Dvaja mladíci boli zatknutí za usmrtenie pol milióna včiel

  • Zničených bolo 50 úľov, v ktorom prebývalo pol milióna včiel
  • Spôsobená škoda sa vyšplhala do výšky 60 000 dolárov
  • Chlapcom teraz hrozí až 10-ročné väzenie
971330_168959109953485_1942327623_n
facebook.com / Wild Hill Honey
  • Zničených bolo 50 úľov, v ktorom prebývalo pol milióna včiel
  • Spôsobená škoda sa vyšplhala do výšky 60 000 dolárov
  • Chlapcom teraz hrozí až 10-ročné väzenie

Koniec roka 2017 nebol pre majiteľov farmy Wild Hill Honey v meste Sioux príliš potešujúci. 28. decembra, keď sa vybrali očistiť svoje úle od snehu, zistili, že im bolo 50 úľov s takmer pol miliónmi včiel zničených.

Keďže oblasť, v ktorej ku činu došlo, je považovaná za odľahlú a nebol k dispozícii žiadny svedok, polícii sa podarilo identifikovať podozrivých len na základe tipov od verejnosti. Ako uvádza Sioux City Journal, polícia len nedávno zatkla dvoch mladíkov vo veku 12 a 13 rokov, ktorí boli, okrem iného, obvinení aj z poľnohospodárskeho zločinu proti zariadeniam pre zvieratá, ktorý je považovaný za veľmi zriedkavý. Motív, pre ktorý tento čin spáchali, nie je dodnes objasnený.

Chlapci pozhadzovali úle do snehu priamo na farme. Silný decembrový chlad spôsobil, že včely rýchlo skolabovali a umrzli na smrť. Majiteľ obchodu Justin Engelhardt uviedol, že týmto „úplne nezmyselným“ konaním bola spôsobená škoda vo výške 60 000 dolárov (t.j. takmer 49 000 EUR). „Prišli do našej kôlne, všetko vybavenie vybrali von a hodili ho do snehu. Nezdá sa, že by niečo ukradli, išlo o vandalizmus a zničenie nášho zariadenia.“ Ak by páchateľov odsúdili, hrozí im až 10-ročné väzeniepokuta do výšky 10 000 dolárov (t.j. 12 255 EUR).

Nakoľko úle si nie je možné v USA poistiť, hrozilo, že spôsobené škody budú pre majiteľov obchodu devastujúce. Prípad si však získal národnú pozornosť a ľudia sa snažia spojiť pre dobrú vec. Plánujú totiž kampaň, v rámci ktorej by im chceli pomôcť získať aspoň časť financií na ďalšie fungovanie farmy.

Pochopiteľne, nejde o ojedinelý prípad tohto druhu vandalizmu. Či už ide o zahraničie alebo Slovensko, vždy sa nájde niekto, kto nerešpektuje a ničí živé ekosystémy. Podobný prípad sa stal ešte v roku 2014 v obci Zemné, kedy neznámy páchateľ zničil 52 úľov a spôsobil majiteľovi škodu vo výške 10 000 EUR.

Zdroj: inews.co.ukindependent.co.ukiflscience.comaktuality.sk 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech