Crowdfunding na Slovensku

  • Prinášame vám prehľad aktívnych crowdfundingových platforiem na Slovensku. Naše portály sú zamerané predovšetkým na dobročinné účely, Crowdberry ide ale aj do biznisu.
image_1432590739
  • Prinášame vám prehľad aktívnych crowdfundingových platforiem na Slovensku. Naše portály sú zamerané predovšetkým na dobročinné účely, Crowdberry ide ale aj do biznisu.

Dobra Krajina

Platforma zameraná na podporu rôznych komunitných projektov a neziskových organizácií. Medzi kampaňami vidím napríklad podporu bratislavských nosičov batožín, kampaň na podporu rodín v ťažkostiach na Orave darovaním nosnej sliepky (vajcia na cely rok) alebo jednotku elitných pátračov. Tí si dávajú za úlohu ísť po stopách predražených tendrov a dýchať na päty naším pohodlným papalášom.

Dobra Krajina

Dobra Krajina preveruje každý projekt predtým, ako ide live. Sama žije z dotácií a z vlastného crowdfundovaného budgetu, zakladatelia kampaní tak dostanú 100% vyzbieraných prostriedkov. Je tu aj možnosť venovať známej kredit. Ona ho potom môže darovať. Celkom zaujímavé riešenie Vianočného darčeku – daruj darček, ktorý bude darovaný ďalej. Darcovi ale samozrejme ostane reward z vybranej kampane.

 nosici1

Ľudia ľudom

Logo

Editor Startitup s.r.o.

1500 - 2200 €
mesačne
mesačne

Jednoduchá možnosť pre tých, ktorí hľadajú podporu či už pre seba, blížneho svojho alebo svoj verejnoprospešný projekt. Tento portál je veľmi otvorený, svoju výzvu môže zverejniť takmer každý. Výsledkom je potom veľký počet výziev a na prvý pohľad to vyzerá na nízku úspešnosť týchto výziev v napĺňaní cieľa. V praxi to až taký problém ale nie je, pretože vyzývatelia si môžu ponechať akúkoľvek sumu, ktorú nazbierajú.  Backeri sú za svoje príspevky odmeňovaní darčekmi a tie dostávajú priebežne ako sa plní budget výzvy. Službu možno využívať aj formou appky na iOS, Android a WP.

ludia ludom

Ďakujeme

Portál pod taktovkou SME dáva ľuďom šancu podporiť neziskovky, adresne a transparentne. Môžete si tak sami vybrať, ku komu bude vaša pomoc smerovať. Môžete sa ale zapojiť aj inak – tvorbou odmien pre neziskové projekty, ktoré budú putovať backerom. Toto je výborný nápad, ako zapojiť do komunity pomocníkov aj tých, ktorí nechcú alebo nemôžu prispieť finančne. Pri pohľade na kampane je jasné, že sa jedná predovšetkým o pomoc rodinám v ťažkých životných situáciach. Ak sa cítiš pred Vianocami štedro, určite sa tu zastav.

HitHit

Slovenská verzia českého HitHitu (kde sú texty stále ešte v češtine..)  je portál fungujúci na princípe všetko alebo nič. Maximálna doba trvania projektu je 45 dní a ak dovtedy nedosiahneš cieľ, nemáš ani cent. Podľa mňa dobrý prístup, ľudia sú tak pri tvorbe kampaní oveľa realistickejší a stanovený cieľ ako taký plní aj nejaký úcel. Narozdiel od predošlých, charitatívne zameraných crowdfundingov, je HitHit miestom len pre kreatívcov. So svojím nápadom na dizajnový produkt, hudobný album alebo videohru si tu teda na správnom mieste.

Na prvý pohľad je ale priemerný počet vyzbieraných prostriedkov veľmi nízky. Ako jedna z mála sa k hitnutiu ciela blíži česká diva Kamila Hübsch so svojou kampaňou podpořte skvělou českou muziku.  Je jasné, že jej skvělou muziku už pár ľudí okúsilo a práve preto sa jej v kampani celkom darí. Ak vaša hudba doposial neopustila strýkovu garáž, veľa hitov na HitHite nečakajte.

Teenage boy (16-18) playing drums in garage, looking at friend playing electric guitar in foreground

Crowdberry

Ak máš MVPčko a veríš si, že tvoj projekt dáva zmysel, skús tento portál. Tu už nezachraňujeme Vianoce, ale staviame inovatívny biznis. Jednotliví investori sa môžu účastniť v projektoch od sumy 10 000 EUR a minimálna celková investícia do projektu je 100 000. K tomu Crowdberry pripája mentoring a pomoc pri hľadaní investorov. Celé to dáva to rovnaký zmysel ako tvoj projekt – ak máš v rukách klenot a okolo seba dravcov, z bobuliek ti kapitál nakvapká rýchlo. Ak chceš preraziť s domácou úlohou zo strednej, tak iba oberieš pár ľudí o čas.

Cberry

POZOR POZOR. Crowdberry je equity based portal. Odmenou investorom nie sú darčeky ale podiel v tvojej spoločnosti. Treba teda rátať s tým, že v prípade úspechu tvojej kampane odovzdáš časť vlastníctva svojej firmy.

Náš malý trh veľa crowdfundingu neuživí. Aspoň zatiaľ. Budem držať palce Crowdberry, aby sa im podarilo úspešne naplniť prvý projekt. Najbližšie má k tomu momentáne Batsuite, ktorým chýba pár šupov. Pomôž tým, čo chcú pomáhať. Sú predsa Vianoce.

Batsuite

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá