Čo spája úspešne slovenské startupy Biotron, MultiplexDX a Tachyum?

  • Slovenský startup ekosystém spoznal svoje top hviezdy pre rok 2018 a tieto tri startupy sú medzi nimi. Obľúbená súťaž Central European Startup Awards, ktorá je súčasťou globálneho projektu Global Startup Awards prebiehajúcej v 50 krajinách sveta, vyhlásila víťazov v 13 kategóriách v bratislavskom Bináriu. Tí najúspešnejší nás pôjdu reprezentovať na regionálne kolo do Poľska už v októbri. Zistite, kto sú tohtoročné startup hviezdy.
  • Slovenský startup ekosystém spoznal svoje top hviezdy pre rok 2018 a tieto tri startupy sú medzi nimi. Obľúbená súťaž Central European Startup Awards, ktorá je súčasťou globálneho projektu Global Startup Awards prebiehajúcej v 50 krajinách sveta, vyhlásila víťazov v 13 kategóriách v bratislavskom Bináriu. Tí najúspešnejší nás pôjdu reprezentovať na regionálne kolo do Poľska už v októbri. Zistite, kto sú tohtoročné startup hviezdy.

CESAwards je séria eventov, ktoré sa konajú v rámci CEE regiónu, aby poukázali na úspechy jednotlivých startupov, ale i ľudí alebo organizácií, ktoré tieto rozbiehajúce sa hviezdy podporujú. Zároveň je táto súťaž skvelým priestor pre networking medzi jednotlivými krajinami.

Tento rok sa o organizáciu súťaže CESAwards Slovakia postarala spoločnosť Techband.digital. Country manažérka pre CESAwards Slovakia Kristína Fischerová poznamenala: “S výsledkami sme tento rok boli nadmieru spokojní. Obdržali sme totiž 575 nominácií do súťaže​, z ktorých sme v samotnej súťaži mali 47 finalistov v 13 kategóriách.”

Do súťaže sa nezapojili len rozličné startupy, ale tiež investori, inšpiratívne ženy, coworkingové centrá alebo inkubátory. Táto regionálna súťaž tento rok prebieha v 10 krajinách v rámci centrálnej a východnej Európy a zároveň oslavuje 6. ročník.

Tých najlepších z najlepších vyberala verejnosť a odborná porota v zložení – Michal Pastier, Creative Director v spoločnostiach Zaraguza a Exponea, Ján Cifra, CEO WebSupport, Igor Strečko, CEO Webglobe Yegon, Petra Dzurovčinová, CEO Freya Insurance a Viktor Mikulášek, CEO Launcher.

Ví​ťazi CE​SA​wards Slo​ven​sko

“Star​tup roka” – ​Eyerim

Hlavným cieľom tohto najväčšieho a najrýchlejšie rastúceho online obchodu s optikou v rámci CEE regiónu je transformovať klasický nákup okuliarov. Táto prémiová online predajňa okuliarov pôsobí v súčasnosti na 17 trhoch Európy a v ich portfóliu nájdete slnečné, dioptrické i športové okuliare rôznych značiek. Do tohto rýchlorastúceho e-shopu investovali 3TS Capital Partners a tiež Neulogy Ventures.

“Najlepší nováčik” a “Najlepší Blockchain Startup” – Biotron

Biotron.io je blockchainová platforma, ktorá vznikla ešte len tento rok a na CESAwards získala hneď 2 ocenenia – najlepší nováčik a nejlepší blockchain startup. Táto platforma odmeňuje používateľov za poskytnutie ich dát. Zároveň vďaka týmto informáciám umožňuje firmám v rôznych odvetviach prichádzať s rôznymi inováciami.

Najlepší Biotech Startup/Najlepší Social Impact Startup/Najlepší zakladateľ – MultiplexDX

Najviac cien v tohtoročnej CESAwards si odniesol slovensko-americký startup MultiplexDX a to hneď v 3 kategóriách – najlepší biotech startup, najlepší social impact startup​ a jeden z jeho co-founderov Pavol Čekan si odniesol cenu za najlepšieho zakladateľa​. MultiplexDX je biotech spoločnosť, ktorej hlavným cieľom je eliminovať zlú diagnostiku rakoviny ich inovatívnym diagnostickým postupom. Každý typ rakoviny je totiž iný a aj jeho liečba by mala byť tomu prispôsobená. Tento úspešný startup bol dokonca ocenení v súťaži Startup Awards 2016.

AI / Machine Learning Startup – ​Tachyum

Najlepší AI/Machine Learning Startup pre rok 2018 je spoločnosť Tachyum. Táto inovatívna spoločnosť vyvíja vysoko výkonné čipy na spracovanie dát v Európe a USA. Jej zakladatelia majú dlhoročné skúsenosti v oblasti vytvárania sietí, s počítačovými pamäťami a s AI čipmi. Navyše majú viac ako 100 patentov na tieto technológie. Tachyum čip má potenciál znížiť kapitálové náklady dátových centier 3-násobne. Táto spoločnosť tiež vyvíja čip, ktorý by v 2020 mohol zvládnuť simuláciu kapacity ľudského mozgu v reálnom čase.

NAjlepší IoT Startup – ​eDocu


Slovenský IoT Startup eDocu pracuje na vývoji SaaS riešenia, ktorý má zjednodušiť prístup k informáciám o určitom objekte, ako sú napríklad história, pracovné záznamy alebo dokumenty. Cieľom tohto úspešného startupu je pomôcť ľuďom, aby vedeli čo najviac informácií ohľadne určitých objektov a vďaka tomu ich vedeli efektívnejšie riadiť a pracovať s nimi. eDocu pracuje s objektami, pri ktorých je možné prepojenie na cloud. Tie sú potom označované cez rôzne tagy (QR, NFC, BLE).

Najlepší Fintech Startup – VESTBERRY

Najúspešnejším finančným startupom pre rok 2018 sa stal softvér pre správu fondov, reportovanie a analýzu pre investorov rizikového kapitálu – VESTBERRY. Je to softvér novej generácie, ktorý má uľahčiť prácu investičným spoločnostiam. Tento softvér automatizuje každodenné procesy správy fondov a vytvára zrozumiteľné reporty z údajov, ktoré zbiera. Za vznikom tohto účinného nástroja pre investorov spojí spoluzakladateľ najlepšieho coworkingu CESAwards Campus Cowork a Forbes30pod30 – Marek Zámečník.

Najinšpiratívnejšia žena roka – Petra Kotuliaková (​Zakladateľka AJ Ty v IT​)


Petra Kotuliaková je zakladateľkou a líderkou slovenskej iniciatívy AJ Ty v IT, ktorá podporuje ženy vo všetkých vekových kategóriách v štúdiu a práci v rámci informačných technológií. Hlavným cieľom tejto organizácie je posilniť postavenie žien v oblastiach technológií.

Investor roka – ​InfraPartners Management LLP


IPM alebo CESA investor roka sa zameriava na riešenie problému nedostatku kapitálu pre inovatívne podniky v regióne CEE, ktoré majú globálnu ambíciu a vyvíjajú prevratné technológie. Túto investičnú skupinu založil tím skúsených investorov v roku 2014. V súčasnosti nájdeme jej sídla v Londýne a Bratislave. IPM sa špecializuje na investície do oblastí ako infraštruktúra, rizikový kapitál, súkromný kapitál a komodity.

Najlepší inkubátor/akcelerátor – ​MastersGate

Najlepším akceleračným programom sa stal e-commerce projekt – MastersGate. Tento projekt zameraný na akceleráciu e-shopov je zložený z niekoľkých častí ako súťaž, konferencia a akceleračný program. Tento akcelerátor úspešne dopomohol k naštartovaniu niekoľkých slovenských e-commerce hviezd, ako napríklad GymBeam, Dedoles, Mark Scrub, Muziker. Za organizáciou tohto projektu je spoločnosť ui42.

Najlepší Campus Cowork – ​Campus Cowork


Cenu za najlepší coworking space si tento rok odniesol Campus Cowork. V tomto inovatívnom coworkingu nájdete členov zo 14 krajín. Tento coworking je súčasťou 0100 Ventures, ktorej šéfujú traja Slováci a jeden Nór. Za takmer dva roky fungovania Campus Cowork neuveriteľne rýchlo vyrástol a dnes už pokrýva viac ako 200-člennú podnikateľskú komunitu, pre ktorú dennodenne organizuje rozličné eventy.

Všetci víťazi slovenského kola CESAwards sa pobijú o regionálne prvenstvo s víťazmi z ďalších 10 krajín z CEE regiónu už 24.10. v poľskom hlavnom meste. Neváhajte a príďte ich podporiť.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá