Dve európske krajiny sa postavili proti zákazu udeľovania víz Rusom. Majú na to svojský dôvod

  • Berlín a Paríž tvrdia, že ruské žiadosti o vstup do krajiny treba skúmať
  • Postavili sa proti úplnému zákazu
  • Život v demokracii ich totiž môže ovplyvniť
Ruský prezident Putin stojí vedľa čínskeho predstaviteľa armády. Ruský pas a víza vo svete
TASR/AP, Sputnik Unsplash/Alexander Nrjwolf
  • Berlín a Paríž tvrdia, že ruské žiadosti o vstup do krajiny treba skúmať
  • Postavili sa proti úplnému zákazu
  • Život v demokracii ich totiž môže ovplyvniť

Nemecko a Francúzsko sú proti zákazu vstupu ruských občanov na územie EÚ. „Mali by sme porozmýšľať nad rozumnými spôsobmi využitia dôležitej páky udeľovania víz,” cituje v utorok agentúra DPA z pozičného dokumentu zaslaného ostatným členským štátom EÚ, ktorých ministri zahraničných vecí sa tento utorok a stredu zídu na neformálnych rokovaniach v Prahe.

Berlín a Paríž tvrdia, že žiadosti ruských občanov by mali byť dôkladne preskúmané z hľadiska možných bezpečnostných rizík. Zároveň netreba podceňovať vplyv priamej skúsenosti so životom v demokraciách, čo sa týka najmä budúcich generácií.

„Naša vízová politika by to mala odrážať a v EÚ naďalej umožňovať kontakty s ruskými štátnymi príslušníkmi, ktorí nie sú spojení s ruskou vládou,” uvádza sa v pozičnom dokumente.

Oba štáty chcú preto zachovať právny rámec, ktorý umožňuje vstup do EÚ najmä študentom, umelcom, vedcom a odborníkom – bez ohľadu na to, či by mohli čeliť politickému prenasledovaniu.

Takisto varujú pred ďalekosiahlymi obmedzeniami vízovej politiky. Zdôrazňujú, že je dôležité zabrániť podporovaniu ruského naratívu a odcudzeniu budúcich generácií.

Niektoré členské štáty Európskej únie, predovšetkým Lotyšsko, Estónsko, Litva, Poľsko a Fínsko, ktoré majú hranice s Ruskom, požadujú, aby EÚ prijala spoločné a tvrdé reštrikcie voči návštevníkom z Ruska.

Ak Únia nezavedie plošný zákaz vstupu ruských turistov, nevylúčili dohodu na spoločnom „regionálnom riešení”. Nemecko sa doposiaľ k týmto návrhom stavalo odmietavo.

Proti plošnému zákazu vydávania víz občanom Ruska je aj Rakúsko. „Plošný zákaz víz pre ruských občanov by úplne prerušil posledné kontakty s ruskou občianskou spoločnosťou,” povedal v utorok pre nemecký denník Die Welt rakúsky minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg.

„Bolo by absurdné práve teraz blokovať cestu na Západ kritickým hlasom v Rusku,” dodal s tým, že by to bolo kontraproduktívne aj v boji proti ruskej propagandistickej mašinérii.

Pobaltské štáty volajú po obmedzení

Členské štáty Európskej únie Lotyšsko, Estónsko, Litva, Poľsko a Fínsko, ktoré majú spoločnú hranicu s Ruskou federáciou, možno ruským turistom zakážu vstup na svoje územie, ak EÚ nezavedie plošný zákaz. V utorok to povedal litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis. TASR informuje na základe správy agentúry Reuters.

„Rozprával som sa s ministrami zo všetkých týchto krajín… Nevidím (medzi nimi) mnoho politických rozdielov,” povedal šéf litovskej diplomacie novinárom vo Vilniuse. „Ruskí turisti by nemali byť v Európskej únii… Ich krajina vykonáva (na Ukrajine) genocídu,” zdôraznil.

Rusi sa zväčša do ďalších krajín EÚ dostávajú práve cez územie pobaltských krajín, pretože priame letecké spojenie medzi Ruskom a EÚ bolo v dôsledku vojny zastavené.

„Hľadáme v prvom rade riešenie na úrovni EÚ, pretože to je najudržateľnejšie a z právneho hľadiska správne,“ povedal Landsbergis podľa agentúry AFP. Dodal, že ak sa to nepodarí, „nevylučujeme možnosť hľadania regionálneho riešenia, ktoré by zahŕňalo pobaltské štáty, Poľsko a zrejme Fínsko“.

O zákaze udeľovania víz pre ruských občanov majú na budúci týždeň v Prahe diskutovať ministri zahraničných vecí EÚ. Zákaz podporuje najmä päť pobaltských krajín, ktoré s Ruskom hraničia, pre jeho agresiu na Ukrajine.

Proti je napríklad Nemecko. Kancelár Olaf Scholz v pondelok uviedol, že Rusi by mali mať možnosť opustiť svoju krajinu, ak nesúhlasia s politikou Kremľa. Reuters dodáva, že proti takémuto opatreniu bude možno vystupovať viacero krajín vrátane Maďarska.

Estónsko minulý týždeň ako prvá krajina uzavrelo svoje hranice pre vyše 50 000 Rusov, ktorým už víza udelili.

AFP približuje, že východoeurópske štáty po invázii Kremľa na Ukrajinu prestali udeľovať nové turistické víza pre Rusov. Tí však smú prekročiť hranice eurobloku v iných krajinách, ktoré im víza vydali, pretože v rámci EÚ platí voľný pohyb osôb.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá