Dovolenkári, pozor: Cesta za hranice môže vyjsť draho, stačí zabudnúť na jednu vec

  • Cestovné poistenie je v zahraničí veľmi dôležité
  • Bez neho ťa môže dovolenka vyjsť poriadne draho
Kúpanie na Zemplínskej Šírave
Ilustračné foto, TASR/Roman Hanc
  • Cestovné poistenie je v zahraničí veľmi dôležité
  • Bez neho ťa môže dovolenka vyjsť poriadne draho

Väčšina ľudí si neuvedomuje dôležitosť toho mať istotu na dovolenke, preto sa väčšinou nerozhodnú pripoistiť a zabezpečiť si pokrytie výdavkov na prípadné zdravotné komplikácie. Platí to aj v prípade, ak niekto vybehne iba kúsok za hranice. Napríklad, ak sa vyberie na rýchlu kúpačku do Maďarska či na nákupy do Poľska.

Ako uvádza portál tvnoviny.sk, nedávno sa na obľúbenom kúpalisku Slovákov v Hainburgu, len niekoľko minút autom od hlavného mesta, stala dramatická situácia.

Malé slovenské dievča skončilo v bezvedomí. Záchranári museli zasahovať a prepraviť dievča vrtuľníkom, aby jej mohli čo najrýchlejšie poskytnúť potrebnú lekársku starostlivosť. Zisti, na čo má v takomto prípade poistenec nárok.

Podmienky sú v každej krajine odlišné

„Na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia má poistenec nárok na potrebnú zdravotnú starostlivosť v členských štátoch EÚ, v Nórsku, Lichtenštajnsku, vo Švajčiarsku, na Islande a vo Veľkej Británii,“ uviedla Petra Pupalová zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne pre tvnoviny.sk.

„O tom, aká časť nákladov sa uhradí z verejného poistenia, rozhodne rakúska inštitúcia podľa národných pravidiel. Takisto záleží na prevádzkovateľovi leteckej záchrannej služby išlo a v akej nemocnici dieťa prijali,“ uviedla hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne Kristína Baluchová. 

Rodičia dievčatka, ktoré utrpelo zranenie na dovolenke, tak majú možnosť požiadať o preplatenie nákladov. Každá krajina má ale vlastný systém poistenia a pravidlá týkajúce sa náhrady nákladov na zdravotnú starostlivosť.

V niektorých krajinách môžu byť doplatky minimálne, čo znamená, že poisťovňa pokryje väčšinu nákladov. Na druhej strane, v iných krajinách môže byť výška spoluúčasti vyššia, a to môže rodičov prekvapiť a spôsobiť finančné „zaťaženie“.

Je veľmi dôležité byť informovaný o podmienkach poistenia a zdravotných službách v danej krajine, do ktorej sa vyberieš na dovolenku. Ak sa rozhodneš preplatiť náklady cez poisťovňu, je potrebné postupovať podľa pravidiel a predložiť požadované doklady. Rovnako je vhodné skontrolovať, či poisťovňa pokrýva aj zdravotné služby v zahraničí.

chorvátsko dovolenkári
zdroj: TASR/Martin Baumann

​„Platia pre vás všetky práva a povinnosti ako pre občana daného štátu. Najmä v západných krajinách Európy je tá participácia poistenca veľmi vysoká a môžu nás prekvapiť čiastky v desiatkach alebo stovkách eur za poskytnutie liekov, ošetrenie, hospitalizáciu,“ uviedol odborník na neživotné poistenie Vladimír Cvik. 

Najvýhodnejšie poistenie

Poisťovne evidujú vysoký počet ľudí, ktorí každý rok vyhľadajú zdravotnícke zariadenia v zahraničí. Počas letných mesiacov je navyše zaznamenaný nárast úrazov, a to najmä u detí.

„Počas vlaňajšieho leta sa zranilo o 15 percent detí viac ako v mesiacoch marec – apríl 2022,“ skonštatovala Pupalová z VŠZP.

„Ak ľudia cestujú aj krátkodobo do zahraničia, rozhodne odporúčame uzavrieť si celoročné rodinné poistenie,“ uviedla hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne.  

​„Mnoho tých dovolenkových destinácií sa nachádza mimo siete štátnych zdravotných zariadení. Väčšinou v tých dedinkách pri mori sa vyskytujú privátni lekári,“ dodal Cvik. 

Európsky preukaz poistenca nezahŕňa všetky typy ošetrenia, a preto sa môže stať, že pacienti budú musieť za určitými druhmi ošetrení, ktoré nie sú zahrnuté, docestovať späť do svojej krajiny.

Zdravotné riziká v čase horúčav

Vysoké vonkajšie teploty počas leta prinášajú viaceré zdravotné riziká. Ide napríklad o prehriatie organizmu, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť či zvracanie. Následky horúčav možno dodržiavaním základných pravidiel prevencie vo veľkej miere eliminovať. Vyplýva to z odporúčaní odborníkov Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Dôležité je dodržiavať počas horúčav pravidelný pitný režim. Ľudia by podľa slov odborníkov mali piť priebežne – v menších dávkach, častejšie a ešte pred pocitom smädu.

žena pije vodu počas horúčavy
zdroj: Freepik

„Základom pitného režimu je čistá pitná voda. Sladené nápoje treba obmedzovať pre nadbytok cukru, energie a kofeínu. Ideálna je preto obyčajná voda doplnená o minerály,“ ozrejmili.

Obozretný treba byť aj pri stravovaní a výbere potravín. V letných mesiacoch by mala byť strava ľahko stráviteľná s nižšou energetickou hodnotou, no musí poskytovať dostatok živín.

„Je lepšie nahradiť ťažké a výdatné jedlá väčším množstvom ovocia a zeleniny,“ priblížil vedúci odboru hygieny výživy bezpečnosti potravín a kozmetických výrobkov ÚVZ SR Marek Slávik. V lete treba obzvlášť dbať aj na opatrnosť pri skladovaní a príprave potravín. „Vyhýbajte sa ľahko kaziacim sa potravinám, ktoré môžu byť zdrojom infekcie,“ doplnil Slávik.

Zdroje: tvnoviny.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá