Dáta bez pátosu: „Takto sa to nerobí, do psej matere“. Opäť poukázali na dátových analfabetov

  • Analytici z Dát bez pátosu opäť raz upozornili na problém súvisiaci s koronavírusom. Tvrdia, že dáta sa čítajú zle
  • Poukazujú na to, že kompetentní ignorujú trendy a predikcie trendov
  • Príklad dátového analfabetizmu ilustrovali aj na situácii na Myjave či Portugalsku
Unsplash/Ashkan Forouzani, Unsplash/ Priscilla Du Preez
  • Analytici z Dát bez pátosu opäť raz upozornili na problém súvisiaci s koronavírusom. Tvrdia, že dáta sa čítajú zle
  • Poukazujú na to, že kompetentní ignorujú trendy a predikcie trendov
  • Príklad dátového analfabetizmu ilustrovali aj na situácii na Myjave či Portugalsku

Analytici z Dát bez pátosu opäť raz trefne reagovali na súčasnú pandemickú situáciu. Poukázali na dátových analfabetov, ktorí nevedia pracovať s dátami. Príklad dátovej negramotnosti ilustrovali na situácii v Portugalsku a na Myjave. Vyzývajú kompetentných, aby sa začali zaoberať trendmi a nie stavom. 

To, že by mohlo mať Portugalsko s Myjavou niečo spoločné, považuje mnoho z nás za absurdné. „Detektívovia“ z Dát bez pátosu však určitú paralelu medzi Myjavou a Portugalskom vypátrali. „Čo má spoločné Myjava a Portugalsko? Neschopnosť čítať dáta, nemohúcnosť pri používaní zdravého rozumu, nepoučiteľnosť z minulosti a z I. a z II. vlny (alfy-bety-gamy),“ prehlásili prostredníctvom sociálnej siete Facebook.

OTVORENE A JASNE: TAKTO SA TO NEROBÍ DO PSEJ MATEREČo má spoločné Myjava a Portugalsko?❌ Neschopnosť čítať dáta❌…

Posted by Dáta bez pátosu on Thursday, June 17, 2021

Portugalsko je čierne. Prečo až teraz? 

Analytici z Dát bez pátosu opätovne vyzývajú, aby sa kompetentní začali zaoberať trendmi a nepracovali so zlými dátami. Práve zlá práca s dátami mohla negatívne ovplyvniť rastúcu krivku počtu nakazených v Portugalsku. 

V Portugalsku pribúda počet nakazených. Nárast prípadov zaznamenávajú už nejaký čas, no ako čiernu krajinu Portugalsko označili až včera.„Do Portugalska sa zvážali britskí turisti v tisícoch. Včera – po 4 týždňoch rastu preradila ECDC Portugalsko „do čiernej ⚫️  farby“, ale na webe to tak stále nie je. 🙏 JEDNOZNAČNE TREBA POZERAŤ NA TRENDY, A NIE LEN NA STAV.

Analytici už viac ako 10 mesiacov vyzývajú, aby sme sa začali zaoberať trendmi. „A dôležité je sa zaoberať aj predikciou toho trendu. Ak „trend is not my friend“, tak bijem na poplach,“ tvrdia. 

Dáta sa nesprávne čítajú aj na Myjave

Podobne ako v Portugalsko, aj na Myjave sa dáta interpretujú nesprávnym spôsobom. Rozdiel je len v tom, že v Portugalsku sa mali prísne opatrenia zaviesť omnoho skôr, zatiaľ čo na Myjave by mali byť opatrenia voľnejšie.

Dáta bez pátosu zotreli Matoviča: Nevie, kedy končí leto? Šermuje s dátami, s číslami je úplne mimo

Ako uvádzajú analytici, situácia na Myjave je omnoho lepšia ako je prezentovaná. „Myjava má od 14. júna NULA pozitívnych v AG testoch, má posledných 5 dní NULA pozitívnych v PCR testoch, má spolu len 27 prípadov v PCR testoch za posledných 14 dní,“ konštatujú. 

Pri Myjave sa nepozeráme na trend a stav v poslednom týždni, aj keď sú tam nuly. V prípade Myjavy sa môže stať, že o ďalší týždeň by mala byť zelená, ale taký prechod možný NIE JE a tak sa bude postupne sfarbovať na ružovo, oranžovo, žlto a zeleno. Zelenú dosiahne koncom júla,“ prehlásili analytici. 

Analytici len nekričia, ale ponúkajú riešenia 

Analytici z Dát bez pátosu navrhli aj riešenia, ktoré by mohli situáciu vyriešiť. Navrhujú prepracovať COVID automat. Ten by mal mať podľa ich slov iba 5 základných farieb.

 „Okamžite prepracovať COVID Automat na 5 farieb, rýchlu reakciu v konkrétnom regióne pri raste 📈, prestať sa sústreďovať na PRIEMERNÉ okresné a slovenské dáta a prijímať opatrenia na OBECNEJ / MESTSKEJ úrovni. Neobťažovať okolité obce, okresy, miesta s NULAMI kvôli konkrétnemu ohnisku s pár (alebo tuctom) pozitívnymi.“

Dáta bez pátosu prinášajú nové mapy: Celé Slovensko je zelené, v týchto okresoch sú najkratšie rady na očkovanie

Rovnako upozorňujú, že opäť bude potrebná dôkladná kontrola hraníc. „Okamžite zareagovať na hraniciach na rýchlo rastúce Portugalsko, pripraviť sa na Španielsko, ktoré prestalo klesať a začalo rásť.

Zároveň analytici apelujú na ľudí, aby boli pri cestovaní mimoriadne opatrní. „Ak sa dá, dovolenkujte mimo veľkých aglomerácií, mimo veľkých podujatí, necestujte dlhé lety lietadlami. Opatrujte sa,“ uzavreli. 

Zdroj: Facebok/ Dáta bez pátosu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK