Kreatívny dizajnér zostrojil domácu recyklovačku plastov a telefón, ktorý zložíš ako lego

  • Dave Hakkens sa snaží vyčistiť svet. Mladý dizajnér z Holandska prichádza s inovatívnymi projektmi, ktoré sa snažia ľudí nasmerovať na správnu cestu. Medzi jeho najúspešnejšie projekty patrí domáca recyklovačka plastov alebo Phoneblok, telefón, ktorý nebudeš musieť nikdy zahodiť.
plastic
  • Dave Hakkens sa snaží vyčistiť svet. Mladý dizajnér z Holandska prichádza s inovatívnymi projektmi, ktoré sa snažia ľudí nasmerovať na správnu cestu. Medzi jeho najúspešnejšie projekty patrí domáca recyklovačka plastov alebo Phoneblok, telefón, ktorý nebudeš musieť nikdy zahodiť.

Phonebloks 

Mladý študent predstavil na Design Weeku v Holandsku veľmi zaujímavý kúsok. Je ním telefón, ktorý sa skladá z vymeniteľných komponentov, ktoré do seba zapadajú, ako lego, pričom každý diel má inú funkciu. To znamená, že jednotlivé časti môžu byť nahradené bez toho, aby si musel vyhadzovať celý telefón. Takže, ak máš poškodenú batériu, stačí jednoducho nahradiť diel, ktorý je na to určený. Ak chceš zas lepší fotoaparát na telefóne, stačí danú časť upragnúť.

Elektronické zariadenia sú stavané tak, aby nevydržali príliš dlho. A aj preto je jeden z najrýchlejšie rastúcich tokov odpadu práve ten s elektronikou. Telefóny v ňom tvoria značné percento. Hakkensova vízia je, aby sa po mobile ako je Phoneblok vytvoril dostatočný dopyt. Potom by veľké firmy investovali do projektov, ako je tento a tak by sme odľahčili svet od zbytočných odpadkov, ktoré nás zahlcujú. Jeho druhý projekt je taktiež „zelený“. Je ním Precious Plastics zameraný na recykláciu plastov v domácnostiach.

hak

 

Precious Plastics

Každodenne skončí na skládkach viac plastov ako v recyklačných zariadeniach. To môže vyvolať otázku, či je to problém politický, infraštruktúrny alebo zvyku. Pritom stále neexistujú žiadne dostupné prístroje na recykláciu plastov pre bežných ľudí. Tím potom nezostáva nič iné, ako sa spoliehať na veľké firmy, ktoré im s tým majú pomôcť. Dave Hakkens sa rozhodol dať túto možnosť do rúk bežných ľudí. Vytvoril volne dostupný prototyp na recykláciu všetkých druhov plastov s možnosťou priamej výroby rôznych vecí a materiálov. A to všetko v pohodlí domova.

 

veg

 

Hakkens prešiel mnoho veľkých tovární s jednoduchou otázkou: Prečo nepoužívate recyklované plasty? Odpovede boli zväćša rovnaké. Všetky veľké firmy preferujú nové plasty pretože tie zrecyklované sú považované za menej kvalitné a menej „čisté.“ Tie by potencionálne mohli poškodiť ich veľké a drahé stroje. Hakkens sa preto vyhľadal miestneho technika, aby mu pomohol  zostrojiť takýto stroj v malom merítku z bežne dostupných materiálov. Na svojej stránke poskytuje podrobné návody. Na demonštráciu jeho nápadu nadizajnoval sériu recyklovateľných plastových produktov, ktoré sú využiteľné v domácnosti.

zdroj:davehakkens.nl zdroj fotografií:davehakkens.nl

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech