Sovietske pamätníky padajú jeden za druhým. Pobaltie sa zbavuje symbolov okupácie

  • Lotyšsko v odpovedi na vojnu na Ukrajine búra sovietske pamätníky
  • Zničili tak 80 metrov vysoký obelisk
  • Jeho pád vyvolal zmiešané emócie u občanov
Obelisk z éry Sovietskeho zväzu v Rige v Lotyšsku. Lotyši ho zničili, spadol do vody.
YouTube/DW News/Reprofoto
  • Lotyšsko v odpovedi na vojnu na Ukrajine búra sovietske pamätníky
  • Zničili tak 80 metrov vysoký obelisk
  • Jeho pád vyvolal zmiešané emócie u občanov

Pobaltské štáty reagujú na ruskú vojnu na Ukrajine rázne a stroho. Pripomenúť si môžeme spor medzi Kremľom a Vilniusom pre ruskú exklávu Kaliningrad. Litovčania v odpovedi na inváziu blokovali prepravu tovaru cez svoje územie, ktoré leží medzi Ruskom a Kaliningradom. Po tom, ako Európska únia Litve prikázala s blokádou skoncovať, do starej sovietskej väznice umiestnila maketu Vladimira Putina viditeľnú na Mapách Google.

Estónci tiež vystupujú ostro, a na svoje územie zakázali vstup ruským občanom, ktorí majú turistické víza dodané Tallinom. Tento krok vyvolal nevôľu v Rusku. Bývalý prezident Dmitrij Medvedev sa vyhrážal, že nezávislosť Estónska je „chybou“ či „nedokončenou prácou“ Ruska. Ruská štátna propaganda dokonca hrozila, že do Pobaltia pošle ruských vojakov.

K odporu voči Moskve sa však pridali aj Lotyši. Tí sa rozhodli zbúrať obrovský betónový obelisk zo sovietskej éry. Šlo o pamätník víťazstva Červenej armády nad nacistickým Nemeckom. Jeho vrchol vzdialený 80 metrov od zeme zdobili typické sovietske hviezdy. Od štvrtka (25.8.) sa však už nad Rigou, hlavným mestom Lotyšska, netýči.

Ako uvádza The Guardian, obelisk zničila ťažká mašinéria, ktorá ho zhodila z výšky na zem. Dopadol do nádrže, ktorá sa nachádzala presne pod ním. Voda po náraze poriadne vyšplechla. Pamätník zložený z piatich veží stál medzi dvoma ďalšími typmi sôch. Jedna z nich zobrazoval skupinu troch vojakov Červenej armády a druhá ženu predstavujúcu „Vlasť“ so vztýčenými rukami. Lotyši tieto sochy odstránili ešte pred samotným obeliskom.

Lotyšské médiá vysielali udalosť naživo. Prišla sa pozrieť aj verejnosť, ktorá s úkonom jasne súhlasila. Niektorí prišli s lotyšskými vlajkami okolo pliec, mnohí jasali a tlieskali. 

Pamätník z obdobia Lotyšska v Sovietskom zväze

Lotyšsko ako bývalý štát Sovietskeho zväzu nemá podobných pamätníkov málo. Taktiež nejde o prvý, ktorý v odpovedi na vojnu na Ukrajine zničili. Obelisk postavili v roku 1985, no šesť rokov nato sa z Lotyšska opäť stala nezávislá krajina. Neskôr vstúpilo do NATO a získalo členstvo v Európskej únii. Rusi si však na toto územie, ako územie bývalého Sovietskeho zväzu, robia zálusk. 

Lotyši však majú jasno v tom, kto sú a do akej krajiny patria. A tou je ich vlastná. Lotyšský minister zahraničných vecí na Twitteri uviedol, že jeho krajina „odstránila jeden zo symbolov sovietskej okupácie v Rige“ „uzatvára tak ďalšiu bolestivú stránku histórie a hľadá lepšiu budúcnosť“.

Zničenie obelisku v Lotyšoch vzbudilo vášne a spôsobilo isté politické rozdelenie, ako odpovedali občania pre Deutsche Welle. 

„Cítim sa skvele, pretože som zažila ‚prebudenie’ Lotyšska v 90. rokoch. Teraz mám pocit, že táto kapitola je konečne uzavretá,“ uviedla sledujúca udalosti zbúrania obelisku. Zatiaľ čo niektorí sa radovali, iní cítili krivdu.

„Mám v sebe bolesť a neprávosť. Moji prastarí rodičia vo vojne zomreli. Obraňovali celý svet pred fašizmom,“ podotkol druhý.

DW vo videu vysvetľuje, že len niekoľko mesiacov pred zbúraním obelisku si pod ním ľudia pripomínali víťazstvo vo vojne. Lotyšsko má s Ruskom spoločnú hranicu s dĺžkou 214 km. Žije tam mnoho etnických Rusov. Na každoročnom Dni víťazstva nad fašizmom sa v Rige zhromažďovali ľudia, aby pod pamätník položili kvety.

Podobne urobili vo viacerých krajinách, ale aj v Bielorusku

Ruská invázia na Ukrajinu vyvolala podobnú reakciu v prípade vlád niekoľkých východoeurópskych krajín. Avšak ako informovala poľská vláda, bieloruské úrady zrovnávajú so zemou pamätné miesto na svojom území, kde sú pochovaní poľskí vojaci, ktorí bojovali druhej svetovej vojne.

Hovorca ministerstva zahraničných vecí Łukasz Jasina na Twitteri uviedol, že cintorín v obci Surkonty, kde poľský odpor bojoval so sovietskymi silami, je „devastovaný službami minského režimu“.

Deje sa tak deň po tom, čo Poľsko oznámilo, že búra pamätník sovietskych vojakov Červenej armády v Poľsku ako jeden z desiatok  ďalších pripravených na zničenie. Bielorusko predstavuje kľúčového spojenca Moskvy, zatiaľ čo Poľsko výrazne podporuje Ukrajinu.

Estónsko minulý týždeň odstránilo pamätník – tank zo sovietskej éry z podstavca v meste Narva, uvádza The Guardian. I tento krok vyvolal u obyvateľstva zmiešané reakcie, keďže rovnako ako v prípade Lotyšska, ruská menšina tvorí okolo 25 % obyvateľstva. 

Zdroje: The Guardian, BBC, YouTube/Deutsche Welle News, Twitter, The Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá