Drony hýbu svetom. Zarobiť na nich môžeš aj ty!

  • To čo sa zdalo iba pár rokov dozadu ako úplne scifi, je dnes už bežnou realitou. Bez dronov by sme si už niektoré profesie ani nedokázali predstaviť. Stal sa tak z nich nástroj, ako si slušne zarobiť a navyše robiť niečo, čo tu len tak hocikto nerobí.
image_1440369906.jpeg
  • To čo sa zdalo iba pár rokov dozadu ako úplne scifi, je dnes už bežnou realitou. Bez dronov by sme si už niektoré profesie ani nedokázali predstaviť. Stal sa tak z nich nástroj, ako si slušne zarobiť a navyše robiť niečo, čo tu len tak hocikto nerobí.

 

Je ťažké kategorizovať drony. Sami o sebe môžu byť tieto zariadenia používané ako nástroj pre mnoho funkcií. V tomto článku sú kategorizované podľa toho, ako sa jednotlivé spoločnosti, ktoré podnikajú s dronmi, o sebe samy vyjadrujú na svojich weboch.

Trh s dronmi ponúka hneď niekoľko zaujímavých spoločností. Nepochybne medzi ne patria tie, ktoré sa zameriavajú na iný, špecifický trh. Napríklad je to spoločnosť Sky Futures, ktorá zhromažďuje dáta, informácie a analýzy pre trh s ropou a zemným plynom, či Avetics, ktorá svoje služby zase poskytuje fotografickému a filmovému priemyslu.

 

Tiež je zaujímavé sledovať veľké korporácie experimentovať s dronmi, hlavne v oblasti donáškových služieb. Hovoríme tu o firmách ako Amazon, Alibaba, ale aj o spoločnostiach ako DHL a UPS. Jedna správa dokonca hovorí o tom, že istá čínska kuriérska spoločnosť s názvom SF Express už teraz za pomoci dronov doručuje až 500 balíkov denne (samozrejme nemôžeme s určitosťou povedať, či sú tieto informácie a čísla presné).

Drony sa dnes však začínajú využívať v naozaj celej škále odvetví. Sú spoločnosti, ktoré s nimi začali podnikať v oblasti poistenia, fleet managementu, mapovania oblastí, poskytovania, prvej pomoci analýz atď.

 

Keďže sa programovateľné drony, ktoré sú schopné zvládnuť veľké vzdialenosti, rozšírili medzi používateľov a podnikateľov, môžeme čakať podstatné zmeny vo viacerých oblastiach podnikania, ale aj bežného života. Tak napríklad, dron od spoločnosti Airborne Drones, vydrží letieť až 90 minút, zvládne prejsť vzdialenosť 19 kilometrov a unesie takmer 8 kilogramov váhy. Celkom slušné čísla, nemyslíte?

Na aké účely teda spoločnosti drony ponúkajú?

Komerčné

Ak rozmýšľate nad vstupom na komerčný trh s dronmi, venujte svoju pozornosť všetkým možným odvetviam, ktoré fungujú v rámci hlavného komerčného odvetvia a v ktorých sa drony dnes využívajú.

Tieto odvetvia využívajú drony (informácie sú zhromaždené zo stránok firiem, ktoré svoje drony ponúkajú na komerčné účely, tento zoznam je súhrn rôznych odvetví, pre ktoré tieto firmy už pracovali): poľnohospodárstvo, stavebníctvo, baníctvo, inšpekcia, infraštruktúra, starostlivosť o životné prostredie, mapovanie verejnej bezpečnosti, kinematografia, reklama, presadzovanie práv, humanitárna pomoc, zememeračstvo, GIS, tvorba videí.

 

 

Spotrebiteľské

Podľa odhadov má spoločnosť DJI až 60% podiel na trhu s dronmi v rámci oblasti spotrebiteľov. DJI, ktoré svoje drony predáva online, malo minulý rok príjem pol milióna dolárov a tento rok je na dobrej ceste k dosiahnutiu ročného príjmu pozostávajúceho až z jednej miliardy dolárov. DJI okrem toho svoje drony ponúka aj na komerčné účely, avšak ich zameraním zostáva hlavne predaj.

Pozorovanie a mapovanie oblasti

Spoločnosť Skycatch so svojimi dronmi dokáže získavať rôzne užitočné dáta, vďaka čomu dnes ponúka služby pozorovania a mapovania oblastí. To môže byť veľmi užitočné pre mnoho spoločností, ktoré sa chystajú napríklad s výstavbou. Skycatch je zatiaľ veľmi úspešný projekt a medzi jeho klientov by malo patriť aj Apple.

 

Poistenie/Vzdelávanie

Je zaujímavé sledovať veľké spoločnosti z oblasti poistenia, akými sú AIG a StateFarm, ako teraz skúšajú ponúkať aj poistenie dronov.

Popritom existuje aj projekt DarDrones, ktorého účelom je pre zmenu niečo ľudí naučiť. Ide o jednu z mála certifikovaných škôl, ktorá učí zákazníkov lietať s dronmi. Časom sa takéto školy môžu stať rovnako dôležitými, ako autoškoly či iné letecké školy, keďže drony sa časom zrejme stanú bežnou súčasťou života a biznisu.

 

 

Zdroj: medium.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá