Dezinformácie o klimatickej kríze šíri hŕstka vplyvných ľudí

infosecurity požiar klimatická kríza
Infosecurity.sk/Ivana Syrovátková

Autorka komentára píše pre Infosecurity.sk.

Klimatická kríza je často popieraná a spochybňovaná. Táto zavádzajúca rétorika sa však postupne mení. Poukazuje na to spoločná štúdia, ktorú vypracovali Inštitút pre strategický dialóg (Institute for Strategic Dialogue, ISD) a organizácia Climate Action Against Disinformation.

Téma klimatickej krízy je v spoločnosti často otvorene popieraná, novým trendom sa však stáva aj taktika odpútania pozornosti a diskreditovanie potrebných náhlych opatrení.

Podľa analýzy menovaných organizácií, ktorá prebiehala 18 mesiacov a mapovala aj dianie okolo minuloročnej Konferencie OSN o zmene klímy (COP26) v Glasgowe, bola stratégia na zmiernenie klimatickej krízy spájaná so slovami ako „neuskutočniteľná“, príliš „drahá“ alebo „pokrytecká“.

Naratívy zapierania a odkladanie riešení klimatickej krízy

Publikácia poukazuje na viacero základných taktík a naratívov, ktoré sa spájajú so spochybňovaním potreby prijímania klimatických opatrení. Nižšie nájdete niekoľko z nich.

Elitárstvo a pokrytectvo

V štúdii sa uvádza, že analytici identifikovali 199 676 príspevkov na Twitteri a 4 377 príspevkov na Facebooku, ktoré sa zameriavali na dvojitú morálku ľudí vyzývajúcich na prijatie opatrení.

V týchto príspevkoch odkazovali viaceré konšpirácie, ako je napríklad vláda „Nového svetového poriadku“. Americké extrémne pravicové médium Breitbart napríklad zverejnilo príspevok, v ktorom uviedlo, že ochrana klímy je kultúrne bojisko, pretože voči sebe stavia elitu a priemerných ľudí.

Vzájomné obviňovanie

V rámci reakcie na konferenciu COP26 bolo publikovaných 6 262 príspevkov na Facebooku a 72 356 tweetov. V nich užívatelia ospravedlňovali jednu krajinu, že nemusí plniť potrebné kroky, no zároveň obviňovali inú krajinu, že nerobí dostatok činností.

Príkladom je obviňovanie Číny a Indie, ktorých snaha má byť nedostatočná. Podľa zástancov tohto tvrdenia teda nemá zmysel, aby sa ostatné krajiny snažili. Takéto obviňovanie štátov môže byť populárne u populistov a demagógov, ktorých rétorika následne sťažuje prijímanie opatrení.

Spochybňovanie obnoviteľných zdrojov energie

Od 1. januára do 19. novembra 2021 bolo zverejnených 115 830 tweetov a 15 443 príspevkov na Facebooku, ktoré spochybňovali účinnosť obnoviteľných zdrojov energie.

Príkladom sú výpadky elektriny v Texase v roku 2021, okolo ktorých sa virálne šírili rôzne nesúvisiace obrázky. Propagované boli najmä tvrdenia, že kvôli obnoviteľným zdrojom bude v budúcnosti energia obmedzovaná.

Tweety šírili aj známe osobnosti ako Michael Shellenberger, Dr Jordan B. Peterson alebo Alex Epstein. Posledný z menovaných tvrdil, že odstránenie fosílnych palív bude mať „genocídne následky“.

Neefektívne elektrické vozidlá

Publikum si našli aj príspevky o elektromobilite. Známe účty na sociálnych sieťach apelovali najmä na to, že kvôli elektromobilom sa polarizuje spoločnosť, keďže ich zakúpenie si môže dovoliť len vyvolená elita.

Ďalším tvrdením bolo, že ceny benzínu sa zvyšujú umelo, aby ľuďom nanútili využívanie elektrických vozidiel. Pre bežných ľudí však údajne takéto autá nie sú dostupné.

Dezinformační aktéri zároveň elektromobilitu označovali za neefektívnu. Taktiež tvrdili, že elektrické autá majú rovnaký, ba až horší vplyv na životné prostredie ako autá so spaľovacím motorom.

Využitie elektrických áut má však podľa štúdie od výskumníkov z univerzít v Cambridge, Exeteri a Nijmegene veľmi priaznivé dopady na životné prostredie. Podľa výskumu je už teraz v 95% sveta jazda elektromobilom priaznivejšia pre životné prostredie ako jazdenie na benzínový pohon.

Vplyvné účty šíria dezinformácie aj o očkovaní

V štúdii ISD a Climate Action Against Disinformation autori tvrdia, že obsah s najväčším dosahom zameraný proti klíme pochádza od niekoľkých vplyvných odborníkov, z ktorých mnohí majú na sociálnych sieťach overené účty.

Autori preto bližšie analyzovali konkrétne profily, ktoré šírili dezinformácie na Twitteri. Na tieto účty boli napojené ďalšie podskupiny, ktoré sa radia k protivedeckým a konšpiračným komunitám v USA, Veľkej Británii a Kanade.

Niektoré osoby z týchto kruhov sa v minulosti angažovali vo vedeckom alebo akademickom prostredí, alebo boli dokonca členmi zelených hnutí.

V týchto skupinách sa vyskytujú ľudia s rôznymi názormi, ktorí nešíria len dezinformácie týkajúce sa klimatickej krízy, ale aj dezinformácie o vakcínach proti ochoreniu COVID-19.

Medzi najsledovanejšími z nich boli napr. diagnostická patologička Dr. Clare Craig, britský rapper Zuby či geológ Tony Heller. Na základe vedeckej minulosti sú autori príspevkov považovaní za „racionálnych environmentalistov“, vďaka čomu si získavajú veľké publikum.

Mnohí považujú tieto ich zavádzajúce vyjadrenia považuje za dôveryhodné. Konzervatívne médiá týchto „influencerov“ dokonca označujú ako odborníkov na klímu.

Podľa autorov štúdie by spoločnosti, ktoré prevádzkujú sociálne siete aj jednotlivé vlády mali obmedzovať platené reklamy a sponzorovanie spoločností, ktoré vyrábajú fosílne palivá. Výskumníci okrem iného upozorňujú aj na to, že dezinformácie o klíme narúšajú dôveru v rámci volebnej integrity či verejného zdravia.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá