Dve dávky vakcíny nemusia Slovákom stačiť. Na stole je možnosť nového režimu OP+

  • Finálne znenie opatrení musí schváliť vláda. Rokovať majú v stredu
  • Existuje možnosť, že sa zoznámime s úplne novým režimom OP+
covid očkovanie vakcína koronavirus
TASR/Ján Krošlák
  • Finálne znenie opatrení musí schváliť vláda. Rokovať majú v stredu
  • Existuje možnosť, že sa zoznámime s úplne novým režimom OP+

Omikron sa od predchádzajúcich variantov koronavírusu výrazne líši. Odborníci už niekoľko dní avizujú, že bude potrebné prijať iné opatrenia, než na aké sme boli zvyknutí doteraz. Tie majú byť vymyslené novému variantu na mieru.

Jedno je isté, veci sa budú meniť

O určitých zmenách už hovoril aj minister životného prostredia Ján Budaj. Ten naznačoval, že kľúčovým momentom nového COVID automatu nebude počet prípadov, ale preplnenosť nemocníc. Zatvárať sa podľa jeho slov bude vtedy, keď sa budú nemocnice blížiť k svojmu limitu.

Minister tiež informoval, že vláda bude o nových opatreniach rokovať v stredu, 12.1.2022.

O nových pravidlách už s viacerými odborníkmi aj konzíliom rokoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Zatiaľ nie je nič isté, finálne znenie opatrení musí schváliť vláda. Denník N však prichádza s informáciou, že na pretrase budú zásadné zmeny.

Nový režim OP+

Medzi najciteľnejšie zaradzujú to, že by ti nemuseli všade stačiť dve dávky vakcíny či nedávne prekonanie ochorenia Covid-19, tak, ako to bolo v režime OP doteraz.

Na scénu má prísť nový režim s názvom OP+. Doňho by si spadal v prípade, že si už absolvoval aj takzvaný „booster shot“, a teda posilňujúcu dávku vakcíny. Tiež by si tam spadal, ak by si mal k dvom dávkam vakcíny aj nedávny test a rovnako vtedy, ak si plne zaočkovaný a zároveň si za posledný polrok Covid-19 prekonal.

V novom režime OP+ by mali fungovať najviac rizikové podujatia, napríklad svadby či diskotéky. Denník N informuje, že nejde o finálne rozhodnutie, je to len možnosť, o ktorej sa diskutuje. Nový režim by sa teoreticky uplatňoval na vybraných miestach. Detaily zatiaľ nie sú známe. 

Uvoľnené podmienky pre hromadné podujatia

Podmienky pre hromadné podujatia sa uvoľnia, konať by sa mali v režime OP (očkovaní – po prekonaní ochorenia COVID-19). Pre nízkorizikové podujatia odporúča vláda maximálne 100 osôb alebo naplnenie 50 percent kapacity. Pre stredne rizikové podujatia sa odporúča maximálna kapacita 25 percent.

Vyplýva to z odporúčaní opatrení hlavnému hygienikovi, ktoré schválila vláda na svojom pondelkovom zasadnutí. Presné pravidlá určí vyhláška hlavného hygienika Jána Mikasa.

„S ministerstvom zdravotníctva sme našli kompromisné riešenie pre aspoň čiastočné otvorenie kultúry v najbližšej dobe. Mojou snahou a aj snahou celého ministerstva vždy bolo otvoriť kultúru, aby bola bezpečná pre divákov a pre organizátorov ešte stále ekonomicky prijateľná,“ uviedla ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO).

Organizátor si pri nízko a stredne rizikovom podujatí bude môcť vybrať, či zvolí pre podujatie počet divákov v absolútnom čísle, teda maximálne 100 divákov, alebo sa bude riadiť pomerom kapacity, kde počet divákov môže byť aj vyšší ako 100 osôb.

Nízko a vysokorizikové podujatia

Medzi nízkorizikové hromadné podujatia zaradila vláda tie, kde sa nosí respirátor, sú bez konzumácie, povinné je sedenie, nespieva sa na nich ani nepovzbudzuje. Navrhuje pre ne režim OP a maximálne 100 divákov alebo naplnenie kapacity do 50 percent.

Maximálne 25-percentné obmedzenie kapacity má platiť pre stredne rizikové hromadné podujatia, na ktorých sa ráta s nosením respirátora, fixným sedením či státím. Alternatívou má byť rovnako 100 divákov. Pri oboch variantoch sa má požadovať očkovanie alebo doklad o prekonaní ochorenia COVID-19.

kino, kiná, sála, divadlo, hromadné podujatia
zdroj: Unsplash/ Krists Luhaers

Za vysokorizikové podujatia sa podľa materiálu považujú svadby, kary, oslavy, večierky, plesy, diskotéky či podujatia v prevádzkach verejného stravovania. Odporúča sa nosenie respirátora, konzumácia jedál by však mala byť povolená. Maximálny počet osôb povolených na vysokorizikovom podujatí by mal byť 20 osôb pre očkovaných a po prekonaní ochorenia.

Povinný bude zoznam účastníkov podujatia. Na majstrovstvách Európy v hádzanej mužov sa povolí účasť divákov, a to v rozsahu 25-percentnej kapacity štadiónov a iných športových zariadení.

„Na tvorbe vyhlášky k organizácii hromadných podujatí v súčasnosti pracujeme,“ priblížila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.

Dodala, že vo vyhláške je potrebné „špecifikovať viacero nevyhnutných detailov“. Nová vyhláška by podľa Račkovej mala byť vo vestníku vlády SR zverejnená najskôr v utorok (11. 1.).

Zdroje: Denník N, SIU, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie