Covid nepostihuje iba pľúca, ale celé telo. Vírus sa našiel aj v mozgu (ŠTÚDIA)

  • Nová štúdia by mohla lekárom pomôcť lepšie pochopiť dlhodobý Covid u niektorých pacientov
  • Počas pitvy totiž lekári objavili vírus v bunkách v celom tele
  • V jednom prípade sa nachádzal SARS-CoV-2 v mozgu až 230 dní od prvých príznakov
covid-19
Unsplash/Viktor Forgacs, Robina Weermeijer
  • Nová štúdia by mohla lekárom pomôcť lepšie pochopiť dlhodobý Covid u niektorých pacientov
  • Počas pitvy totiž lekári objavili vírus v bunkách v celom tele
  • V jednom prípade sa nachádzal SARS-CoV-2 v mozgu až 230 dní od prvých príznakov

U niekoho trvá týždeň, iní sa s ním trápia dlhé mesiace. Dlhodobý Covid je strašiakom pre pacientov aj doktorov. Nová štúdia tiež ukazuje, že vírus nepostihuje iba dýchacie cesty a pľúca. Lekári ho totiž našli v skoro všetkých bunkách ľudského tela, vrátane mozgu.

„Už dlho si lámeme hlavu a pýtame sa, prečo sa zdá, že dlhpdobý Covid postihuje toľko orgánových systémov. Tento dokument vrhá trochu svetla a môže pomôcť vysvetliť, prečo sa dlhodobý Covid môže vyskytnúť aj u ľudí, ktorí mali mierny alebo asymptomatický priebeh,“ povedal autor štúdií o dlhodobom Covide a profesor medicíny na Washingtonskej univerzite v St. Louis Dr. Ziyad Al-Aly pre agentúru Bloomberg.

Štúdia udáva, že výsledky pitvy 44 pacientov ukázali, že síce sú najviac vírusom zasiahnuté pľúca a dýchacie cesty, avšak na niektorých miestach ľudského tela pretrvával SARS-CoV-2 až 230 dní od prvých príznakov nákazy. Stopy po víruse sa našli aj v očnom tkanive, svaloch, koži, srdci, pečeni či lymfatickom systéme.

Výsledky by tiež mohli pomôcť lepšie pochopiť jav, pri ktorom pacienti popisujú, že po prekonaní Covidu je u nich citeľný pokles niektorých kognitívnych vlastností.

„Môže nám to pomôcť pochopiť neurokognitívny pokles alebo mozgovú hmlu a ďalšie neuropsychiatrické prejavy dlhodobého Covidu,“ povedal Dr. Al-Aly. 

„Musíme začať uvažovať o SARS-CoV-2 ako o systémovom víruse, ktorý môže u niektorých ľudí vymiznúť, ale u iných môže pretrvávať týždne alebo mesiace a spôsobiť dlhotrvajúci Covid – mnohostrannú systémovú poruchu.“

Prekonanie Covid-19 ešte nemusí byť výhra

Profesorka Raina MacIntyre sa tiež pre agentúru vyjadrila, že tento výskum by mal slúžiť ako varovanie pre tých, ktorí chcú bojovať proti Covid-19 premorením obyvateľstva.  

„Ešte nevieme, akú záťaž chronických chorôb bude mať za následok v nasledujúcich rokoch. Uvidíme srdcové zlyhanie v mladom veku u pacientov, ktorí ochorenie prekonali, alebo skorú demenciu? Toto sú nezodpovedané otázky, ktoré si vyžadujú preventívny prístup verejného zdravia k zmierneniu šírenia vírusu,“ povedala.

Správy prichádzajú v čase, keď v niektorých krajinách už pomaly začína dominovať variant omikron, ktorý, ako sa zatiaľ zdá, nie je až taký smrteľný, ale zato niekoľkonásobne infekčnejší.

Pred dlhodobým Covidom varovali odborníci aj na Slovensku. Jedným z najčastejších dlhodobých príznakov ochorenia sú aj u nás kardiovaskulárne ťažkosti.

„Pri infekcii COVID-19 môže dôjsť k rozkolísaniu hodnôt krvného tlaku, vzniku arytmií, zápalu srdcového svalu až k akútnemu srdcovému zlyhávaniu. Obávanou komplikáciou môže byť poškodenie koronárnych tepien, vznik infarktu myokardu,“ vysvetlila pre TASR kardiologička Anna Vachulová z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. 

Zdroje: Bloomberg, Research Square, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá