Elon Musk stratil obrovské miliardy. Boj o titul najbohatšieho muža sveta je tesný

  • Elon Musk chvíľu nebol najbohatším mužom sveta
  • O prvenstvo ho pripravil generálny riaditeľ značky Louis Vuitton
  • Tesla stratila takmer polovicu svojej trhovej hodnoty
Elon Musk, šéf Tesly, majiteľ Twitteru, generálny riaditeľ značky Louis Vuitton Bernard Arnault
TASR/AP, Hannibal Hanschke, Susan Walsh
  • Elon Musk chvíľu nebol najbohatším mužom sveta
  • O prvenstvo ho pripravil generálny riaditeľ značky Louis Vuitton
  • Tesla stratila takmer polovicu svojej trhovej hodnoty

Miliardár a nový majiteľ Twitteru či šéf Tesly Elon Musk dnes (7. 12.) prišiel o titul najbohatšieho človeka sveta. Spôsobil to prudký pokles hodnoty jeho podielu v Tesle. Zároveň mu nepomohla ani 44-milardová investícia do jeho novej sociálnej platformy. Vyplýva to z rebríčka magazínu Forbes.

Titul najbohatšieho človeka sveta tak prevzal Bernard Arnault. Ide o generálneho riaditeľa materskej spoločnosti luxusnej značky Louis Vuitton. Na prvej priečke svetových boháčov sa ocitol spolu so svojou rodinou.

Arnaultovo osobné bohatstvo dosahuje hodnotu 184,7 miliardy dolárov a tesne tak dnes predbehol Muska, ktorého Forbes dnes cenil na 184,6 miliárd.

Momentálne sa obaja boháči tesne predbiehajú v boji o prvú priečku a šéf Tesly opäť figuruje na vrchole s imaním vo výške 185,4 miliardy dolárov, pričom toto číslo mierne stúpa.

Muskov pokles

Akcie Tesly začali klesať začiatkom tohto roka po tom, ako stále najbohatší muž sveta Elon Musk predložil svoju ponuku na odkúpenie Twitteru. Akcie spoločnosti vyrábajúcej známe elektromobily odvtedy klesli o viac ako 47 percent dnes zaznamenali ďalší 2,7-percentný pokles, informuje agentúra Reuters.

Musk o prvenstvo v rebríčku pripravil zakladateľa spoločnosti Amazon Jeffa Bezosa v septembri roka 2021. Majetok šéfa Tesly medzitým presiahol 200 miliárd, no 8. novembra tohto roka opäť klesol a momentálne mu do „200-ky“ chýba približne 15 miliárd.

Tento pokles zapríčinili kroky investorov vlastniacich práve akcie Tesly. Tí sa totiž obávajú, že Musk je viac zaujatý Twitterom, a svojich akcií sa preto vzdali. Tesla stratila takmer polovicu svojej trhovej hodnoty a Muskovo čisté imanie od apríla kleslo o približne 70 miliárd dolárov.

Žaloba zamestnancov Twitteru

Ako sme ťa informovali v tomto článku, problémy, ktoré sprevádzali Muskovo odkúpenie Twitteru, pokračujú aj po prevzatí vlastníctva. Musk najprv vyhodil polovicu svojich zamestnancov a tí mu to vrátili žalobou.

Ako informuje The Telegraph, Musk prepustil celkom 3 700 zamestnancov Twitteru, ktorí v reakcii podali hromadnú žalobu v San Franciscu. Tvrdia v nej, že upozornenie na prepúšťanie vnímajú ako nedostatočné a je v rozpore s federálnymi a kalifornskými zákonmi.

Musk totiž zamestnancom prostredníctvom emailu oznámil, že za necelý deň dostanú oznámenie, ktoré ich informuje o ich zamestnaneckom stave.

„V snahe dostať Twitter na zdravú cestu prejdeme v piatok náročným procesom znižovania našej globálnej pracovnej sily,” písalo sa v správe. Počas ďalšieho dňa sa tak tisíce ľudí dozvedeli, že prišli o prácu. Zamestnanci predtým tvrdili, že o Muskových plánoch sami nevedeli. Informácie o fungovaní spoločnosti mali získavať hlavne prostredníctvom médií, súkromných správ a anonymných fór.

Žaloba akcionárov

Fungovanie sociálnej platformy okrem iného po Muskovom prebratí sprevádzajú aj masívne výpadky. Spoločnosť, ale aj zamestnanci Twitteru sa nazdávajú, že platforma to nezvládne a je podľa nich len otázka času, kedy „zomrie“.

Ako sme ťa informovali, miliardár zamestnal v Twitteri 50 ľudí, ktorí pôvodne pracovali v Tesle. Navyše, medzi nimi je aj riaditeľ, ktorý stojí za vývojom autopilota. Práve tento krok zarazil i investorov Tesly a viacerí sa nakoniec obrátili na súd.

Predmetom najnovšej žaloby, ktorej musí najbohatší muž sveta čeliť, je balík odmien v hodnote 56 miliárd dolárov. Ten mu akcionári schválili pred štyrmi rokmi ako motiváciu. Túto sumu má dostávať v prípade, ak splní výkonnostné ciele, medzi ktoré patrí napríklad ziskovosť či cena akcií na burze. Podľa mnohých si však túto sumu nezaslúžil, pretože sa Tesle nevenuje na plný úväzok.

Zdroje: Forbes, Forbes, Reuters, The Telegraph

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá