Čína zadržiavala významné dáta o počiatkoch koronavírusu, preto nebol svet pripravený

  • Čínska kancelária WHO zadržiavala a nesprávne informovala svet v počiatkoch pandémie
  • Boli sme tak nepripravení
who
Unsplash.com/Fusion Medical Animation, Macau Photo Agency
  • Čínska kancelária WHO zadržiavala a nesprávne informovala svet v počiatkoch pandémie
  • Boli sme tak nepripravení

Odkedy bola epidémia nového koronavírusu vyhlásená Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) za pandémiu, snaží sa svet od Číny získať korektné informácie o vzniku, pôvode a priebehu nákazy.

Už 6. januára nezabezpečila Čína a jej vrcholní predstavitelia potrebné informácie, ktoré by pomohli zvyšku sveta správne vyhodnotiť riziko vírusu. Potvrdil to dnes britský denník The Guardian.

Čakali 2 týždne

Z Pekingu sa údaje dostali až 20. januára. Ukázali to záznamy agentúry AP, v ktorých sú popísané oficiálne sťažnosti o tom, že sa smerom von z krajiny neinformuje. 

Najvyšší predstaviteľ WHO v Číne, Gauden Galea, v jednom o svojich záznamov uviedol, že informácie o stave ochorenia dostávali 15 minút predtým, než boli odvysielané v štátnej televízii. Tie boli v čase rastúcej epidémie kľúčové a potreboval sa vybudovať kvalitný medzinárodný dohľad nad chorobou nielen v Číne, ale aj nad jej následným šírením do sveta. 

V súčasnosti sa vírusom nakazilo celosvetovo takmer 6,5 milióna ľudí a hlásia viac ako 382-tisíc mŕtvych. Čína, ktorá bola epicentrom pandemického diania, zaznamenala dokopy 83 021 prípadov nákazy a 4 634 úmrtí. 

Samotná WHO s problémom veľmi nehýbala. Tedros Adhanom Ghebreyesus, šéf organizácie, sa niekoľkokrát dostal do sporu s vrcholnými predstaviteľmi USA a sveta, pretože Čínu nijakým spôsobom za zlú a neskorú informovanosť nepotrestal. Začiatkom apríla čelil dokonca odvolávaniu z funkcie, čo sa nakoniec nestalo. 

Čína sa statočne bráni

Pobočka WHO v Číne sa k novým informáciám nevyjadruje. K vzniknutej situácii však zverejnila oficiálne vyhlásenie, v ktorom uvádza, že zamestnanci pracovali deň a noc a postupovali v súlade s pravidlami a nariadeniami organizácie.

Zároveň sa snažili zdieľať informácie o ochorení COVID-19 so všetkými krajinami rovnako. Zúčastňovali a naďalej sa zúčastňujú priamych rozhovorov s vládami krajín sveta na všetkých úrovniach.  

Zdroje: theguardian.com, businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech