Čínski študenti vytvorili vysoko účinnú batériu použitím cukru

  • Skupina iba 19 ročných pekingských študentov prišla na spôsob, ako z lyžičky cukru vygenerovať 80 hodín elektrickú energiu.
  • Skupina iba 19 ročných pekingských študentov prišla na spôsob, ako z lyžičky cukru vygenerovať 80 hodín elektrickú energiu.

 

Batéria negeneruje žiadne znečistenie a výsledok dosahuje vďaka spolunažívaniu troch druhov baktérií. Slabý výkon tradičných mikrobiálnych palivových článkov motivoval študentov na rozšírenie svojich vedomostí v oblasti mnohobunkovej mikrobiológie a elektrického inžinierstva. Podľa inštruktora tímu Yuan Yingjin, sa jedná o prvý príklad využitia baktérií E.coli, Shewanella a baktérie subtilis v jednom systéme mikrobiálneho palivového článku.

 

 

„Každý mikrób má v tíme vlastnú funkciu a zodpovednosť, čím znižujú metabolickú záťaž pre ostatné baktérie, zvyšuje sa efektivita prenosu elektrónov a množstvo vygenerovanej elektrickej energie,“ hovorí študentka z tímu Liu Yue. Generátor elektrického napätia, ktorý vďaka projektu vytvorili generoval až 520 mV počas dobu 80 hodín. „Ak sa nám podarí batériu optimalizovať, bude generovať rovnaké množstvo el. energie ako lítiové batérie, pričom nebude generovať žiadne znečistenie, bude lacnejšia a bude mať dlhšiu životnosť.“

 

Tím vyhral s projektom cenu za najlepší nápad v kategórii energia, na medzinárodnej súťaži strojov vyrobených genetickým inžinierstvom. Podobné projekty, ktoré premieňajú chemickú energiu na elektrickú nie sú až takou novinkou. Niektoré články využívajú močovinu, odpadové a znečistené vody, iné rôzne baktérie. V budúcnosti zrejme spoznáme mnoho iných nových typov batérií, ktoré si ešte ani nevieme predstaviť. Palivové články, solárna energia alebo napríklad jadrová fúzia, o ktorú sa vedecké tímy snažia aj v tomto momente budú zdrojmi budúcnosti. Najväčšou prekážkou bude pravdepodobne pomalé zavedenie do praxe.

 

Zdroj: businessinsider.com, reuters.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech