DOBRÉ SPRÁVY: Slovák, čo už má COVID-19 za sebou, môže voľne cestovať

  • Kto v posledných 90 dňoch prekonal ochorenie COVID-19, má výnimku na cestovanie
  • Štátny tajomník Martin Klus (SaS) tiež uviedol, že konzílium neodporučilo zavedenie výnimky na krátkodobé výjazdy do susedných krajín
covid cestovanie letisko reštrikcie lietanie dovolenka
Pexels/Anna Shevts
  • Kto v posledných 90 dňoch prekonal ochorenie COVID-19, má výnimku na cestovanie
  • Štátny tajomník Martin Klus (SaS) tiež uviedol, že konzílium neodporučilo zavedenie výnimky na krátkodobé výjazdy do susedných krajín

Konzílium odborníkov schválilo výnimku pre osoby, ktoré v období posledných troch mesiacov prekonali ochorenie COVID-19. Tí totiž nepredstavujú epidemiologické riziko pre iné osoby. Uviedol to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) Martin Klus (SaS).

Aj pozitívny test je doklad

S potvrdením od lekára na území SR, že osoba ochorenie prekonala, bude môcť cestovať bez preukazovania sa negatívnym testom. Formulár tohto potvrdenia bude súčasťou novej vyhlášky, ktorou sa táto výnimka zavedie.

Štát ukázal aj výsledky antigénových testov: Z vyše 15 000 otestovaných bolo 635 pozitívnych

Štátny tajomník zároveň informoval, že 72-hodinová platnosť negatívnych PCR testov z členských krajín Európskej únie (EÚ) sa bude odvíjať od získania výsledku testu, teda nie podľa dátumu, kedy bola odobraná vzorka. Domnieva sa, že toto výrazne uľahčí návrat mnohých slovenských občanov domov z členských krajín EÚ, Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP), Spojeného kráľovstva a Švajčiarska na Slovensko.

Nové pravidlá cestovania

Konzílium tiež potvrdilo možnosť tranzitu červenou krajinou EÚ pri návrate zo zelenej krajiny pod podmienkou, že sa tranzitujúca osoba preukáže hodnoverným spôsobom, že v tranzitovanej „červenej“ krajine strávila iba čas nevyhnutný na tranzit. Preukázanie je možné rôznymi spôsobmi, napríklad cestovnými lístkami či SMS-správou, ktorú cestujúci dostávajú pri prechode hranicami.

Klus doplnil, že konzílium neodporučilo výnimku na krátkodobé výjazdy do susedných krajín. „Jedným z dôvodov, prečo to odborníci nateraz neschválili, je neexistencia permanentných hraničných kontrol, ktoré by skutočný čas v zahraničí mohli kontrolovať, a teda riziko zneužívania takejto výnimky. Rozumieme týmto obavám, no na rezorte diplomacie budeme ďalej hľadať možnosti, ako by sme to prípadne mohli zrealizovať,“ skonštatoval štáty tajomník. Zároveň do zoznamu menej rizikových, teda „zelených“ krajín bude zaradený Singapur.

Koronavírus je v Európe na ústupe. Ak by sme nosili rúška, nepotrebovali by sme lockdowny, tvrdí WHO

Tieto zmeny sa spoločne s uznávaním 72-hodinových RT-PCR testov aj z Nórska, Islandu, Lichtenštajnska, Švajčiarska a Spojeného kráľovstva objavia pri najbližšej úprave vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR. Klus predpokladá, že to bude začiatkom budúceho týždňa.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK