Čína dokončuje počítač, ktorý zvládne quintilión výpočtov za sekundu

  • Už je to čoraz reálnejšie, Čína hlási, že dokončuje svetový unikát exascale superpočítač. Realitou by sa mal stať už v najbližších mesiacoch.
cina-1024x681
  • Už je to čoraz reálnejšie, Čína hlási, že dokončuje svetový unikát exascale superpočítač. Realitou by sa mal stať už v najbližších mesiacoch.

Bude trvať niekoľko rokov, kým sa z prototypu stane plne funkčný model. Odborníci odhadujú, že by k tomu mohlo dôjsť aj v roku 2020. Čo presne to však pre nás znamená? Pre ľahšiu predstavu, v Číne bol vyrobený superpočítač Tianhe-1, ktorý bol v roku 2010 vyhlásený za najrýchlejší a najvýkonnejší počítač sveta. Exascale superpočítač bude dvestokrát rýchlejší než Tianhe-1. Tianhe-3, čo je šiety čínsky superpočítač v rade, vie za 1 sekundu urobiť kvadrilión výpočtov ( to je číslo s pätnástimi nulami). Avšak exascale superpočítač zvládne urobiť až quintilión výpočtov za sekundu (to je číslo s osemnástimi nulami).

zdroj fotografie:vrworld.com

Čo ale takýto super stroj dokáže? Podľa oficiálneho vyjadrenia vie pracovať s nepredstaviteľným množstvom dát. Dokáže simulovať veľké a komplikované celky. Problém mu nebude robiť ani simulácia globálnej klímy, zmeny v ľudskom tele alebo vo vesmíre. Možnosti sú v tomto prípade nekonečné.

zdroj fotografie: huffpost.com

V rebríčku desiatich najvýkonnejších počítačov ich má Čína až päť a rovnakým počtom disponujú aj Spojené štáty americké. Patria im však tie, ktoré sú v dolnej časti rebríčka. Spojené štáty americké majú taktiež ambiciózne plány, svoj exascale superpočítač chcú dokončiť v roku 2023. Zdá sa, že v technologickom vývoji začína západ zaostávať.

V dnešnej dobe sú schopné šachové stroje vyhodnocovať tisíce až milióny ťahov za sekundu. Človek vyhodnotí najviac 10 ťahov za sekundu. Počítačové vyhodnotenie ťahu je síce na nižšej úrovni, ale hrubou silou sa dokáže človeku vyrovnať.

Aj napriek tomu, že Čína pravdepodobne neplánuje stvoriť terminátora, je len otázkou času, kým počítač v myslení predbehne aj človeka. Zatiaľ už viac ako 50 rokov podivuhodne presne platí Mórov zákon: Pravidlo, že každých 18 mesiacov sa počet tranzistorov integrovateľných do čipu zdvojnásobuje.

Tisícnásobné navýšenie teda dosahujeme zhruba každých 15 rokov. Okolo roku 2035 tak môžeme čakať stroje s tisíckou tranzistorov na každej synapsii v ľudskom mozgu. Bude to ako hrubá sila stačiť na porážku ľudského myslenia? Možno. Už dnes si počítače trúfajú na blafovanie. Prednedávnom superpočítač Bridge vyzval štyroch profesionálnych hráčov na partiu pokru.

zdroj:sciencealert.com zdroj titulnej fotografie:huffpost.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech