Danko chce zrušiť diaľničné známky. Podiel slovenských potravín v obchodoch chce mať na úrovni 70 %

  • Vláda by mala v stredu rokovať o návrhu na zrušenie diaľničných známok pre fyzické a právnické osoby
  • Na tlačovej besede to povedal predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko
  • Vyjadril sa, že sa ďalej pred ľuďmi nechce hanbiť, že štát od nich berie poplatky za diaľničné známky
dttt
TASR, Pixabay.com
  • Vláda by mala v stredu rokovať o návrhu na zrušenie diaľničných známok pre fyzické a právnické osoby
  • Na tlačovej besede to povedal predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko
  • Vyjadril sa, že sa ďalej pred ľuďmi nechce hanbiť, že štát od nich berie poplatky za diaľničné známky

Pre šéfa národniarov je to jedna z politických podmienok na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, informuje SITA. „Je to súčasne aj moja výzva, aby sa úplne zmenili zákony, ktoré určujú výšku nielen diaľničných známok, ale aj mýta, a aby sa zmenil systém výstavby diaľnic,“ povedal.

Ľudia by si podľa neho mali uvedomiť, že štát koná zodpovedne a nechce od ľudí niečo, čo si nezaslúži. Diaľnice na Slovensku podľa Danka nebudú, keď sa nezmení stavebný zákon a zákon o verejnom obstarávaní, a keď si Slovensko nepožičia niekoľko miliárd eur na ich dostavbu. Ako príklad uviedol Portugalsko, ktoré si požičalo 78 miliárd eur a majú kvalitné nemocnice a diaľnice. „Slováci sa z toho najedia, či je zadlženie 46 percent alebo 55 percent?“ spýtal sa.

Brífing predsedu NR SR Andreja Danka k aktuálnej politickej situácii

Gepostet von Andrej Danko – predseda SNS am Dienstag, 11. Februar 2020

To však nie je všetko. SNS dnes oznámila aj to, že chce do 10-tich rokov dosiahnuť podiel slovenských potravín v obchodoch na úrovni až 70 %.

Informovala o tom v utorok ministerka pôdohospodárstva a podpredsedníčka SNS Gabriela Matečná. Zároveň chce SNS zabezpečiť dostupnosť potravín pre každú obec formou podpory obchodov alebo donášok a presadiť aj povinnosť škôl a sociálnych zariadení, aby mali povinnosť nakupovať minimálne 50 % slovenských potravín. 

„Občanom SR ponúkame kvalitnú, odbornú a jasne naštartovanú cestu k potravinovej sebestačnosti,“ povedala Gabriela Matečná.

Gepostet von Gabriela Matečná am Dienstag, 4. Februar 2020

Sedemdesiatpercentný podiel domácich potravín v obchodoch nemajú podľa Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) ani vyspelé poľnohospodárske krajiny v Európe. 

„Žijeme v otvorenej ekonomike, keď je dopyt spotrebiteľov po rozmanitosti potravín veľký. Ľudia chcú citrusové či iné exotické ovocie, prosciutto či mozzarellu, kávu, kakao a podobne, čiže špeciálne druhy potravín, ktoré na Slovensku nevieme vyrábať. Určite však je reálne, že podiel slovenských potravín posunieme výrazne vyššie, ako je to dnes. Na to je však potrebné zmeniť nielen nezmyselnú regulačnú politiku, ale hlavne výrazne podporiť poľnohospodársku a potravinársku výrobu na Slovensku. Dnes trpíme nedostatkom mäsa, mlieka, tukov, ovocia či zeleniny. To sú potraviny, ktoré vieme vyrábať na Slovensku, ale pre ich nedostatok a slabú konkurencieschopnosť ich musíme dovážať,“ uviedol v reakcii pre agentúru SITA predseda SAMO Martin Krajčovič.

Gepostet von Gabriela Matečná am Dienstag, 12. November 2019

Podľa SAMO sme zároveň „majstri“ vo vývoze napríklad živého hovädzieho mäsa a následne dovozu spracovaného hovädzieho mäsa. 

„Takýchto anomálií je veľa a treba ich účinne riešiť. Prudký prepad salda zahraničnej obchodnej bilancie ukazuje, že Slovensko nie je na správnej ceste, aby sa tento nelichotivý stav zmenil. Čo sa týka DPH na potraviny, SAMO podporuje plošné zníženie sadzby DPH na potraviny, ktorá je jednou z najvyšších v rámci celej Európskej únie,“ dodal Martin Krajčovič.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech