Dobyli svet v čase, keď ich doma poznal len málokto. Okrem cien získavajú aj prestížne kontrakty

  • Starajú sa o našu prezentáciu nielen doma, ale aj v zahraničí
  • Toto sú tri známe fotografky, ktoré získali prestížne ocenenia a majú kontrakty so špičkovými značkami a osobnosťami
pixabay.com
Ilustračná foto/Unsplash
  • Starajú sa o našu prezentáciu nielen doma, ale aj v zahraničí
  • Toto sú tri známe fotografky, ktoré získali prestížne ocenenia a majú kontrakty so špičkovými značkami a osobnosťami

Vo svete nás nereprezentujú len športovci a politici. V poslednom období nám robia skvelú reklamu aj fotografky, ktorým sa darí presadiť vo veľmi konkurenčnom prostredí a získavať kontrakty so značkami ako Vogue, The Guardian či Apple.

Natália Evelyn Benčičová

Mladá, 23-ročná Slovenka prezývaná Evelyn sa pomerne rýchlo dostala do povedomia pre svoj originálny štýl. Vo svojej tvorbe sa zameriava najmä na digitálnu fotografiu. Pochádza z Bratislavy, vyštudovala fotografiu a výtvarné umenie na Viedenskej univerzite a momentálne behá medzi Viedňou a Berlínom.

Viac čítaj TU>>>Natália Evelyn Benčičová: Má len 24 rokov, no jej fotografie pozná celý svet

 

Medzi jej posledné práce patrí séria portrétov – Tender Portraits of Womanhood. Pre magazín Ignant sa vyjadrila: „Moje modely sú zbavené šatstva, ktoré by vytvorilo identifikáciu, alebo určité brnenie, hovoria ku mne bez slov,“ hovorí. „Spôsob, akým vystavujú svoju tvár, telo a dušu fotoaparátu, je to, čo ma zaujíma, ich jemné gestá sú rozhodujúce, živé a plné sebareflexie.“ Benčičovej obrazy sú plné ostrosti, ktorá vyvoláva otázku: Keď všetko odstránime; rekvizity, scénografiu, štítky, identity – kým zostaneme?

Culture Device je skupina tanečníkov, interpretov a umelcov s Downovým syndrómom, ktorí sú pripravení čeliť predsudkom a meniť postoje k ľuďom s extra chromozómom. „Obrad“ vznikol počas umeleckého pobytu v Kráľovskej opere, ktorá sa skončila reinterpretáciou baletu „Svätenie jari“, z ktorého sa následne vytvorili filmy aj fotografie. Táto séria portrétov zachytáva energiu predstavenia spolu s jedinečnosťou každého jednotlivca, pokiaľ ide o jeho javiskový charakter; ako herci a profesionáli, ale aj ako ľudia. Prostredníctvom týchto fotografií som súčasne sledovala prúdy odvahy a momenty pochybností, úseky radosti a trápenia starostí, spolu so širokým spektrom krásy v celej svojej komplexnosti,“ uvádza v príspevku na sociálnej sieti. Sérii portrétov sa venoval aj portál Metro News.

Iný prístup k móde

Jej tvorbu si mohol vidieť najprestížnejších módnych časopisoch ako je ELLE či VOGUE, kde má na konte niekoľko tituliek a editoriál Precious skin.

Precious Skinstill-life editorial for VOGUE CSby Evelyn Bencicova Evelyn Bencicova photographystyling Mikuláš Bruknerassistance Alexander Belproduction Matouš Marcinko

Gepostet von Evelyn Bencicova photography am Mittwoch, 21. November 2018

 

Mária Švarbová

Ďalšou fotografkou, ktorá nás v zahraničí výborne reprezentuje je mladá Mária Švarbová. Pred niečo vyše rokom získala ocenenie Hasselblad master, čím sa dostala na špičku svetovej fotografie.

Touto cenou sa môže pochváliť len veľmi málo svetových fotografov. Cena sa udeľuje každý druhý rok a výhercovia sa pre nasledujúci rok stávajú ambasádormi značky Hasselblad. V rámci svojho víťazstva získajú špičkový fotoaparát Hasselblad, s ktorým fotografujú a následne je vytvorená z ich prác fotokniha.

Viac si prečítaj tu>>>Slovenka Mária Švarbová svojimi novými fotografiami ohuruje celý svet

Za svoju tvorbu získala už množstvo ocenení, svoje diela vystavovala na sólo aj skupinových výstavách. Najlepšie práce publikovala v magazíne Vogue či v denníku The Guardian a mnohých ďalších. Jedným z jej najväčších úspechov je plagát, ktorý bol vyobrazený na taiwanskom mrakodrape Tchaj-pej 101. Najnovšie predstavila sériu fotografií, ktoré vznikli v spolupráci s technologickým gigantom Apple. Spoločnosť na svojom 17,3 miliónovom Instagrame zdieľala Máriine fotografie, ktoré sú podľa jej slov inšpirované Černobyľom.

Viac si prečítaj tu>>>Fenomenálny úspech mladej Slovenky. Pre Apple nafotila sériu vizuálov inšpirovaných Černobyľom

V rozhovore pre Sketcher sa vyjadrila, že vždy fotila priestor s človekom, alebo človeka s priestorom. Človek udáva mierku priestoru. Bez neho by neexistoval. Fotografujem vždy len priestor vytvorený človekom. Snažím sa, aby navzájom vizuálne harmonizovali. Absencia emócií u modelov vo fotke sa mi zrodila v roku 2014. Práve odstránením emócií ich fotografiám dávam.

Dávam pozorovateľovi voľnosť pre jeho vlastné pocity. Pre Slovenské národné divadlo vytvorila plagát k inscenácii Heda Gablerová.

Viac si môžeš prečítať>>>Mária Švarbová: Do Severnej Kórei by som išla okamžite fotiť svoj konceptuálny projekt. Kulisy sú vyrobené dokonale

Katarína Benzová

Katarína je fotografkou z iného súdka a na pohľad má bližšie k dokumentaristke. Jej pracovnou náplňou je fotografovanie rockových kapiel a už viac ako 9 rokov je dvornou fotografkou kapely Guns and Roses, ale na jej fotografiách uvidíš aj Stevena Tylera.

Začínala ako modelka keď mala len štrnásť rokov. Z castingu, ktorý absolvovala v Žiline, postúpila do finále prestížnej modelingovej súťaže Elite Model Look a to jej otvorilo cestu do sveta. Vďaka práci modelky mala možnosť precestovať celý svet a pravidelne sa objavovala v rôznych módnych časopisoch. Na mólach predvádzala predovšetkým v Ázii, Amerike a Európe.

Na koncerte vo Viedni z publika odfotila kapelu Guns N’ Roses. Fotky z koncertu dala na svoj profil na Facebooku, ktoré následne použili ako profilové fotografie obaja gitaristi z kapely. Kapela ju následne pozvala na koncert do Prahy, kde mala možnosť ukázať svoje fotografie práve Axlovi. Tie sa mu páčili natoľko, že ju požiadal, aby nafotila ďalšie dva koncerty. Svoju profesionálnu fotografickú kariéru teda začala v roku 2010.

Rock The World

Spolupracovala aj so skupinami ako KISS, The Rolling Stones, Aerosmith, Def Leppard, Mötley Crüe, Bad Company, Lynyrd Skynyrd, Courtney Love, Thin Lizzy, Motörhead, Van Halen, ZZ Top, Marilyn Manson, KORN, Jane’s Addiction, Alice V reťazcoch, The Kills, The Cult, Billy Idol a mnoho ďalších, uvádza na svojom webe.

Pracovným vzťahom s Guns N ‚Roses jej dopomohol k získaniu kapiel ako AC/DC a The Dead Daisies. Jej fotografie Benzovej sa objavili v tlačených aj  online magazínoch ako Vogue Italia, časopisu Rolling Stone, New York Times, LA Times, Forbes, Classic Rock, USA Today, NY Daily News, CBS a Ultimate Classic Rock.

Reklamné kampane pre veľké mená

Fotografovala komerčné fotografie pre tlačovú kampaň Monster Energy, Reproduktory Celestion, Guitars James Trussart, Asba Swag, Roto Sound a Animals Asia.

Benzová predstavila svoju prácu na mnohých výstavách, vrátane výstavy KISS v hoteli Hard Rock v Las Vegas v roku 2014 a viacerých výstav fotografií počas filmového festivalu v Cannes. Fotografie sa často objavujú v turistických programoch vrátane programov Guns N ‚Roses Chinese Democracy, Appetite For Democracy, Not In This Lifetime a programov KISS.

V roku 2015 vydala knihu a zrežírovala krátky dokument z turné na Kube, ktoré absolvovala s kapelou The Dead Daisies. Kapela bola jedna z prvých, ktoré sa na k Kube predstavili.

Jej fotografie tvoria aj vizuály k albumom ako Sebastian Bach / Apachalypes Now, The Dead Daisies Face I Love a Revolucion.

 

Zdroje: wikipedia, KatarinaBenzova.com, Behance.net, MetroNews, Ignan,

 

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech