„Dodávky plynu obnovíme, keď vy stiahnete sankcie,“ vyšiel Kremeľ nečakane s pravdou von

  • Peskov priznal, že dodávky plynu do Európy nebudú obnovené, kým nestiahne sankcie voči Rusku
  • Ide tak o najjasnejší dôkaz, že využíva plyn ako zbraň
Putin, Lavrov a Peskov sa pozerajú na plyn
Ilustračná fotografia zprava Vladimir Putin, Sergej Lavrov a Dmitrij Peskov, Unsplash/wikimedia, Pruthvi Sagar A R, Kremlin.ru
  • Peskov priznal, že dodávky plynu do Európy nebudú obnovené, kým nestiahne sankcie voči Rusku
  • Ide tak o najjasnejší dôkaz, že využíva plyn ako zbraň

Rusko minulý týždeň zastavilo dodávky plynu cez plynovod Nord Stream 1. Gazprom to odôvodnil únikom motorového oleja na turbíne v kompresorovej stanici Portovaja.

Kremeľ však nečakane priznal, že za zastavením plynu do Európy nie je porucha, ale sankcie. Hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov to uviedol v rozhovore pre ruskú agentúru Interfax.

Ako uvádza The Guardian, Peskov sa nechal počuť, že Európa sa dočká obnovenia dodávky plynu cez plynovod Nord Stream 1, až keď „kolektívny Západ“ ukončí sankcie proti Rusku. Tie Západ zaviedol z dôvodu vyprovokovanej ruskej invázie na Ukrajinu.

„Problémy s čerpaním plynu vznikli v dôsledku sankcií, ktoré západné krajiny zaviedli proti našej krajine a niekoľkým spoločnostiam,“ uviedol Peskov. „Neexistujú žiadne iné dôvody, ktoré by mohli spôsobiť tento problém s čerpaním.“

Dodal, že úplné obnovenie dodávok plynu cez Nord Stream 1 „nepochybne“ závisí od toho, či Západ zruší svoje sankcie voči Moskve. „Sú to sankcie uvalené západnými štátmi, ktoré viedli k situácii, ktorú vidíme teraz.“

Rusko chce využiť energie na vydieranie

The Guardian pripomína, že Peskovo vyhlásenie je zatiaľ najjasnejším dôkazom toho, že Rusko plánuje využiť svoje dodávky plynu ako zbraň k vydieraniu Európy.

Aj podľa Gazpromu môžu za prerušenie dodávok plynu západné sankcie. Ruský gigant sa totiž vyjadril, že výrobca Siemens nemôže vykonávať opravy na turbínach používaných v Nord Stream 1 z dôvodu sankcií voči ruskej štátnej energetickej spoločnosti.

Siemens aj Európska únia však tieto tvrdenia odmietli. Spoločnosť dokonca uviedla, že turbína môže fungovať aj napriek úniku oleja.

Predstavitelia Únie, ale aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj upozornili Európanov, že Rusko sa pokúsi o machinácie s energetickým trhom.

hovorca Putina
zdroj: Flickr/Alex Kirilov

Podľa Zelenského chce Rusko „zničiť normálny život každého Európana – vo všetkých krajinách nášho kontinentu“. Tam, kde to podľa neho urobiť nemôže prostredníctvom komerčných zbraní, používa na vydieranie energie. „Pokúša sa udrieť prostredníctvom chudoby a politického chaosu tam, kde nemôže udrieť raketami,“ varoval Zelenskyj.

Práve nízke dodávky plynu spustili nestabilitu na trhu a boli jednou z príčin stále rastúcich cien.

Financial Times uvádza, že ruský plyn do Európy ešte prúdi cez ukrajinský a turecký plynovod. Dodávky plynu sa i tam znížili približne o 50 % dennej kapacity.

Analytici sa domnievajú, že Kremeľ dúfa vo vysoké ceny, voči ktorým by protestovali občania európskej dvadsaťsedmičky. To by mohlo mať za následok ukončenie podpory Ukrajiny a jej dotlačenie do nevýhodných mierových rokovaní.

„Samozrejme, obyčajní ľudia v týchto krajinách budú mať na svojich vodcov stále viac otázok,“ vyhrážal sa Peskov.

Euro kleslo na 20-ročné minimum 

Predstavitelia Únie sú si vedomí tohto problému. Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že zásobníky plynu v Európe sú naplnené priemerne na 80 %.

„Naše zásobníky sú v súčasnosti v Európe v priemere zaplnené na 80 percent, čo sa nám podarilo rýchlejšie, ako sme očakávali. Mysleli sme si, že to bude trvať ešte ďalšie dva mesiace. Usilovne sme pracovali na ukončení našej závislosti od ruského plynu a obrátili sme sa na iných dodávateľov. Výsledkom je, že Nórsko teraz dodáva do Európy viac plynu ako Rusko a okrem toho aj USA dodávajú Európe značné objemy skvapalneného plynu,“ dodala von der Leyenová.

Zároveň priznala, že to všetko nestačí, pretože európsky trh s elektrinou už nefunguje a je vážne narušený Putinovou manipuláciou.

„Preto musíme ísť o krok ďalej,“ uviedla a dodala, že je potrebné zastropovať cenu ruského plynu a vyzvala tiež členské krajiny na šetrenie.

V pondelok trhy reagovali na oznámenie Gazpromu. Euro kleslo pod hranicu 0,99 USD, čo je jeho 20-ročné minimum, uvádza TASR.

Kurz eura klesol v pondelok do 7.35 h SELČ o 0,70 % na 0,9884 USD, čo je jeho najnižšia úroveň od decembra 2002.

Európska mena od začiatku roka oslabuje voči doláru v dôsledku ekonomických turbulencií a neistoty vyvolanej ruskou inváziou na Ukrajinu.

Aj európske akcie v pondelok ráno zamierili nadol a klesli zhruba o 3 %, pretože zhoršujúca sa energetická kríza na kontinente prehĺbila obavy z vysokej inflácie a sprísňovania menovej politiky centrálnej banky.

Zdroje: the Guardian, Financial Times, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá