Daňový bonus by sa mohol už od budúceho roka zmeniť. Podľa exministra je dnes neférový

  • Jozef Mihál predkladá návrh na reformu daňového bonusu na dieťa
  • Chce odstrániť rozdiely medzi veľa a málo zarábajúcimi rodičmi
jozef mihál
Jozef Mihál navrhuje zmenu daňového bonusu, Unsplash/Xavier Mouton; TASR/Martin Baumann
  • Jozef Mihál predkladá návrh na reformu daňového bonusu na dieťa
  • Chce odstrániť rozdiely medzi veľa a málo zarábajúcimi rodičmi

Od začiatku roku 2023 nastal významný posun v hodnote daňového bonusu pre deti. Pri deťoch mladších ako 18 rokov bol bonus zvýšený na sumu 140 eur, zatiaľ čo u nezaopatrených detí, ktoré dosiahli 18 rokov, bonus činí 50 eur.

Odborník Jozef Mihál vidí problém v tom, že výška bonusov môže byť pre niektoré rodiny komplikovaná. Tento problém je spojený najmä s tým, že skutočná suma bonusu sa odvíja od percentuálnej hodnoty dane z príjmu rodičov, píše na svojej facebookovej stránke Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála.

To sa týka predovšetkým rodín s jedným zamestnaným rodičom, rodín s nízkym príjmom, ako aj osamelých rodičov alebo SZČO.

Jednotný bonus na dieťa

Podľa bývalého štátneho tajomníka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Jozefa Mihála ostáva otvorenou otázkou, prečo by mali mať nárok na bonus rodičia s nadpriemerným príjmom, hoci mnohé rodiny vítajú zvýšenie daňového bonusu.

Mihál preto predkladá riešenia tejto situácie. Navrhuje ustanovenie jednotnej sumy daňového bonusu na 140 eur. To by mohlo podľa jeho slov pozitívne ovplyvniť najmä nezaopatrené deti staršie ako 18 rokov.

„Zjednotíme výšku daňového bonusu na 140 eur – zvýšenie sa bude týkať nezaopatrených detí vo veku od 18 rokov. Zmeníme pravidlá pre daňový bonus tak, aby sme odstránili súčasnú diskrimináciu osamelých rodičov, rodičov pracujúcich na kratšie úväzky, rodičov na materských, rodičovských dovolenkách, rodičov, ktorí ošetrujú dieťa alebo poberajú opatrovateľský príspevok, a rodičov, ktorí sú SZČO,“ píše na sociálnej sieti.

Jozef Mihál navrhuje návrat k staršiemu modelu. V ňom na dosiahnutie plnej sumy daňového bonusu postačuje hrubý príjem rodiča vo výške polovice minimálnej mzdy.

Mihál tiež predpokladá zmeniť určenie výšky daňového bonusu tak, aby bol postupne znižovaný pre rodiny s vysokými príjmami, podľa princípu krátenia nezdaniteľnej časti na daňovníka.

Tieto zmeny by mohli poskytnúť podporu rodinám s deťmi, obzvlášť tým, kde je iba jeden z rodičov zamestnaný, a živnostníkom.

Jozef Mihál považuje tento návrh za vysoko prioritný a jeho účinnosť sa očakáva od 1. januára 2024.

Mihálove návrhy by mohli podľa hodnotenia odborníka mať mierne negatívny dopad na štátny rozpočet. Avšak predpokladá, že ak sa suma daňového bonusu (140 eur) nezmenení v rokoch 2024 až 2028, negatívne dôsledky vyrovná stagnácia valorizácie daňového bonusu.

Daňové príjmy štátu by mali podľa neho naďalej rásť. Pozitívny dopad by mala mať najmä úprava krátenia daňového bonusu pre rodiny s nadštandardnými príjmami.

Zvýšenie niektorých dávok na deti

Príplatok k prídavku na dieťa a opakovaný príspevok náhradnému rodičovi sa v auguste jednorazovo zvýšia o 100 eur. Rovnakú sumu by mali dostať aj náhradní rodičia, ktorí nemajú nárok na opakovaný príspevok náhradnému rodičovi, píše TASR.

Vyplýva to z nariadenia o niektorých opatreniach v oblasti sociálnych vecí, rodiny a služieb zamestnanosti v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s hromadným prílevom cudzincov na územie Slovenskej republiky spôsobeným ozbrojeným konfliktom na území Ukrajiny, ktoré v stredu schválila vláda.

Nariadenie predložilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR z dôvodu vysokej inflácie, ktorá bola spôsobená
ekonomickými dôsledkami ozbrojeného konfliktu na území Ukrajiny.

„Cieľom návrhu je finančne prispieť rodinám s deťmi, ktorým sa poskytuje príplatok k prídavku na dieťa z dôvodu, že si z objektívnych príčin nemôžu uplatňovať nárok na daňový bonus a náhradným rodičom na pokrytie zvýšených výdavkov na bývanie, energie, stravu a podobne,“ uviedlo MPSVR.

Nariadenie je súčasťou avizovanej inflačnej pomoci a je jedným z nástrojov na zmiernenie následkov vysokej inflácie.

Zdroje: FB/Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá