Dokázané! Apple vyvíja vlastné auto

  • Korešpondencia medzi pracovníkmi Applu a testovacou základňou, ktorú odhalil britský denník Guardian potvrdzuje, že Project Titan je vo svojom vývoji už omnoho ďalej, než mnohí predpokladali. Apple už dokonca hľadá pozemky, kde by mohol svoje samojazdiace automobily testovať.
image_1440393366.jpeg
  • Korešpondencia medzi pracovníkmi Applu a testovacou základňou, ktorú odhalil britský denník Guardian potvrdzuje, že Project Titan je vo svojom vývoji už omnoho ďalej, než mnohí predpokladali. Apple už dokonca hľadá pozemky, kde by mohol svoje samojazdiace automobily testovať.

 

Apple v Silicon Valley pracuje na vlastnom samojazdiacom aute a zároveň sa obzerá po bezpečných pozemkoch v San Francisco Bay Area, kde by mohol auto testovať. Dokumenty, ktoré boli nedávno odhalené navyše dokazujú to, že je Apple so svojim projektom samojazdiaceho auta oveľa ďalej, než sa predpokladalo.

Ešte v máji tohto roku sa mali inžinieri Applu stretnúť s vedením bývalej námornej základne GoMentum Station. Komplex neďaleko San Francisca by mal po novom byť miestom, kde sa pod vysokým stupňom bezpečnosti budú testovať autonómne vozidlá Applu. Britský denník Guardian odhalil komunikáciu medzi pracovníkmi Apple a vedením základne, podľa ktorej sa mala spoločnosť zaujímať o dostupnosť tohto miesta, ako aj o to, ako by mala spolunažívať s ďalšími organizáciami, ktoré túto základňu využívajú. V Apple toto odhalenie odmietli komentovať.

GoMentum Station je nepoužívané zariadenie z čias druhej svetovej vojny, s vlastnými asfaltovými cestami v celkovej dĺžke 32 km. Základňa je verejnosti neprístupná a strážená vojakmi. Vedenie GoMentum Station o nej hovorí ako o najväčšom existujúcom zariadení, určenom pre bezpečnostné testy vôbec. Ide o dokonalé miesto, kde testovať vlastné autonómne vozidlo, o čom sa už presvedčili aj automobilky Mercedes-Benz a Honda, ktoré na tejto základni pracovali na svojich vlastných experimentoch so samojazdiacimi autami.

Apple momentálne necháva stovky svojich inžinierov potichu pracovať na automobilových technológiách v anonymnom office v Sunnyvale, len štyri míle od Apple Campus v Cupertine. Budova v Sunnyvale, bola prenajatá už v roku 2014 a po úpravách Applu disponuje niekoľkými laboratóriami, dielňami, ako aj poriadnym zabezpečením. Detaily projektu sú síce zatiaľ neznáme, no všetko nasvedčuje tomu, že Apple už má svoj samojazdiaci automobil takmer pripravený na vypustenie na cesty. Koncom mája napísal Jack Hall zo základne GoMentum Station do Applu: „Radi by sme sa s vami stretli, aby sme veci udržali v pohybe a dohodli sa na vašom testovacom pláne.“

Veľa sa hovorilo o tom, že Apple pracuje pod názvom Project Titan na projekte samojazdiaceho auta, avšak až teraz prichádzajú skutočné dôkazy o tom, že tento projekt naozaj existuje. V máji sa Jeff Wiliams z Applu o ich samojazdiacom aute vyjadril, ako o top projekte, ktoré môže priniesť veľké zmeny na hneď viacero trhov.

Apple tiež začalo do svojho tímu prijímať expertov z automobilového priemyslu. Takto získalo inžinierov z Tesly, Mercedesu, ako aj expertov výrobcu elektrických batérií A123 Systems. Jeden z inžinierov, ktorý na projekte pracuje a ktorý tiež komunikoval so základňou GoMentum Station Frank Fearon predtým pracoval na inovatívnom elektrickom motocykli v startupe Lit Motors a už počas svojho štúdia na univerzite pomohol vybudovať robotický padákový klzák. Applu sa teda podarilo do svojho tímu získať tých najlepších odborníkov, čo len podporuje tvrdenie, že Project Titan bude naozaj veľkolepý počin. Veľkú zásluhu na tom má CEO spoločnosti Tim Cook, ktorý sa zúčastnil viacerých stretnutí s hlavami ostatných firiem, s cieľom získať do tímu tých najlepších ľudí.

Ked Frank Fearon chcel od GoMentum Station prezentáciu celého areálu, napísal: “Cheli by sme vidieť testovací terén a jeho plán, fotky a popis toho, ako môžu byť konkrétne časti areálu využité.“ GoMentum Station disponuje všetkými možnými typmi ciest, od diaľničných nadjazdov či železničných priecestí, až po rôzne tunely. Tieto možnosti dovolia Applu testovať svoje vozidlá v rôznych bežných situáciách, ktoré sa reálne môže vyskytnúť na cestách.

„Museli sme s Apple podpísať dohody o neposkytovaní informácií,“ povedal Randy Iwasky CEO Contra Costa Transportation Authority, vlastníka GoMentum Station. „Nemôžeme vám povedať nič iné, ako to, že prišli a že sa zaujímajú o GoMentum Station.“ Apple by malo byť v tomto prípade až posadnuté snahou držať projekt v utajení, keďže Fearon sa pod svoje emaily pre GoMentum Station podpisoval len otáznikom.

Pokiaľ ide o bezpečnosť a utajenie, je GoMentum Station tým najlepším miestom, kde by mohlo Apple na svojom projekte ďalej pracovať. O túto základňu sa predtým zaujímal aj Google, Tesla či Honda, avšak zatiaľ sa s GoMentum station na spolupráci naozaj dohodla len japonská automobilka. Keď sa inžinieri Tesly snažili ešte v Apríly dostať na obhliadku základne, stráž odmietla pustiť dnu pracovníkov, ktorí neboli narodení v USA a manažéra, ktorý odmietol prezradiť určité osobné údaje. Takáto vysoká bezpečnosť možno nevyhovuje všetkým automobilkám, no Apple sa z nej určite bude tešiť.

zdroj: theguardian.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech