Dovolenková destinácia lákajúca Slovákov uzavrela miliónové mesto do karantény a zakázala trhy so zvieratami

  • Vietnam dnes uzavrej tretie najväčšie mesto kvôli šíreniu COVID-19, objavilo sa tu 15 nových prípadov
  • Vietnamský premiér Nguyen Xuan Phuc tiež vydal nariadenie, ktoré s okamžitou platnosťou zakazuje obchodovanie s voľne žijúcimi živočíchmi
  • Cieľom je znížiť riziko vypuknutia nových vírusových pandémií
TRH koronavirus
Unsplash/Dorothea OLDANI, TASR/AP
  • Vietnam dnes uzavrej tretie najväčšie mesto kvôli šíreniu COVID-19, objavilo sa tu 15 nových prípadov
  • Vietnamský premiér Nguyen Xuan Phuc tiež vydal nariadenie, ktoré s okamžitou platnosťou zakazuje obchodovanie s voľne žijúcimi živočíchmi
  • Cieľom je znížiť riziko vypuknutia nových vírusových pandémií

Nové nariadenie zakazuje dovoz živých voľne žijúcich zvierat, ako aj produktov z nich, lov a obchodovanie s divými zvieratami vrátane online predaja a takisto ruší trhy, kde sa takéto živočíchy predávajú. Informuje o tom The Guardian.

Ochranárske organizácie zaslali 14. februára vietnamskej vláde spoločný list, v ktorom ju vyzvali, aby „identifikovala a uzavrela trhy a iné miesta, kde sa nelegálne predávajú voľne žijúce zvieratá“.

Vo Vietname prekvitá online obchodovanie s voľne žijúcimi zvieratami a krajina je významným trhom nelegálnych produktov, ktoré sa z nich získavajú, ako napríklad šupín zo šupinavcov, slonoviny či rohov nosorožcov, ktoré sa využívajú v tradičnej ázijskej medicíne.

AKTUÁLNE: Experti odhalili krajiny, z ktorých si na Slovensko prinášame najviac nakazených

V súvislosti s koronavírusovou pandémiou avizovala zákaz obchodovania a konzumácie divých zvierat aj susedná Čína. Vedci totiž predpokladajú, že nový koronavírus prešiel na ľudí zo zvierat. Prvé prípady nakazených osôb koncom roka 2019 totiž súviseli s trhom v stredočínskom meste Wu-chan v provincii Chu-pej, kde sa predávali netopiere, hady, cibetky či iné voľne žijúce zvieratá.

V Británii dokonca zaznamenali prvý prípad nákazy novým typom koronavírusom u mačky domácej. Informovala o tom v pondelok spravodajská televízia Sky News.

Ide o prvé domáce zviera v Británii, ktoré malo pozitívny test na koronavírus. Zatiaľ „nebolo potvrdené“, že by mačka nákazu ďalej rozšírila na svojich majiteľov, prípadne že by ich mohli nakaziť iné domáce zvieratá, uvádza sa vo vyhlásení britskej vlády.

Vietnam uzavrel do karantény mesto s viac ako miliónom obyvateľov

Vietnam najnovšie uzavrel na dva týždne do karantény svoje tretie najväčšie mesto Danang, pretože v tamojšej nemocnici zistili 15 prípadov ochorenia COVID19 spôsobovaného novým koronavírusom, informuje BBC.

Verejná doprava do a z mesta Danang na pobreží Juhočínskeho mora bola zastavená. Cez víkend museli zrušiť letnú dovolenku v tejto obľúbenej plážovej destinácii tisíce turistov, väčšinou vietnamských.

Bill Gates vie, kto v rekordnom čase dokáže vyrobiť 200 miliónov vakcín na COVID-19

Úrady odhadli, že z dôvodu zrušenej dopravy uviaznu v meste tisíce ľudí, a preto požiadali hotely, aby ich prichýlili. Vláda v nedeľu nariadila v meste s 1,1 milióna obyvateľmi sociálny odstup a zatvorenie prevádzok a obchodov, ktoré nie sú nevyhnutné pre život.

Ochorenie COVID19 zistili v nemocnici v Danangu u pacientov aj zdravotníkov. Ázijská krajina je v súvislosti s celým doterajším riešením pandémie chválená, pretože včas uzatvorila svoje hranice a zaviedla karanténu, ako aj stopovanie kontaktov, uviedla britská stanica BBC.

Zdroje: BBC, Sky News, The Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá