Darkcoin – temný bratranec Bitcoinu je na vzostupe

  • Niekto má stále rád anonymné peniaze. Jeho najväčšia výhoda oproti známemu Bitcoinu je oveľa väčšia anonymita.
image_1421411745.jpeg
  • Niekto má stále rád anonymné peniaze. Jeho najväčšia výhoda oproti známemu Bitcoinu je oveľa väčšia anonymita.

 

Používa na to miešanie transakcii užívateľov a preto je veľmi náročne vysledovať platbu a konkrétnu osobu. Zatiaľ sa veľmi nepripúšťa, že tento nový Darkcoin bude používaný ako platidlo za reálne tovary a služby, no napriek tomu prísľub väčšej ochrany osobných údajov vyvolal malý boom. Je to jedna z najrýchlejšie rastúcich vĺn medzi cryptocurrencies (šifrovacími menami), ktorý je nasledovaný úspechom Bitcionu. Celková hodnota kombinovaných coinov, ktoré sa dostali do obehu je takmer 30 000 000 dolárov.

Darkcoinoví priaznivci argumentujú výhody tým, že ponúka ozajstné súkromie. Nevera v novú a takmer úplne anonymnú menu pramení v tom, že doterajší „gigant“ Bitcoin umožňuje transakcie prehliadať verejne v účtovnej knihe známej ako blockchain. Užívatelia Bitcion siete musia robiť ďalšie kroky aby ich údaje nezískala vláda alebo iné spoločnosti. Používajú na to tzv. „práčovňu“.

Darkcoin pridáva ďalšiu vrstvu ochrany súkromia, a to automaticky kombinuje akúkoľvek transakciu medzi svojimi užívateľmi. Táto funkcia sa volá Darksend. Takže každý, kto analyzuje blochchain ma sťažený prístup k tomu, kde peniaze konkrétneho užívateľa skončili. „Veľa ľudí z tejto komunity si myslí, že je problém, akým spôsobom je blockchain navrhnutý“ hovorí Evan Duffield, 32-ročný Arizona-based software developer, ktorý začal s Darkcoinom.Darkcoin s touto anonymitou je pre mnoho ľudí veľmi atraktívny“, dodáva.   

 

 

Tajomný rast Darkcoinu môže byť, samozrejme, spôsobený špekulantmi, ktorý v tom vidia príležitosť. Vzhľadom k jeho prudkému nárastu nie je vylúčený ani jeho prudký pokles v dohľadnom čase

S cenou Darkcoinu môžu v skutočnosti manipulovať aj investori“, hovorí Allen Price – obchodník v Bitcoin alternatíve známej aj ako „altcoin“. Po vlastnej skúsenosti ďalej hovorí, že sa samoľúbo postavil na stranu tých, ktorí očakávajú krach. Ale krach zatiaľ neprišiel, a myslí si, že je to zatiaľ úspech pre investorov.

 

 

Samozrejme, že najjednoduchšia teória vysvetľujúca rast Darkcoin je trošku tmavšia. Je to vhodný nástroj pre čierny trh. Bitcoin je stále voľbou  pre viac ako tucet webové stránky tohto typu. Predaj drog, falzifikátov a rôzne ďalšie kontrabandy.

Len pár on-line obchodov v súčasnej dobe prijíma Darkcoin. Ako napríklad predaj konopných semien so sídlom vo UK. Ale užívatelia môžu obchodovať s Darkcoinom aj iným spôsobom. Ako pranie Bitcoinov alebo opačne. Toto pranie môže byť súčasťou masívneho objemu obchodu, ktorý prednedávnom dosiahol milión dolárov denne.

Duffield trvá na tom, že tí, ktorí hľadajú predovšetkým finančné súkromie ako základnú hodnotu sú hlavnou hnacou silou rastu a nie čierný obchod. „Je to elegantná technológia a ľudia chcú investovať do nej, pretože je pre nich užitočná.“

Darkcoin je len jedným z rastúceho počtu projektov, ktoré sa snažia aby cryptocurrency platby boli viac súkromné a nevypátrateľné.

Ak sa Darkcoin uchytí medzi skutočnými predajcami tovarov a služieb, tak sa dá očakávať, že boom okolo Darkcoinu bude pokračovať. „Už len čakáme na tú chvíľu, a keď sa to stane tak sa Darkcoin sa bude zhodnocovať na úplnej inej úrovni“ hovorí Duffield.

Zdroj: wired.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech