Dnes budú ľudia s varechami protestovať proti snahám kotlebovcov a Záborskej sprísňovať interrupciu

  • Dnes sa bude protestovať v štyroch slovenských mestách a dvoch zahraničných
  • Poslanci dnes majú rokovať o návrhoch zákona, ktoré majú sprísňovať interrupciu
pjimage (3)
Facebook/Nebudeme ticho/Dorota Holubová
  • Dnes sa bude protestovať v štyroch slovenských mestách a dvoch zahraničných
  • Poslanci dnes majú rokovať o návrhoch zákona, ktoré majú sprísňovať interrupciu

Protesty sa budú konať dnes večer v štyroch slovenských mestách, medzi ktoré patrí Bratislava, Banská Bystrica, Liptovský Mikuláš a Košice. V zahraničí sa budú konať v dvoch mestách, a to Prahe a Manchestri. Dôvodom protestov má byť snaha o sprísňovanie interrupcií.

„Obraciame sa na poslancov a poslankyne koalície aj opozície, aby pri prerokovávaní všetkých návrhov mysleli na ženy a dievčatá v tejto krajine a ich životné podmienky. Aby nezneužívali ich práva a nevyužívali ich životy a telá na politický obchod. Odmietnite všetky návrhy na obmedzenie prístupu k bezpečným interrupciám, ktoré znamenajú tvrdý zásah do ľudských práv žien a podkopávajú princípy sekulárneho demokratického štátu,“ uvádza organizácia Možnosť voľby.

Usporiadateľmi sú organizácie ASPEKT, Nebudeme ticho, Možnosť voľby a iniciatíva Povstanie pokračuje. Usporiadatelia vyzývajú protestujúcich aby si vzali varešky ako symbol starostlivosti ale aj stereotypov. „Varecha nám všetkým pomáha zabezpečovať jedlo pre seba aj druhých, je nástrojom starostlivosti. Varechu mnoho ľudí považuje za nástroj pre ženy, lebo varenie vnímajú ako „ženskú“ prácu. Varecha sa môže zdať ako symbol submisívnosti a úslužnosti. Lenže varecha je nedocenená. Tak ako starostlivosť,“ vysvetľujú organizátori protestov.

V troch slovenských mestách, Banskej Bystrici, Bratislave a Košiciach, budú protesty organizované formou pochodu. V Liptovskom Mikuláši to bude stretnutie, ktoré bude prebiehať formou diskusie v kultúrnom centre Diera do sveta.

V Prahe sa bude protestovať pred Slovenskou ambasádou a v Manchestri vo verejnom parku Piccadili Gardens.

Parlamente sú predložené štyri návrhy sprísňujúce interrupcie

Svet bojuje so smrtiacou pandémiou COVID-19, ktorá spôsobuje vážne ekonomické, zdravotné a sociálne problémy, no slovenských poslancov viac zaujímajú interrupcie. Svedčia o tom štyri poslanecké návrhy, ktoré má parlament dnes prerokovať. Jedna pochádza z dielne Kresťanskej únie združenej okolo poslankyne Anny Záborskej. Dve predložili Kotlebovci a jednu nezaradení poslanci okolo Jána Podmanického.

Prvá novela od Kotlebovcov podľa denníku Pravda navrhuje úplný zákaz interrupcií cudzinkám a skrátenie možnosti podstúpiť zákrok z 12 na 8 týždňov tehotenstva.

Druhá novela kopíruje poľský model, v praxi tak zakazuje zákroky interrupcie. Výnimkou je ohrozenie života, genetická chyba plodu alebo otehotnenie v dôsledku znásilnenia.

Tretia novela má sprísniť poučenie pred vykonaním zákroku, odmeniť ženy, ktoré podstúpili tajný pôrod možnosťou poberať nemocenské dávky a zaviesť platbu pre ženy nad 40 rokov, ktoré podstúpia interrupciu.

Najväčšiu šancu na schválenie má novela od Záborskej, ktorá chce predĺžiť lehotu na premyslenie zo 48 hodín na 96 hodín. Zaviesť má aj ekonomickú a sociálnu pomoc pre matky. Poslanci z SaS kritizovali snahu o sprísňovanie interrupcii a je tak otázne ich prípadne hlasovanie v prospech sprísňovania.

„Neexistuje racionálny dôvod, pre ktorý treba zákon sprísňovať. Pri všetkých témach, nielen pri tejto, je vždy na škodu veci, keď sa politici rozhodujú nie na základe dát a faktov, ale na základe vlastných bigotných presvedčení,“ uviedla europoslankyňa za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Slovenka s priateľom prestali fajčiť a piť alkohol, našetrili 18 000 eur. Dali výpoveď a precestovali celý svet

Za pravdu jej dáva aj poslankyňa NR SR z SaS Jana Cigániková „Nemyslím si, že toto je téma, ktorej by sme sa v aktuálnej situácii mali venovať. Strašiak menom korona nám tu stále vyčíňa. Z ekonomických následkov, ktoré spôsobila, sa budeme ešte dlho spamätávať,“ ozrejmila Ciganiková.

Organizácia Možnosť voľby vypracovala analýzu všetkých návrhov a uvádza, že všetky sú v rozpore s medzinárodnými ľudskoprávnymi záväzkami SR a môžu vážne ohroziť psychické aj fyzické zdravie ženy.

Zdroje: Pravda, TASR, Možnosť voľby

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK