Čína kompletne okopírovala Windows XP

Rišo Néveri / 26. septembra 2015 / Lifehacking

Čína sa už istú dobu snaží uvoľniť zo „zajatia“ Microsoftu, ktorý v krajine poskytuje operačný systém štátnym orgánom, školám a rôznym organizáciám. Ich prvým pokusom šlo o spoluprácu so spoločnosťou Canonical, ktorá vyvíja aj známu distribúciu Linuxu Ubuntu, tento pokus však úspešný nebol. Avšak Čína je Čína, použila možno jednu zo svojich najväčších talentov – Ctrl + C a Ctrl + v.

 

Nový operačný systém s názvom NeoKylin je znovu založený na jadre Linuxu a v krajine naberá obrovskú popularitu ako alternatíva k Windowsu. Prečo? Je to jednoducho úplná kópia Windowsu XP. Číňania skopírovali všetko. Od ikoniek, názvov, až po dizajn a funkcionality. Jednoducho všetko. Operačný systém bol vytvorený shanghajskou spoločnosťou China Standard Software, ktorá o to bola zrejme požiadaná štátom.

 

 

Operačný systém NeoKylin obsahuje dokonca alternatívy známych softvérov Word, Excel a PowerPoint od Microsoftu, ktoré prirodzene vyzerajú takmer identicky a vznikli na upravením staršieho vydania Open Office. Asi najväčším prekvapením je, že spoločnosť Dell predáva v krajine svoje počítače s predinštalovaným OS NeoKylin. Z ich celkového predaja beží až 40% osobných počítačov na tomto „čínskom origináli“.

 

Dôvodom, prečo podobný operačný systém vznikol, je ukončenie podpory operačného systému zo strany Microsoftu, ktorý sa príchodom nového Windows 10 prestal venovať tejto klasike. Čína však nie je zvyšok sveta. Win. XP je v krajine stále populárny softvér. Až 27% počítačov na ňom funguje a používatelia sa ho nemienia vzdať, keďže na nové počítače a softvér peniaze nemajú. Čínska vláda navyše ohlásila zákaz používania systému Windows 8 v krajine ako reakciu na koniec podpory XP. Microsoft zrejme ostal prekvapený, pretože čínskej vláde prisľúbil istú dlhodobú podporu Windows 7.

 

Vedel si, že Čína okopírovala aj Teslu?

Zdroj: theverge.com
Pridať komentár (0)