Dáta bez pátosu: Nemusí to vyzerať na strašnú tretiu vlnu, skôr sa na nás valí smršť predpovedí lockdownov

  • Analytici z Dát bez pátosu v najnovšom statuse tvrdia, že tretia vlna predsa len nemusí byť taká katastrofická. Tvrdia, že určití politici prezentujú nie tak celkom presné dáta
  • Analytici vypočítali, že pomer nezaočkovanosti Slovákov a Britov nie je v skutočnosti 5,5 : 1, ale reálnejším pomerom je 2 : 1
  • „Nemusí to vyzerať ani na strašnú pandemickú tretiu vlnu, ktorá sa na nás vraj valí. Skôr sa na nás valí smršť nihilistických správ a predpovedí lockdownov, zatvárania a obmedzení,“ napísali
Unsplash/ Branimir Balogović, Unsplash/Adam Nieścioruk
  • Analytici z Dát bez pátosu v najnovšom statuse tvrdia, že tretia vlna predsa len nemusí byť taká katastrofická. Tvrdia, že určití politici prezentujú nie tak celkom presné dáta
  • Analytici vypočítali, že pomer nezaočkovanosti Slovákov a Britov nie je v skutočnosti 5,5 : 1, ale reálnejším pomerom je 2 : 1
  • „Nemusí to vyzerať ani na strašnú pandemickú tretiu vlnu, ktorá sa na nás vraj valí. Skôr sa na nás valí smršť nihilistických správ a predpovedí lockdownov, zatvárania a obmedzení,“ napísali

Analytici z Dát bez pátosu prinášajú dáta – bez pátosu. Aj v dnešom statuse kritizovali Igora Matoviča, ktorý na dnešnej tlačovej konferencii vyrukoval s číslami, ktoré neboli celkom presné. Ako upozorňujú analytici, vyhliadka na tretiu vlnu nie je taká katastrofická, ako je prezentovaná. 

Presné čísla potrebujeme pán Matovič: nestrašte nás. Dnes pán minister financií prišiel v rámci tlačovky s mnohými dátami, číslami a následne dedukciami. Máte veľký vplyv a potrebujeme od Vás matematicky presné vyjadrenia,“ začína sa príspevok analytikov.

Analytici tvrdia, že pri porovnávaní situácie s Veľkou Británou robíme kľúčovú chybu. „Nemožno porovnávať DELTU v Británii DNES a na Slovensku rovnako DNES. Má zmysel porovnávať Britániu DNES a Slovensko, keď tu DELTA bude v takom rozsahu ako je DNES v Británii. To bude najskôr o mesiac, možno o dva. Alebo môžeme porovnávať Britániu pred 2-4 týždňami a Slovensko o mesiac. To bude fér a fair,“ tvrdia. 

Nie je katastrofa ako katastrofa

Analytici taktiež tvrdia, že vývoj v Británii nie všetci hodnotia katastroficky. Ilustrovali to na príklade britského ministra zdravotníctva, ktorý optimisticky tvrdí, že k úplnemu otvoreniu vo Veľkej Británii by mohlo prísť už 19. júla 2021. 

Analytici ďalej prehlásili, že zaočkovanosť najrizikovejšej skupiny na Slovensku nie je aktuálne až tak dramaticky nízka oproti zaočkovanosti najrizikovejšej skupiny vo Veľkej Británii. Teda aspoň nie tak, ako to bolo prezentované.

V Británii je dnes zaočkovaných 90% ľudí nad 50 rokov. Na Slovensku máme zaočkovaných 45% ľudí nad 50 rokov. Výsledok: pomer NEzaočkovaných je 5,5 : 1. To by bolo významné, ale NIE JE TO TAK. Ako je to dnes: Dnes je na Slovensku zaočkovaných oboma dávkami 51% ľudí nad 50 rokov / Dnes je v Británii zaočkovaných oboma dávkami 87,5% ľudí nad 50 rokov. Výsledok: pomer NEaočkovaných je 49 : 12,5 = 4 : 1 ❤ Trošku lepšie pre nás, ale to nie je všetko,“ napísali. 

Nie je 5,5 : 1 či 4 : 1, ale 2 : 1

Analytici tvrdia, že pomer nezaočkovaných nebol správne určený na 5,5 : 1. Tvrdia, že pomer by mal byť správne vyčíslený na 2 : 1. Apelujú na to, že krajiny nemožno porovnávať, teda zostavovať pomery v aktuálnom čase. 

Upozorňujú, že pri porovnávaní nesmieme zabúdať na to, že ľudia s kritickým stavom vo Veľkej Británii sa infikovali pred 2-3 týždňami, teda v čase, keď bola zaočkovanosť nižšia. 

Dnes sú v Británii obeťami a v nemocniciach so zlým stavom ľudia, ktorí boli infikovaní pred 2-3 týždňami a preto sa potrebujeme pozrieť, koľko bolo v Británii oboma dávkami zaočkovaných pred 2 týždňami. To číslo je 85%. Vtedy mali 9 tisíc infikovaných denne (v 7D priemere), čo je našich 720 denne – takmer všetci s DELTOU. 

Rovnako tvrdia, že treba čerpať z dát, ktoré budú pre Slovensko (pravdepodobne) aktuálne o 4-6 týždňov, teda v čase, kedy bude na Slovensku 720 prípadov denne.

Slovensko musíme zobrať o tých 4-6 týždňov, keď bude u nás 720 prípadov denne. O 3 týždne budeme mať zaočkovaných 55% ľudí nad 50 rokov, lebo dnes všetkých 55% má I. dávku. Výsledok: pomer NEaočkovaných bude 45 : 15 = 3 : 1. Omnoho lepšie pre nás, asi 2x lepšie ako tých 5,5 : 1,“ zverejnili Dáta bez pátosu. 

Odhadujú, že finálny pomer je pravdepodobne ešte lepší ako 3 : 1.

Veľmi pravdepodobné je, že potrebujeme zobrať za Britániu zaočkovaných tak, aby im aj ubehlo 14 dní od tej druhej dávky. A to sme na 80% na konci mája. Nezaočkovaných bolo 20%. A u nás možno treba zobrať do úvahy, že nejakí seniori pribudnú, lebo sú aj v čakárni a aj majú pridelený termín a v polovici augusta ich bude takmer 60%. Takže sme na 40% nezaočkovaných. Výsledok: pomer NEzaočkovaných je 40 : 20 = 2 : 1.

Z pomeru 2:1 vychádza, že ak by sa jednalo výlučne o seniorov, išlo by o 300 príjmov a 20 obetí denne. Analytici ale dodávajú, že „Británia je 12x väčšia, takže 300/12=25 a 20/12=2. Ale musíme násobiť x 2, lebo máme horší pomer. Takže 50 príjmov do nemocníc denne a 4 obete“. 

Dáta bez pátosu zotreli Matoviča: Nevie, kedy končí leto? Šermuje s dátami, s číslami je úplne mimo

Dôežitým faktorom je, že druhá vlna koronavírusu udrela na Slovensko v omnoho väčšej sile, pomer by sa teda ešte po správnosti mal upravovať smerom dole. „Ale u nás bola horšia druhá vlna, bola neskôr, mali sme viac obetí ako Británia a hlavne medzi chorými a seniormi, a tak by sme mali upravovať ten pomer 2:1 smerom dole,“ napísali. 

Najlepšiu vyhliadku majú seniori z Bratislavy, vďačia za to očkovaniu 

Analytici dodávajú, že tretia vlna teda nemusí byť taká katastrofická ako je prezentované.

Nie je všetko na Slovensku také zlé, ako to možno na prvý pohľad vyzerá. A čas hrá s nami. Nič nie je binárne: Británia super a Slovensko Armagedon. Miera spoľahlivosti predikcií nie je vysoká a treba pracovať s intervalmi,“ prehlásili analytici. 

Zhodujú sa však, že niektoré regióny budú zvládať tretiu vlnu predsa len lepšie. Ide o regióny, ktoré sa môžu pýšiť vyššou zaočkovanosťou. „Každopádne, horšie zaočkované regióny to budú asi mať horšie ako na 70 % dnes zaočkovaní seniori v Bratislavskom kraji,“ konštatujú. 

Nemusí to vyzerať ani na strašnú pandemickú tretiu vlnu, ktorá sa na nás vraj valí. Skôr sa na nás valí smršť nihilistických správ a predpovedí lockdownov, zatvárania a obmedzení. Pravda bude niekde uprostred. Ako vždy. Tak si vyberte,“ uzavreli analytici. 

Zdroj: Facebook/ Dáta bez pátosu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá