Digitálne dvojčatá, robotickí chirurgovia a zázračné lieky na všetko. Takto vyzerá budúcnosť medicíny

  • Nachádzame sa v ére ohromujúcich inovácií, ktoré posunú medicínu na novú úroveň
  • Toto sú niektoré z kategórií, kde sa očakávajú najvýznamnejšie zmeny
Robot
Science Photo Library/Sergi Laremenko
  • Nachádzame sa v ére ohromujúcich inovácií, ktoré posunú medicínu na novú úroveň
  • Toto sú niektoré z kategórií, kde sa očakávajú najvýznamnejšie zmeny

Na pomedzí vedy, technológie a medicíny prebiehajú prelomové zmeny, ktoré otvárajú nové možnosti pre zlepšenie ľudského zdravia. Od zastavenia smrteľných ochorení cez pestovanie náhradných častí tela v laboratóriu až po chirurgické zákroky vykonávané robotmi.

Tieto a mnohé ďalšie inovácie len dokazujú, že sme na prahu úplne nového veku v medicíne, ktorý môže transformovať spôsob, akým chápeme a liečime ochorenia.

Diagnostika pomocou AI a digitálne dvojča

V zdravotnej starostlivosti môžu aj sekundy znamenať rozdiel medzi životom a smrťou. Avšak s rýchlym technologickým pokrokom, najmä v oblasti umelej inteligencie, budú lekári schopní efektívnejšie a presnejšie stanovovať diagnózy.

Príkladom je spoločnosť Vital Biosciences, ktorá s podporou OpenAi razí cestu novému medicínskemu prelomu v diagnostike. Ich revolučné zariadenie poháňané umelou inteligenciou bude schopné iba zo 600 μL krvi (1/8 objemu čajovej lyžičky) vykonať diagnostiku behom 20 minút. To je výrazný posun v porovnaní s klasickými metódami, ktoré vyžadujú aj niekoľko dní a oveľa väčšie množstvo vzorky.

V oblasti AI diagnostiky dosiahol výnimočný úspech aj slovenský startup Powerful Medical. Ich aplikácia PMcardiom, prvá svojho druhu na svete, využíva poznatky z EKG záznamov na diagnostiku a liečbu kardiovaskulárnych ochorení. Aplikáciou PMcardiom však zďaleka nekončia. 

„Momentálne pracujeme aj na ďalšom výskume, ktorý lekárom umožní predpovedať riziko úmrtia a posúdiť najefektívnejší liečebný postup pri pacientoch so zlyhávaním srdca, ktorých so starnúcou populáciou pribúda čoraz viac,“ hovorí pre Startitup Dr. Robert Herman, spoluzakladateľ a Chief medical officer.

Aplikácie vo všeobecnosti prispeli k zásadnému pokroku v tom, ako monitorujeme rôzne zdravotné metriky, a podobne je to aj s nositeľnými zariadeniami. Vďaka nim je možné získať prehľad o hladinách glukózy, spánkových vzorcoch a pod.

Ale pri hľadaní stále efektívnejších spôsobov diagnostiky a poskytovania zdravotných údajov v reálnom čase prišli výskumníci s novým nápadom. Vyvinuli inteligentné tetovanie, ktoré využíva kožu ako plátno na zobrazenie životných funkcií.

Jedným z popredných svetových výskumníkov inteligentných tetovaní je Ali Yetisen, chemický inžinier pôsobiaci na Imperial College London. Yetisen a jeho tím vyvinuli tetovanie, pri ktorom tradičný atrament nahrádza látka obsahujúca biosenzory. Takto vytvorené tetovanie môže dokonca meniť farby v závislosti na hladinách glukózy.

Niektoré spoločnosti sa však v otázke diagnostiky rozhodli zájsť ešte ďalej. Predstav si, že by si mal svoje digitálne dvojča, ktoré by simulovalo fungovanie tvojho tela v reálnom čase a testovalo potencionálne liečby či zákroky.

Presne o to sa snaží spoločnosť Dassault Systèmes, ktorá len nedávno predstavila prvé digitálne dvojča nazvané „Emma Twin“. Projekt je verejne dostupný prostredníctvom sociálnych sietí, čo umožňuje ľuďom sledovať prebiehajúci výskum a klinické skúšky vrátane transplantácie rohovky či tvárových implantátov.

Robotika a chirurgia

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Forbes, Pubmed, ESET Science Award, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá