Tento domček za 10 000 dolárov sa dá postaviť za menej ako deň

  • Menší ako klasický dom, no väčší ako byt. Číňania prišli s cenovo dostupným domčekom, ktorý poskladáš za menej ako 24 hodín.
dom1
inhabitat.com
  • Menší ako klasický dom, no väčší ako byt. Číňania prišli s cenovo dostupným domčekom, ktorý poskladáš za menej ako 24 hodín.

O lacnom čínskom tovare zvykneme skôr vtipkovať, no keď ti poviem, že sa jednej čínskej spoločnosti podarilo vyrobiť celý dom za cenu len 10 000 dolárov, asi sa smiať prestaneš. Čínska People´s Architecture Office nedávno postavila jeden z týchto panelových domov pre svojho prvého zákazníka. Takzvaný Plugin House pozostáva z radu montovaných panelov, ktoré dokáže zmontovať malý tím s použitím imbusového kľúča iba za pár hodín.

dom2foto: inhabitat.com

Montáž tohto domu za 10 000 dolárov je tak jednoduchá, že ho dokáže za menej ako 24 hodín postaviť aj tím menej kvalifikovaných ľudí. Plugin House je však v porovnaní s ostatnými montovanými domami unikátny nielen cenou.

Majiteľkou tohto domu je istá mladá žena, ktorá chcela žiť na dvore svojho rodičovského domu. Keďže existujúca štruktúra pôvodného domu bola už v havarijnom stave, jednoducho len zbúrali väčšiu časť starej budovy a ako prístavbu k nej namontovali panelový dom. Tým spoločnosť preukázala, že tieto lacné panely majú naozaj široké využitie.

Plugin House čerpá inšpiráciu Plugin Tower – ďalšieho domu zloženého z predmontovaných modulov s izoláciou, interiérovými a exteriérovými úpravami, a všetkou potrebnou elektroinštaláciou. Moduly Plugin Tower používajú rovnaký integrovaný uzamykací systém ako Plugin House, čiže sú utiahnuté imbusovým kľúčom, nie príliš odlišným od tých, ktoré používa Ikea.

dom4foto: inhabitat.com

Nie je žiadnym prekvapením, že dom je malý – meria asi len 28 metrov štvorcových, ale aj to je veľa v porovnaní so stiesnenými bytovými jednotkami v niektorej z výškových budov v Pekingu, ktoré sú však 30-krát drahšie ako Plugin House. Dvojposchodová obytná plocha, priestranná kuchyňa a presklené okná prepúšťajúce denné svetlo z neho robia skromný, no praktický domov. Strešná terasa navyše pridáva ďalší využiteľný priestor a ponúka výhľad na celé mesto.

dom6foto: inhabitat.com

zdroj článku a titulnej fotografie: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK