Vedci odpovedali na večnú dilemu: V tom, kedy piješ rannú kávu, je ohromný rozdiel

  • Túto otázku si už určite neraz položil každý milovník kávy
  • Ako to teda naozaj je?
  • Vedci konečne prišli s odpoveďou, ktorá ale možno mnohých prekvapí
Na snímke si muž nalieva filtrovanú kávu.
Unsplash/Oveth Martinez
  • Túto otázku si už určite neraz položil každý milovník kávy
  • Ako to teda naozaj je?
  • Vedci konečne prišli s odpoveďou, ktorá ale možno mnohých prekvapí

Pravý kávičkár si štart do nového dňa bez svojho obľúbeného nápoja nevie ani predstaviť. Rituály sú však rôzne, niektorí ľudia pijú kávu ešte pred raňajkami, iní až po nich. Existujú aj prípady, keď je pre niekoho káva jediným základom do dňa, avšak vedci prišli s odpoveďou na otázku, ktorú si kládli naozaj mnohí.

Ktorý typ kávičkára si? A vieš o tom, že ak patríš do jednej z týchto dvoch skupín, pripravuješ sa o mnohé benefity týkajúce sa tvojho zdravia? Zisti, kedy je najvhodnejší čas vychutnať si obľúbenú šálku kávy, výsledky ťa môžu prekvapiť.

Čas, kedy pijeme kávu, je kľúčový

Veľmi zjednodušene by sme mohli povedať, že káva je skvelá, ale nie kedykoľvek. Rovnako ako na jej kvalite by si si mal dať záležať aj na tom, kedy ju piješ. 

Existuje totiž istý čas, ktorý dokáže jej účinky maximalizovať, a jej benefity tak pre teba budú ešte výraznejšie. 

Na čase záleží

Počul si už o cirkadiánnom rytme? Je to 24-hodinový cyklus nášho tela, ktorý by sme mohli označiť za akési naše „vnútorné hodiny“. Cirkadiánny rytmus riadi prakticky všetky orgánové systémy a procesy, ktoré v našom tele prebiehajú. 

Je teda zodpovedný za úplne všetko, od základných biologických procesov až po tie najviac komplikované. Jedným z najdôležitejších takýchto procesov, ktoré má na starosti, je napríklad aj spánok. 

Podstatou cirkadiánneho rytmu ale je, že naše telo bolo stavané tak, že pri istých činnostiach je doslova prednastavené vykonávať ich v určitý čas – ako napríklad to, že spíme v noci. 

zdroj: unsplash/John Schnobrich

Cirkadiánny rytmus a káva

Cirkadiánny rytmus je zodpovedný aj za tú časť mozgu, ktorá riadi uvoľňovanie kortizolu – stresového hormónu. Tento hormón je pre nás v malom, primeranom množstve nielenže neškodný, ale dokonca žiadúci. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Inc, Medium, British Journal of Nutrition, Nutritional Neuroscience, Startitup, Medium

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá