Dve slovenské mestá dali stopku plastoým riadom na vianočných trhoch

  • Na tohtoročných vianočných trhoch v Trnave a v Žiline plastový riad nahradí ten kompostovateľný
  • Magistráty miest budú predajcov pravidelne kontrolovať a udeľovať pokuty, ak aj napriek zákazu budú predávať jedlo či nápoje v plastových nádobách
volt
Mesto Trnava
  • Na tohtoročných vianočných trhoch v Trnave a v Žiline plastový riad nahradí ten kompostovateľný
  • Magistráty miest budú predajcov pravidelne kontrolovať a udeľovať pokuty, ak aj napriek zákazu budú predávať jedlo či nápoje v plastových nádobách

Ak aj teba vedia vystrašiť kopy plastovych pohárov v kontajneroch počas vianočných trhov, máme pre teba pozitívnu správu. Žilina aj Trnava sa tento rok rozhodli zaviesť ekologické vianočné trhy.

Znamená to, že v týchto mestách si tvoj punč už „nevychutnáš“ z plastového pohárika a cigánsku či guláš nedostaneš na jednorázovom tanieri. Ide o skvelý krok tým správnym smerom, ktorých však mohol prísť už dávno.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: Luky catering

„Všetci predajcovia jedál a nápojov na priamu konzumáciu sú povinní pri predaji na priamu konzumáciu používať kompostovateľný riad (nie plastový či papierový), vrátane príborov, tácok a pohárov. Dodržiavanie povinnosti používania kompostovateľného riadu bude zakotvené v rozhodnutí na predaj počas konania Vianočných trhov 2018 a bude kontrolované. Nedodržiavanie tejto podmienky bude prísne sankcionované,” uviedol magistrát mesta v dokumente o povinnostiach predajcov..

Ekologickú stránku vianočných trhov už niekoľko rokov rieši aj Viedeň či Brno. Na týchto trhoch si môžeš punč, čaj či varené víno odniesť aj v maľovaných keramických hrnčekoch, ktoré sú zálohované. Takýmto spôsobom predajcovia skresajú aj náklady na nákup o niečo drahších eko nádob, nakoľko keramické hrnčeky sú zálohované adekvátnou sumou 6-9 eur a poslúžiť môžu aj ako fajn darček.

Trúfni si tento rok na ekologické Vianoce

V časoch konzumu sme špeciálne počas Vianoc ochotní minúť nemalé peniaze aj na veci, ktoré by nás inokedy ani nenapadlo kupovať. Zoznam, čo všetko potrebujeme, je zväčša naozaj dlhý.

Skús sa však predtým, ako nákupnému ošiaľu podľahneš, zamyslieť nad tým, či skutočne toto všetko potrebuješ k prežitiu pokojných sviatkov s rodinou. Ku všetkému totiž existujú alternatívy.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: Lucia Drevická

Environmentalisti radia nakupovať s mierou, darčeky si dopredu premyslieť a nenakupovať pod vplyvom akcií či ligotavých obalov. Aj na internete už v súčastnosti nie je žiaden problém zohnať „zelené“ darčeky.

Ide napríklad o ekologickú kozmetiku, drevené výrobky vyrobené z FSC dreva, knihy vytlačené na FSC papieri, oblečenie vyrobené z biomateriálov alebo výrobky označené logom Fair Trade. Za ekodarčeky môžeme považovať aj tie z druhej ruky. Alebo čo tak darovať čisto nemateriálne veci ako vstupenky do divadla či jazykový kurz? Je to len na tebe a tvojej pohodlnosti.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech