NÁZOR: Bude Česko nové Taliansko? Delí nás len hranica

česko
Muži s ochrannými maskami čakajú na zastávke pražského metra. FOTO:TASR/AP Photo/Petr David Josek

Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch dnes Babišovi odovzdal demisiu. Odstupuje z postu. Krajina je v strašidelných číslach a nový koronavírus je zrazu o niečo bližšie aj k nám. Kým pred polrokom sme sa oháňali tým, že Taliansko je síce v kritickom a bezútešnom stave, nakazení a mŕtvi pribúdajú v tisícoch, nedokázali sme si pripustiť, že by podobný scenár mohol nastať aj tu. 

Zrazu nás delí len hranica.

A Česko je červené. Prieskumy hovoria, že strach nemáme. Bojujeme proti rúškam, dezinfekcii a zatvoreným vinárňam po desiatej. 

Jediné, proti čomu by sme mali bojovať, je naša tvrdohlavosť. 

Slovenské ministerstvo zdravotníctva zase intenzívne nabáda Slovákov, aby si overovali informácie. Množiace sa hoaxy ale stále sú bežné aj u susedov, v Čechách. Napriek tomu, že pandémia sa nezastaviteľne šíri, Česi neveria, že je to skutočne také zlé. Overiteľným zdrojom situácie sú tento raz aj našinci. Žije ich tam dosť na to, aby rozprávali, čo sa skutočne deje a ako sa obyvatelia chovajú. 

U „babišovcov“ sa schyľuje k voľbám. To, ako budú prebiehať, zatiaľ nevedia. Posúvať termíny ale nechcú. 

Vraj sa stopne ekonomika. Inak sa vírus spomaliť nepodarí. Vraj.

Opatrenia na srandu

Denné prírastky nového koronavírusu zaradili krajinu medzi druhú najrizikovejšiu v Európe. Takmer päťdesiat tisíc nakazených dvíha varovný prst aj nad nami.

Spŕška kritiky, ktorej bol v posledných dňoch vystavený Vojtěch, bola dôvodom jeho dnešnej rezignácie z aktuálne jedného z najdôležitejších postov v krajine. 

Spŕške kritiky čelí aj náš krízový štáb. Nikto sa však zatiaľ nevzdáva. Cez víkend sme zaznamenali najvyšší počet novonakazených aj my. Zdravotníci priznávajú, že ak budú čísla exponencionálne rásť, budeme mať krízu tiež. Denno-denne čítame o tom, čo sa u susedov deje. Denno-denne ale počúvame o nových protestoch, petíciách a konšpiráciách, ktoré sa voči nariadeniam konajú. 

Babiš bude mať mimoriadny príhovor, v Česku je situácia horšia ako v Taliansku na jar

Epidemiológovia varujú, že s nástupom chrípkovej sezóny nebudeme pozorovať zvýšený počet nakazených, ale aj mŕtvych. 

V Taliansku sa to tak dialo. Sever bol poznačený spôsobom, ktorý sme dávali za vinu nerešpektovaniu protipandemických opatrení. A horkokrvní Taliani boli od nás tak ďaleko.

V českých nemocniciach leží práve rekordný počet pacientov s ochorením COVID-19. 

Virológovia odkazujú Slovákom, aby neupúšťali z bezpečnostných nariadení. A že rúška fakt pomáhajú. 

Poučili sa od Talianov? Asi nie. Ale nás poúčajú. Môžeme to využiť vo vlastný prospech.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech