Dropbox vs. Evernote – Obe appky dobré, ani jedna bez múch

  • Asi každému z nás hovoria niečo appky Dropbox, či Evernote. Tieto dve cloudové služby ponúkajú pomerne podobnú funkcionalitu, majú však presne navzájom opačné problémy.
evernote-iphone-6-hero
  • Asi každému z nás hovoria niečo appky Dropbox, či Evernote. Tieto dve cloudové služby ponúkajú pomerne podobnú funkcionalitu, majú však presne navzájom opačné problémy.

Základ Dropboxu pozostáva z ukladania súborov do cloudu, čo je na jednej strane úžasné, no na druhej aj riadne nudné. Každý chce používať technológie na to, aby mu uľahčili život a vôbec sa nechce starať o skladovanie súborov. Dropbox sa snaží vybudovať taký produkt, ktorý bude pre ľudí naozaj zaujímavý a ktorý bude chcieť každý používať na dennej báze. Evernote však už takýto produkt má a sú ním poznámky, čo však nie je až také prelomové.

Ešte pred pár rokmi boli obe spoločnosti zaneprázdnené tým, aby riešili kadejaké problémy, no nikdy nie tie svoje. Dropbox nepretransformoval jadro ich technológie medzi každodenných používateľov, zatiaľ čo Evernote sa snažil vybudovať rôzne vedľajšie produkty, čím zanedbal práve ten jeho základ.

IMG_8235

 

Nechcem pôsobiť kriticky, alebo povedať, že by som spoločnosti nemal rád. Práve naopak. Využívam ich služby každý jeden deň a osobne si myslím, že sú to skvelé spoločnosti. Verím, že sa im podarí dosiahnuť naozaj veľký úspech, ešte omnoho väčší ako doteraz.

Hlavný produkt Dropboxu je naozaj skvelý. Je to pre mňa najlepšie online úložisko pre ľudí. No starať sa iba o ukladanie súborov dnes nestačí. Asi nikto nevytvorí obrovskú dobre známu značku tým, že sa bude ľuďom starať o ukladanie súborov.

V dnešnom svete všadeprítomných mobilných zariadení a cloudových platforiem, ukladanie súborov naozaj mizne z každodenných aktivít. Každý chce predsa používať rôzne aplikácie, no nikto sa nechce starať o ukladací priestor. Možno používate Dropbox každý deň resp. niektoré appky ho využívajú pre ukladanie svojich dát, no my ako používatelia o tom vôbec ani často nevieme a tak Dropbox nemusíme vôbec vnímať.

IMG_5515

 

Podľa mňa musí Dropbox vytvoriť úžasnú aplikáciu s použitím ich ukladacích technológií, ktorá bude minimálne 5 až 10x uľahčovať ľuďom život. Mám dokonca aj nápad na aplikáciu, ktorej by sa mohol Dropbox zhostiť. Predstavte si novú éru osobných počítačov, v ktorej je nekonečné virtuálne úložisko a počítače či telefóny sú iba nejaké cache pamäte. Cache by bola natoľko inteligentná, že by vedela, ktoré súbory a dáta sú využívané, a tak by si ich sama podržala. Nikto by sa nemusel báť, že sa mu raz zaplní disk, ukradnú mu zariadenie, či si kúpi nové. Všade, kde by sme sa premiestnili, by sme mali svoje nekonečné úložisko so sebou. Zrejme sa nejedná o jednoduchú realizáciu, ale Dropbox má potenciál takýto produkt vytvoriť.

SONY DSC

 

Evernote má na druhej strane presne opačný problém. Kým má Dropbox svoj produkt odladený a zjednodušený, Evernote robí všetko len nezdokonaľuje svoju najdôležitejšiu funkciu. Ich hlavný produkt, poznámky (notes) sú naozaj skvelé, ale je to ešte ďaleko k dokonalosti. Nájde sa ešte veľa priestoru na vylepšenia – editor nie je intuitívny, mobilná synchronizácia má často problémy, súbory sa komplikovane vyhľadávajú atď. Evernote sa namiesto toho zameral na iné vedľajšie produkty ako Evernote Food, Evernote Hello (kontaktná appka), Evernote Peek , Evernote Web Clipper a iné. Ja sám využívam Evernote niekoľko krát počas dňa, no zvyšné produkty nikdy nezískali moju pozornosť. Mám pocit, že Evernote toho rieši až priveľa. Na druhú stranu začínam čoraz častejšie využívať Apple poznámky.

Čo teda musí podľa mňa urobiť Evernote? V prvom rade sa musí zamerať na svoj hlavný produkt a vytvoriť z neho najlepšiu aplikáciu na poznámkovy na celom svete. Prestať sa zameriavať na rôzne jej obmeny ako recepty, či plány na cestovanie. Potrebujú zdokonaliť základ a core toho celého.

evernote

Zdroj: medium.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK