Dychberúci až strašidelný odhad: Vedci odhalili počet tyrannosaurov, ktoré kedy žili na zemi

  • Po našej zemi sa mohlo potulovať oveľa väčšie množstvo tyrannosaurov, než sme si mysleli
  • Vedkyňa prichádza s najnovším realistickým odhadom
Vedec, mikroskop, tyrannosaurus rex
Ilustračná fotografia, Unsplash/National Cancer Institute, Elly Enn
  • Po našej zemi sa mohlo potulovať oveľa väčšie množstvo tyrannosaurov, než sme si mysleli
  • Vedkyňa prichádza s najnovším realistickým odhadom

Keď sa hovorí o dinosauroch, jeden z prvých – ak nie prvý – druh, ktorý nám príde na um, je Tyrannosaurus rex. Ide o kráľovskú a ikonickú rodinu pravekých dinosaurov, ktorú na obrázkoch okamžite identifikuje akýkoľvek nadšenec.

Svet sa teraz ohľadom tohto druhu dozvedel nové, azda až strašidelné detaily. Evolučná ekologička Eva Griebelerová z Univerzity Johannesa Gutenberga v nemeckom meste Mainz vo svojej najnovšej štúdii vyvracia doterajší odhad, koľko jedincov tyrannosaura sa kedysi potulovalo po našom svete.

V štúdii publikovanej na portáli Wiley Online Library sa píše, že postupom času pred ich nešťastným vyhynutím po dopade asteroidu na zem ich žilo dokopy až 1,7 miliardy.

Predošlý odhad bol podstatne skromnejší

Ako vysvetľuje Science Alert, na výpočet ich niekdajšieho možného počtu potrebujeme veľmi veľa čísel. Údaje začínajú pri priemernej dĺžke života tyrannosaurov a pokračujú cez ich sexuálnu zrelosť až po počet vajíčok, ktoré sa dokázali naraz vyliahnuť.

V roku 2021 svet obdržal podstatne nižší odhad. Podľa štúdie na portáli Science mohlo na svete žiť až o 800 miliónov menej jedincov, než odhaduje Griebelerová. Jej nová analýza je však založená na najaktuálnejších dostupných informáciách o raste a rozmnožovaní dinosaurov.

A skutočne sa zdá sa, že presnejší je odhad 1,7 miliardy jedincov.

„Generačný čas, ako aj očakávaná dĺžka života, hrubá miera reprodukcie a reprodukčné hodnoty jedincov vypočítané v predchádzajúcej štúdii silne odporovali nášmu súčasnému chápaniu biológie Tyrannosaura rexa a iných teropódov (dravých dinosaurov),“ píše Eva Griebelerová.

Ekologička tvrdí, že jej vlastný model už vypočítala v súlade so súčasnými poznatkami.

„Hodnoty štúdie z roku 2021 tiež nesúhlasili s hodnotami veľkých existujúcich plazov, vtákov a cicavcov. Pre všetky tieto nedostatky predchádzajúcej štúdie uprednostňujeme hodnotenie individuálnych a populačných charakteristík Tyrannosaura rexa a iných vyhynutých druhov pomocou môjho modelu,“ dodala.

Animácia tyrannosaurus rex
zdroj: Unsplash/Fausto García-Menéndez

Výskum

Štúdia z roku 2021 bola úplne prvá svojho druhu. K danému výskumu teda nemusíme byť kritickí, predsa len obsahuje množstvo cenných štatistík. Avšak dnes už vedci poznajú ďalšie podrobnosti ohľadom životov dinosaurov a Griebelerovej model to odzrkadlil.

Science alert jej štúdiu zjednodušil a vysvetlil, že najnovší model u tyrannosaurov počíta s nižšou mierou prežitia. Existovalo zrejme menej generácií týchto dravcov, než sme si mysleli a tiež zriedkavejšie kládli vajíčka.

Veda má ohľadom týchto faktorov k dispozícii slušné údaje. Tie sa zakladajú na podrobných štúdiách fosílií, ako aj na porovnaniach tyrannosaura s dnešnými zvieracími druhmi, o ktorých si vedci myslia, že si zachovali určité dinosaurie črty.

Griebelerová svoj model testovala na štatistikách týkajúcich sa 23 rôznych dodnes existujúcich druhoch od plazov, cez vtáky, po cicavce. Zistila, že v porovnaní s predchádzajúcim výskumom celkom dobre odhadla celkový počet ich jedincov. Výskum tak naznačuje, že by tieto odhady mali fungovať aj v prípade niekdajšieho Tyrannosaura rexa.

Realistickejší odhad

Dokonca aj jeden z autorov štúdie z roka 2021, paleontológ Charles Marshall priznal, že súčasný odhad je realistickejší. Uviedol to v rozhovore pre Live Science s tým, že najnovší výskum schvaľuje.

Okrem spomínaného odhadu vo výške 1,7 miliardy jedincov výskum tiež pripúšťa, že vedci dodnes našli len malinké percento tyrannosaurých pozostatkov.

Ďalšie štúdie sa teda môžu zaoberať otázkami ako: „Prečo sme ich našli tak málo? Kde sa skrývajú všetky ostatné?“

Griebelerová naznačuje, že jej model môže tiež pomôcť odhadnúť možné počty jedincov aj pri iných vyhynutých druhoch.

Zdroje: Wiley Online Library, Science Alert, Science, Live Science

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá