Čínska vláda vedela o koronavíruse a skrývala ho, tvrdí virologička. WHO začína veľké vyšetrovanie

  • Uznávaná čínska virologička tvrdí, že o existencii koronavírusu vedela ešte predtým, ako Čína vydala oficiálnu správu o novom riziku
  • Údajne ju však umlčali nadriadení, ktorí nechceli, aby sa jej čokoľvek stalo
  • V súčasnosti žije v USA, kam musela ujsť pred čínskou vládou
Bez názvu
  • Uznávaná čínska virologička tvrdí, že o existencii koronavírusu vedela ešte predtým, ako Čína vydala oficiálnu správu o novom riziku
  • Údajne ju však umlčali nadriadení, ktorí nechceli, aby sa jej čokoľvek stalo
  • V súčasnosti žije v USA, kam musela ujsť pred čínskou vládou

Bývalá výskumníčka z Hongkonskej univerzity Li-Meng Yan tvrdí, že Peking o prepuknutí koronavírusu vedel skôr, ako to pôvodne oznámil svetu. Rešpektovaná čínska virologička bola dokonca nútená utiecť z Hongkongu, pretože jej v domovskej krajine hrozilo nebezpečenstvo. 

Počas rozhovoru s Fox News povedala, že jej nadriadení – mnohí známi ako svetovo renomovaní odborníci – ignorovali jej prvotné výskumy. Verí však, že jej výskum mohol zachrániť životy. Na to, aby sa mohla podeliť s týmto príbehom, riskovala život a utiekla do USA, kde je v bezpečí. Do Hongkongu sa vraj už nikdy nemôže vrátiť.

Peking zakázal výskum, údajne zlyhali tí najvyšší 

Ako referenčné laboratórium Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktoré sa špecializuje na vírus chrípky a pandémie, je Li-Meng tiež presvedčená, že ona a jej kolegovia mali povinnosť rozprávať svetu o svojom výskume. Nanešťastie, tento krok nepodnikli.

Yan hovorí, že bola jednou z prvých, ktorá študovala koronavírus, dnes známy ako Covid-19. Koncom decembra 2019 ju požiadal jej vedúci na univerzite, Leo Poon, aby sa pozrela na čudnú skupinu prípadov podobných SARS v pevninskej Číne.

„Čínska vláda odmietla dovoliť zahraničným expertom, vrátane tých v Hongkongu, robiť výskum v Číne,“ povedala Yan pre Fox News. Obracala sa preto na svojich priateľov, aby získala viac informácií.

Nadriadení nechceli počúvať, tvrdí virologička 

Jedna z jej priateliek bola vedkyňa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb v Číne. Podľa Yan mala priame znalosti o prípadoch, ktoré sa vyskytli a zároveň mali svoj pôvod vo Wu-chane.

Tá  jej koncom minulého roka oznámila informácie o víruse, ktorý sa prenáša z človeka na človeka. Bolo to ešte predtým, ako Čína a WHO pripustili, že sa to deje aj v prípade prenosu Covid-19. V ten istý deň vo Wu-chane pribudlo 27 prípadov zápalu pľúc. Celý svet verí, že odborníci prvýkrát identifikovali koronavírusu už vtedy.

Yan samozrejme povedala svojmu nadriadenému, čo sa dozvedela od kamarátky. Ten len prikývol a odkázal jej, aby sa aj naďalej venovala svojmu výskumu.

koronavírus
zdroj: Unsplash/ThisisEngineering RAEng

V snahe pochopiť koronavírus riskovala život

9. januára vydala Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásenie. „Podľa čínskych orgánov môže daný vírus u niektorých pacientov spôsobiť vážne ochorenie a medzi ľuďmi sa neprenáša jednoducho. Informácie o celkovom riziku tohto prenosu sú obmedzené,“ uviedlo WHO.

Po tomto vyhlásení Yan povedala, že jej kontakty, ktoré predtým hovorili otvorene, zostali potichu. Týkalo sa to najmä jej známych vo Wu-chane. Iní ju zase varovali, aby sa zbytočne nepýtala na podrobnosti.

Niektoré zdroje jej však povedali, že počet prenosov z človeka na človeka exponenciálne stúpa. Keď túto informáciu ale oznámila svojmu nadriadenému, skonštatoval len, že má byť ticho a dať si pozor. 

čína
zdroj: TASR via AP/Nyein Chan Naing; čínsky prezident Si Ťin-pching

„Už predtým ma varoval, aby som sa nedotýkala červenej čiary,“ spomenula Yan pre Fox News. Jej nadriadený sa údajne odvolával na vládu. „Dostaneme sa do problémov a zmizneme,“ upozornil Yan nadriadený.

Zarážajúca je tiež informácia, že profesor Malik Peiris, spolupredseda laboratória pridruženého k WHO, vedel o šírení choroby, no nekonal.

USA vítajú rozhodnutie WHO začať v Číne vyšetrovanie pôvodu koronavírusu

Spojené štáty v piatok privítali rozhodnutie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) začať vyšetrovanie pôvodu nového koronavírusu, ktorý sa koncom decembra začal šíriť z Číny do celého sveta. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie veľvyslanca Spojených štátov pri OSN Andrewa Bremberga.

„Vítame vyšetrovanie zo strany WHO. Pokladáme odborné vyšetrenie (pôvodu koronavírusu) za nevyhnutný krok k úplnému a jasnému pochopeniu toho, ako sa tento vírus rozšíril do sveta,“ povedal novinárom Bremberg. Zároveň tiež uviedol, že Peking poskytne tímu expertov, ktorý WHO do Číny vyslala, plnú podporu a súčinnosť.

Brembergovo prekvapujúce vyjadrenie na adresu WHO prišlo po tom, čo americký prezident Donald Trump povedal, že WHO riešenie koronavírusovej krízy „spackala“ a je len „bábkou Číny“. Trumpova administratíva v utorok upovedomila Kongres, že Spojené štáty zo Svetovej zdravotníckej organizácie oficiálne vystupujú.

Čínska vláda zasiahla kybernetickými útokmi

Yan priznala, že ju situácia frustrovala, no nebola prekvapená. „Už viem, že by sa to stalo, pretože viem o korupcii medzi podobnými medzinárodnými organizáciami, ako je WHO voči čínskej vláde a Čínskej komunistickej strane,“ vysvetlila.

Podobnú korupciu akceptuje, pretože nemá na výber, no nechce, aby sa takéto zavádzajúce informácie šírili do sveta.

Po vycestovaní do USA sa Yan v súčasnosti skrýva a obáva sa, že jej život je v nebezpečenstve. Tvrdí tiež, že čínska vláda sa už doma snaží sabotovať jej vlastnú povesť. Došlo aj ku zastrašovaniu rodiny a okrem toho čelí kybernetických útokom.

USA podržalo stranu Číne 

Čína aj WHO podľa Daily Mail dôrazne odmietli tvrdenia o utajení, zatiaľ čo Svetová zdravotnícka organizácia poprela, že by niekedy spolupracovala s Yan, jej nadriadeným Poonom alebo profesorom Peirisom. Vo vyhlásení tvrdí, že zatiaľ čo Peiris je skupinovým odborníkom, nie je zamestnancom a nezastupuje WHO.

Hongkonská univerzita odstránila stránku, ktorá patrila Yan, zo svojich oficiálnych webových stránok a vo vyhlásení pre spoločnosť Fox News uviedla, že Li-Meng Yan už nie je zamestnancom univerzity. Medzitým čínske veľvyslanectvo v Spojených štátoch informovalo tlač, že žiadnu Yan nepozná a postup Číny v oblasti koronavírusu a pandémie úplne kvituje.

Zdroje: Fox News, ECDC, Daily Mail

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá