Drsná vyjednávačka s výbornou angličtinou. Severná Kórea má prvú ministerku zahraničia

  • Je skúsená diplomatka a tlmočníčka
  • Pre USA ide o známu postavu
  • Je to dôležitý moment z medzinárodnopolitického hľadiska
Čche Son-hui
Čche Son-hui, Flickr/U.S. Department of State
  • Je skúsená diplomatka a tlmočníčka
  • Pre USA ide o známu postavu
  • Je to dôležitý moment z medzinárodnopolitického hľadiska

Severokórejský režim dynastie Kimovcov, od roku 2011 Kim Čong-una, je považovaný za jeden z najprísnejších, najizolovanejších a najkonzervatívnejších na svete. Aj preto je vymenovanie ženy za ministerku zahraničných vecí, teda jedného z najdôležitejších postov, v tejto krajine veľkou udalosťou.

Ide o vôbec prvú osobu ženského pohlavia v tejto funkcii a tejto cti sa dostalo Čche Son-hui. O koho ide a čím si vyslúžila Kimovu dôveru? 

Skúsená diplomatka s výbornou angličtinou

NBC News informuje, že Čche Son-hui je mimoriadne skúsená kariérna diplomatka, ktorá bola kľúčovou členkou vyjednávačského tímu Pchjongjangu pri rokovaniach so Spojenými štátmi ohľadom severokórejského jadrového programu.

CNN píše, že Kim vymenoval Čche do funkcie minulý víkend na plenárnom zasadnutí Centrálneho výboru Kórejskej strany práce, ktorý sa konal medzi 8. až 10. júnom.

57-ročná Kórejčanka sa tým stala jednou z najmocnejších žien v krajine, pričom lepšie postavenie má asi len Kimova mladšia sestra Kim Jo-Čong.   

Ndtv pripomína, že Čche už v minulosti pôsobila ako zástupkyňa ministra zahraničných vecí, preto jej nominácia nie je až taká prekvapujúca. Voa News dodáva, že ide o dcéru bývalého severokórejského premiéra Choe Yong Rima.

Veľkým plusom je jej výborná znalosť anglického jazyka, ako píše The Times of India. Prvýkrát sa objavila v médiách ešte v roku 1997 ako tlmočníčka severokórejskej delegácie pri štvorstranných vyjednávaniach o nukleárnom programe KĽDR, na ktorých sa zúčastnila aj Južná Kórea. V podobnej úlohe sa ocitla aj o tri roky na to pri rovnakej tematike, ale tentokrát šesťstrannom formáte.

Dôležitý moment z hľadiska ďalších rokovaní

Ndtv uvádza, že 57-ročná diplomatka a tlmočníčka nahrádza vo funkcii ministerky zahraničia Ri Son Gwona, bývalého vojenského úradníka, ktorý bol známy nekompromisnými postojmi, ktorý v minulosti viedol rokovania so susednou Južnou Kóreou.

Voa News síce prízvukuje, že Čche sa v minulosti prezentovala podstatne zmierlivejšie, najmä pokiaľ ide o vzťahy s Washinghtonom, zároveň však dodáva, že aj prvá ministerka zahraničných vecí v histórii KĽDR má vo zvyku hovoriť bez servítky.

O jej priamosti svedčí aj fakt, že raz nazvala bývalého viceprezidenta USA Mikea Pencea „politickým panákom“. Tieto komentáre boli údajne hlavným faktorom v rozhodnutí bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa dočasne zrušiť svoj prvý samit so severokórejským vodcom Kim Čong-unom.

CNN akcentuje, že jej vymenovanie prichádza v čase napätia na Kórejskom polostrove, pretože Severná Kórea agresívne zvyšuje svoj program testovania zbraní v rozpore so sankciami Organizácie Spojených národov (OSN).

Špeciálny predstaviteľ USA pre politiku Severnej Kórey Sung Kim v utorok uviedol, že Washington sa domnieva, že Severná Kórea sa pripravuje na uskutočnenie siedmeho jadrového testu, ktorý by bol prvým od roku 2017.

V podobnom duchu sa vyjadrila aj Medzinárodná organizácia pre atómovú energiu (IAEA), ktorá podľa Deutsche Welle uviedla, že uskutočnenie nukleárneho testu by v nich vyvolala vážne obavy. 

KĽDR len tento rok uskutočnila 18 jadrových testov, hoci akékoľvek jadrové či raketové testy zakazuje OSN. 

Zdroje: NBC News, https://www.ndtv.com/, The Times, VoaNews, The Times of India, CNN, Deutsche Welle

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá