípke, sa ho teraz dožadujú,“ pre Denník N povedala pľúcna lekárka Katarína Dostálová z Bratislavy.

„Za optimálne obdobie na očkovanie proti chrípke sa považuje koniec októbra až začiatok novembra,“ hovorí všeobecná lekárka Jana Bendová z obce Veľký Biel. Lekárka ďalej upozorňuje na to, že vyvrcholenie chrípkovej sezóny môže dôjsť až po utíchnutí tretej vlny pandémie, no môže prísť aj súbežne s ňou. Optimálne obdobie, kedy by sa sa mala dať osoba proti chrípke zaočkovať, je prelom mesiacov október a november.

„Kým sa protilátky v tele vytvoria, trvá to približne 14 dní po podaní vakcíny, ktorá je v tomto prípade jednodávková. Chrípková sezóna je pritom najsilnejšia v januári,“ uviedla Televízia Markíza.

Televízia Markíza taktiež priblížila výpoveď prezidenta Slovenskej lekárnickej komory Ondreja Sukeľa, ktorý tvrdí, že minulý rok bolo proti chrípke použitých viac ako 300-tisíc dávok vakcíny. Tento rok sme pripravení a mali by sme mať k dispozícii až 400-tisíc dávok.

Očkovaním sa dá predísť COVIDu aj chrípke

Chrípka sa môže častokrát skomplikovať, rovnako ako koronavírus. Ochorenie môže vyústiť až do zápalu pľúc, ktoré si častokrát vyžaduje hospitalizáciu. Ak bude však v nemocniciach hospitalizovaných viac ľudí na koronavírus, kapacity nemusia umožniť hospitalizovať tohto pacienta.

Healthline vo svojom článku uviedol, že podanie vakcíny proti chrípke a vakcíny proti ochoreniu COVID-19 je možné podávať aj súčasne. Uvádzajú to centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

Očkovať by sa mali dať určite seniori nad 65 rokov, mladé deti v predškolskom veku, tehotné ženy, astmatici, ľudia s ochorením pľúc, obličiek, srdca. „Vakcínu odporúčam aj chronicky chorým, najmä diabetikom, imunokompromitovaným pacientom a podobne. Vhodné je aj očkovanie zdravotníkov, sociálnych pracovníkov v DSS a pedagógov,“ dodáva pľúcna lekárka Dostálová.

Zdroje: Denník N, TV Markíza, Healthline

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie