Dom, ktorý šetrí energiu aj peniaze. Martin premenil starú chatu na moderné nízkoenergetické bývanie

  • Štýlové bývanie, aké sa často nevidí
  • Tento rodinný dom je ukážkou kreatívnej prestavby pôvodnej chaty na moderný domov
Martin Hajný, dom, chata
Atelier Hajný, Radek Úlehla
  • Štýlové bývanie, aké sa často nevidí
  • Tento rodinný dom je ukážkou kreatívnej prestavby pôvodnej chaty na moderný domov

Prianím klienta bolo navrhnúť rodinný dom na mieste pôvodnej chaty, na ktorú odmala jazdil. Bolo jasné, že chata sa musí zbúrať, jej architektúra ale čiastočne ovplyvnila podobu novostavby.

Nový územný plán v celej lokalite počíta s výstavbou rodinných domov, chaty tu teda postupne miznú.

„S klientom sme sa zhodli na tom, že vzhľadom na charakter územia a sentimentálny vzťah k pôvodnej budove bude vhodné zohľadniť výraz a tvar starej chaty,“ uvádza sa na stránke štúdia Atelier Hajný.

Podlhovastá parcela na okraji mestečka pri Prahe o výmere 820 m2 je z jednej strany ohraničená protihlukovou stenou priliehajúcou k železničnému koridoru.

zdroj: Atelier Hajný, Radek Úlehla

Z východnej strany prilieha príjazdová komunikácia a zvyšné strany sú tu definované existujúcimi pozemkami s typickými rekreačnými chatami.

Pri zachovaní odstupových vzdialeností od železnice i susedov bolo potrebné navrhnúť kompaktný rodinný dom s tromi bytovými jednotkami a celkovou čistou podlahovou plochou okolo 180 m2

Funkčné dispozičné riešenie delí objekt na severnú obslužnú a južnú pobytovú časť. Prízemie obsahuje dve garsónky so samostatnými vstupmi, vstupnú a technickú časť hlavného bytu a väčšiu obývaciu izbu s kuchyňou. V podkroví sa nachádza spálňa, pracovňa a kúpeľňa hlavného bytu.

zdroj: Atelier Hajný, Radek Úlehla

„Dôraz bol kladený na maximálne jednoduché hmotové riešenie. Štíty pohľadovo vystupujú ako jasne definované trojuholníky a sú zvýraznené svetlými drevenými tieniacimi prvkami. Tvar strechy a jej presahy vychádzajú z typických tvarov pôvodných chát, zároveň poskytujú tienenie južnej fasády a chránia terasu pred dažďom. Pri hlavnej spálni, za tieniacimi lamelami, vzniká vykonzolovaný balkón – vonkajšia izba.“

Materiály sú nenápadné a prírodné – v exteriéri opálené drevo, v interiéri pohľadové CLT panely, nábytok korešponduje s tmavou fasádou. Dom je v nízkoenergetickom štandarde s elektrickým podlahovým vykurovaním a vzduchotechnikou s rekuperáciou.

zdroj: Atelier Hajný, Radek Úlehla

Nízkoenergetické domy

Dom v nízkoenergetickom štandarde je moderným a ekologicky udržateľným riešením v oblasti bývania, ktoré sa v posledných rokoch teší čoraz väčšej popularite. Tento typ domu je navrhnutý tak, aby minimalizoval energetické straty a zároveň efektívne využíval dostupnú energiu. Výsledkom sú nižšie náklady na energie a pozitívny dopad na životné prostredie.

Jedným z hlavných charakteristík nízkoenergetických domov je vysokokvalitná tepelná izolácia. Táto izolácia, aplikovaná na steny, strechu, podlahy a okná, zabraňuje tepelným stratám, čím znižuje potrebu dodatočného vykurovania.

Okrem toho sú v týchto domoch často používané energeticky účinné okná s dvojitým alebo trojitým zasklením, ktoré nielenže znižujú stratu tepla, ale zároveň umožňujú prirodzené osvetlenie interiéru.

zdroj: Atelier Hajný, Radek Úlehla

Nízkoenergetické domy majú tiež často kompaktný dizajn, ktorý minimalizuje povrchovú oblasť náchylnú na tepelné straty. Tento prístup pomáha znižovať straty tepla cez steny a strechu.

Okrem toho sú tieto domy vybavené vysoko efektívnymi systémami vykurovania a chladenia, ktoré sú navrhnuté tak, aby poskytovali maximálny komfort s minimálnou spotrebou energie. Systémy ako tepelné čerpadlá, solárne panely alebo rekuperácia tepla pomáhajú znižovať spotrebu energie a zároveň zabezpečujú potrebné teplo a chlad v domácnosti.

Okrem toho sa v nízkoenergetických domoch často využívajú technológie inteligentného domova, ktoré umožňujú ďalšie úspory energie prostredníctvom automatizovaného riadenia osvetlenia, vykurovania a iných systémov. Tieto technológie pomáhajú majiteľom domov optimalizovať spotrebu energie a zároveň zvyšujú pohodlie bývania.

Dom inšpirovaný chatou

Celkovo domy v nízkoenergetickom štandarde predstavujú krok smerom k udržateľnejšiemu spôsobu života, ktorý je nielen ekonomicky výhodný, ale tiež prispieva k ochrane životného prostredia. Tento typ bývania sa stáva čoraz populárnejším nielen pre svoje ekologické výhody, ale aj vďaka dlhodobým úsporám v nákladoch na energie.

Ing. arch. Martin Hajný získal diplom na fakulte architektúry FA ČVUT.

„Po niekoľkých rokoch práce v architektonických ateliéroch som mal možnosť založiť svoj vlastný so starším a skúsenejším kolegom. Táto spolupráca nevydržala dlho, mal som ale vďaka nej možnosť pochopiť ekonomiku a fungovanie ateliéru o niekoľkých zamestnancoch. Najzásadnejší posun pre mňa prišiel vo chvíli, keď som si uvedomil, že najlepšie sa mi pracuje ako nezávislému jednotlivcovi.“

Odvtedy trvalo nespolupracuje s inými architektmi a nikoho nezamestnáva. Buduje si kruh externých špecialistov a projekčných kancelárií, vďaka čomu si môže podľa jeho slov dovoliť venovať sa ako malým zákazkám typu rodinných domov, tak väčším projektom s investičnými nákladmi rádovo v desiatkach aj stovkách miliónov českých korún.

zdroj: Atelier Hajný, Radek Úlehla

„Projekčne zložitejšie úlohy a pokročilejšie fázy projektov prenechávam spolupracovníkom. Z väčšiny sa venujem štúdiám a samotnej architektúre. Zvyšok mojej práce spočíva v konzultáciách so špecialistami, chodení na kontrolné dni a v autorskom dozore. Nikdy projekt neopustím pred dokončením.“

„Som v neustálom kontakte s investorom, špecialistami a ostatnými účastníkmi procesu, aby výsledná realizácia mohla niesť môj podpis. Do svojich stavieb chcem vždy navrhnúť aj interiér. Nehovorím o svojej filozofii a spôsobe práce, radšej za seba nechávam hovoriť výsledky a spokojných klientov.“

Zdroj: Atelier Hajný

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá