Deň, keď som sa stal milionárom

  • Vyrastal som v prostredí nižšej strednej triedy na predmestí Kodane. No nemajte strach, toto nie je jeden z tých príbehov, kedy sa úbožiak stal milionárom. Nepáči sa mi tá heroická verzia "Všetko som to dosiahol úplne sám".
david-hein-573992
  • Vyrastal som v prostredí nižšej strednej triedy na predmestí Kodane. No nemajte strach, toto nie je jeden z tých príbehov, kedy sa úbožiak stal milionárom. Nepáči sa mi tá heroická verzia "Všetko som to dosiahol úplne sám".

 

Som tam, kde som vďaka  vládou sponzorovaným materským dávkam, detskej starostlivosti, vzdelaniu a nejakej finančnej pomoci. Vyrastal som v dome poskytnutom AAB, úniou poskytujúcou lacné ubytovanie. A moja mama bola sakramentsky kúzelník na to, ako ušetriť nejaké peniaze a nesťažovať sa (napríklad ísť na bicykli ďalších 15 minút aby kúpila lacnejšie mlieko).

Z tejto výchovy som si vzal dve dôležité lekcie. Prvá je, že pokiaľ sú vaše základné potreby splnené je kvalita vášho života len veľmi slabo spojená s materiálnym úspechom. Aj keď sme nemali na ružiach ustlané, mal som skvelé detstvo. Druhá lekcia je, že by som si nedokázal ceniť pravdu prvej lekcie pokiaľ by som nevidel aj druhú stranu toho „zlatého plota“.

1-L8EEP7E0l1FrUN9kJzRZJg

Pamätám si, ako sme s bratmi hrávali hru „čo by si robil ak by si vyhral milión“? Neuveriteľne dlhý čas sme hovorili o fantasy nákupoch, ktoré by sme urobili. Porovnávali a kontrastovali sme voľby a možnosti. Viete si predstaviť, že by ste nemuseli šetriť celý rok na kúpu Commodore 64? Alebo odletieť do cudzej krajiny na ročnú dovolenku? Alebo také klasické, kúpiť si auto?

Podtónom týchto predpokladov bolo, ako lepšie by sme sa mali ak by sme nemuseli žiť v rozmedzí nášho mesačného vreckového. Človeče, všetko by bolo proste úžasne, keby sme len mali…

Ako som rástol, táto hra mi v hlave stále ostávala. Stále tu bolo viac vecí, ktoré som chcel za také peniaze robiť či kúpiť. Nebolo to tak, že by som prácu s istým cieľom bral ako námahu či komplikáciu. Mojim veľkým bohatstvom bolo to, že som sa na rodil v Dánsku, ktoré mi poskytlo základ a predávaním pirátskych  softvérov na CD cez môj my Elite BBS som si zabezpečil nejaký skromnejší prídavok.

1-2dVhS6Kyf_zBujHQlIzWlQ

No vždy je tu apetít pre viac a tak isto aj presvedčenie, že o trošku viac námahy je ten zlomový faktor  od večnej blaženosti. Sníval som o Amiga 1200, podarilo sa mi ho získať a potom som hneď začal premýšľať, že to nebolo to čo som potreboval – ja som vlastne potreboval Amiga 4000. To mlynské koleso sa nikdy nechcelo zastaviť a nezáležalo, koľko krát som po niečom novom/lepšom išiel.

Potom v roku 2006 sa niečo stalo zo dňa na deň. Jeff Bezos chcel podiel na Basecamp,  a aj ja aj Jason sme mu predali menšinový podiel, žiaden kontrolný podiel  v spoločnosti a každému to vynieslo pár miliónov (Basecamp bol ziskový hneď od začiatku a tak sme nepotrebovali žiaden kapitál). Bol som milionár!

1-9AMfu3DPCsLfVh44iZ7I4Q

Pamätám si tie týždne pred dňom, keď sa suma na mojom účte náhle zväčšila, dramaticky. Boli strašne znervózňujúce. Nekonečné očakávania toho, ako sa celý život zmení, keď už budem milionárom. Budem si môcť kúpiť všetky počítače, kamery a autá, ktoré som kedy chcel!

Ďalším bočným zmýšľaním bolo, že už nikdy nebudem musieť pracovať. Ako keby nekonečné voľno mohlo priniesť do života existenčné osvietenie… stále som čakal. Veľa som nad tým premýšľal. Všetko som si spočítal: ak natlačím všetky peniaze do zodpovedných akcií a dlhopisov, mal by som byť schopný žiť plnohodnotný pohodlný život, aj keď nie extravagantný, až do konca svojho života a nebudem musieť pohnúť prstom.

Tá eufória keď dorazili peniaze mi vydržala asi tak do konca toho dňa. Úsmev vo vnútri mojej hlavy vydržal asi ďalší týždeň.

Neberte ma zle, je veľmi povzbudzujúce a potešujúce, že už viac nemusíte pozerať na cenu jedla v reštaurácii (aj keď to stále robiť budete). Je to ako ten film, ktorý bol tak neuveriteľne ospevovaný ku hviezdam až kým si ho nepozriete. Očakávania, žiadna práca, ste si pánom svojho vnímania reality.

Počas prvých mesiacov som sa tých peňazí takmer ani nedotkol. Iste, kúpil som si veľkú TV a viac DVD boxov ako som bol schopný využiť, no nebolo to tak, že to isté by som si nemohol dovoliť aj pred tým.  Až koncom toho roka som pristúpil k míňaniu na klišé nákupy: žlté Lamborghini! Aj keď bolo pekné, nádherné, nemôžem povedať, že by to nejako výrazne posunulo úroveň mojej hlbokej spokojnosti.

1-KBQmm6KyctOELm2RoK_ZTg

Čo ňou však hýbalo bolo programovanie Ruby, budovanie Basecamp, písanie pre Signal v Noise, fotenie a užívanie si  všetkých tých bežných vecí, ktorými som bol obdarovaný už aj v živote pred tým. Akoby som zatiahol oponu za životom milionára s uvedomením, že väčšina z toho čo ma robilo šťastným už v mojom živote bola. Bolo to pre mňa veľkým prekvapením, no nakoniec aj skutočným upokojením.

Vrátil som sa späť do svojho normálneho bytu v Kodani. Moje záujmy sa nezmenili. Moja vášeň bola rovnaká ako na začiatku.

Je to zábavné, pretože bohatí ľudia mi to hovorili ešte pred tým, ako som zbohatol. Nie nevyhnutne osobne, no napríklad cez ich výroky a rozhovory. Pamätám si ako som vždy hovoril „áno jasné, tebe sa to ľahko hovorí, ty už máš peniaze“. Je to však prirodzená inštinktívna reakcia.

dhh-37signals-racing-podcast-interview-product-people_Snapseed

Zmena čísla na mojom bankovom účte, veľkosti uhlopriečky TV či auta v garáži mi môj život neskompletizuje. Na to musím prísť ja sám.

Môžem hovoriť len sám za seba. No moju skúsenosť sa snažím posunúť ďalej. Najmä pre tých, ktorí urputne hľadajú, čo sa skrýva za tou pomyselnou oponou.

Tie najlepšie veci v živote sú zadarmo. Tie druhé najlepšie veci sú veľmi, veľmi drahé. – Coco Chanel

Aj keď je tento výrok pravdivý, rád by som dodal, že rozdiel medzi najlepšími vecami a druhými najlepšími je oveľa, oveľa väčší ako rozdiel medzi druhými a dvadsiatymi. Nie je to lineárne.

Zdroj: medium.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK