Diplomovku si na Slovensku kúpiš v priemere za 600 eur. Tisíce študentov každý rok získajú diplom podvodom

  • Nadácia Zastavme korupciu sa pozrela na podvodné písanie záverečných prác
  • Kupovanie bakalárky či diplomovky na kľúč využíva mnoho študentov
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, unsplash/Tim Gouw, unsplash/Markus Spiske
  • Nadácia Zastavme korupciu sa pozrela na podvodné písanie záverečných prác
  • Kupovanie bakalárky či diplomovky na kľúč využíva mnoho študentov

Väčšina vysokoškolákov by si pravdepodobne v súvislosti s písaním záverečnej práce vybavila emócie ako stres, či tlak spôsobený konečným deadlinom. Tí prefíkanejší sa však podobným pocitom vyhli. Na napísanie bakalárskej či diplomovej práce si totiž našli niekoho iného.

Vysoké ročné obraty

Na problém súvisiaci s podvodným písaním záverečných prác sa pozrela Nadácia Zastavme korupciu. V spolupráci s dobrovoľníkmi našli dohromady 22 aktívnych firiem, ktoré si zarábajú písaním záverečných prác. Číslo však hovorí len o firmách s vlastnými webmi. Sú aj jednotlivci, ktorí podobný druh služieb ponúkajú prostredníctvom rôznych bazárov.

Nadácia Zastavme korupciu poukázala na to, že služby využíva značná časť študentov. Údaje o hospodárení firiem sa im však podarilo nájsť len v šiestich prípadoch, nakoľko ostatné mali buď sídlo v zahraničí alebo nejasného prevádzkovateľa webu.

V prípade vyššie uvedených 6 firiem však ide o vysoké obraty. „Priemerné ročné obraty na jednu firmu predstavujú 36-tisíc eur. Pri priemernej cene 600 eur za prácu a 22 firmách pôsobiacich na trhu, by sa dalo odhadovať, že s kúpenou záverečnou prácou ročne končí viac ako tisíc študentov,“ objasňuje Zastavme korupciu.

Písanie
zdroj: unsplash/Scott Graham

Nielen študenti vysokých škôl

Nadácia oslovila aj samotné firmy. Z ich odpovedí vyplýva, že na Slovensku ide o približne 2 000 – 3 000 zákazníkov. V prípade Českej republiky je podľa webu zaverecneprace.sk. toto číslo väčšie, nakoľko sa tam nachádza aj viac univerzít.

Pre Nadáciu Zastavme korupciu mal spomínaný web uviesť, že ich firma je najväčšou spoločnosťou v tomto biznise na slovenskom a českom trhu. „Každý rok nás oslovuje čoraz väčší počet študentov a to hlavne teraz v období pandémie, keďže školy fungovali dištančným spôsobom,“ uviedla pre nadáciu firma.

Dodať tiež mali, že ich klientmi sú nie len vysokoškoláci, ale aj študenti stredných škôl.

Zastavme korupciu preto odhaduje, že ročne môže podvodným spôsobom získať titul viac ako 15% absolventov.

Študent
zdroj: unsplash/Tim Gouw

Právna zodpovednosť prechádza na študenta

Ako ďalej dodávajú, súčasná legislatívna úprava takéto podnikanie umožňuje. Ponúkanie záverečných prác je totiž zväčša prezentované ako ponúkanie „študijných podkladov“.

Rovnako vo všeobecných obchodných podmienkach píšu, že „dielo dodané zhotoviteľom bude slúžiť výhradne pre potreby vlastného vzdelávania, ako námet alebo predloha objednávateľa.“ Ďalej sa píše, že objednávateľ nesmie dielo šíriť a poskytovať tretím stranám. Celá právna zodpovednosť tak prechádza na študenta, ktorý si prácu kúpil,“ objasnili.

Študent tak riskuje „len“ svoje vylúčenie zo školy.

Prerozdelenie odmeny je logické – časť ide sprostredkovateľovi, teda webu a zvyšok dostáva autor diela.

Nadácia tiež odhalila, že autormi objednávaných prác sú často aj osoby z akademickej pôdy. V tom prípade sa cena za napísanie práce zvyšuje. Nadácia v súčasnosti pracuje na návrhu legislatívnej zmeny v tejto oblasti. Predstaviť by ju mala v najbližšej dobe.

Peniaze
zdroj: Unsplash/Markus Spiske

Bez väčšieho posunu

Na služby ponúkajúce písanie záverečnej práce poukazovala v roku 2017 aj Univerzita Komenského, no možno povedať, že fenomén bol prítomný už omnoho skôr. Vedecký časopis Právnickej fakulty UK v roku 2017 upozornil na to, že napísanie záverečnej práce sa prezentuje ako vypracovanie „podkladov“.

Aj v tom období platilo, že sumy za vypracovanie spomínaných prác sa pohybujú v pomerne vysokých, no stále dostupných číslach. „Cena za takéto podklady sa pohybuje cca od 9 € za stranu,“ uviedla ešte v roku 2017 Univerzita Komenského a dodala, že väčšina spoločností tiež garantuje aj dodatočné úpravy práce, ktoré budú zodpovedať pripomienkam školiteľa.

V súvislosti so spomínanou problematikou sme teda výraznejší krok vpred doposiaľ nespravili.

Zdroje: zastavmekorupciu.sk, comeniuscasopis.flaw.uniba

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá