Musk si poriadne zavaril. Pracovníci Twitteru naňho podali žalobu

  • Zamestnancom Twitteru prišiel e-mail
  • Dnes majú ostať doma a čakať, aký bude ich osud
  • Prostredníctvom emailu sa dozvedia, či sú prepustení
Elon Musk preberá kontrolu nad Twitterom, Aplikácia Twitter, ilustračná foto
TASR/Hannibal Hanschke Unsplash/Souvik Benerjee
  • Zamestnancom Twitteru prišiel e-mail
  • Dnes majú ostať doma a čakať, aký bude ich osud
  • Prostredníctvom emailu sa dozvedia, či sú prepustení

Od 27. októbra je Elon Musk novým majiteľom sociálnej siete Twitter. Nákup ho stál 44 miliárd dolárov. Hneď po prevzatí kontroly rozpustil predstavenstvo spoločnosti a odvolal aj výkonného riaditeľa Paraga Agrawala, finančného šéfa Neda Segala a šéfku právnych záležitostí a politiky Vijayu Gaddeovú. Následne sa sám Musk stal výhradným riaditeľom, informovali sme.

Dnes (4.11.) plánuje Elon začať s prepúšťaním i ďalších zamestnancov. Informoval ich o tom prostredníctvom emailu, ktorý im odoslal vo štvrtok večer. Uviedol v ňom, že zamestnanci dostanú do piatku 12:00 ET (17:00 nášho času) oznámenie, ktoré ich informuje o ich zamestnaneckom stave.

„Ak to neovplyvní vaše zamestnanie, dostanete upozornenie prostredníctvom e-mailu na Twitteri,“ uviedla kópia emailu, ktorú získala CNN. „Ak to vaše zamestnanie ovplyvní, dostanete upozornenie s ďalšími krokmi prostredníctvom vášho osobného e-mailu,“ dodal Musk v správe.

V snahe usmerniť Twitter na zdravú cestu

Miliardár podľa agentúry Reuters v emaile tvrdí, že ide o snahu „usmerniť Twitter na zdravú cestu”. Zamestnancom sociálnej siete tiež oznámil, že „na zaistenie bezpečnosti“ zamestnancov a systémov Twitteru budú kancelárie spoločnosti „dočasne zatvorené a vstup osobám s priepustkami bude pozastavený“.

„Ak ste v kancelárii alebo ste na ceste do práce, vráťte sa, prosím, domov,” uviedol Twitter vo štvrtok v e-maile určenom zamestnancom. Ľudia tak ostávajú doma, odkiaľ budú v piatok čakať na oznámenie o svojom osude.

Zamestnanci žalujú spoločnosť

Ako informuje The Telegraph, Musk plánuje prepustiť 3 700 zamestnancov Twitteru. Tí aktuálne spoločnosť zažalovali. 

Ide o hromadnú žalobu podanú v San Franciscu, v ktorej tvrdia, že upozornenie na prepúšťanie vnímajú ako nedostatočné a je v rozpore s federálnymi a kalifornskými zákonmi.

V internom oznámení spoločnosti sa uvádza: „V snahe dostať Twitter na zdravú cestu prejdeme v piatok náročným procesom znižovania našej globálnej pracovnej sily.”

„Uvedomujeme si, že to ovplyvní množstvo jednotlivcov, ktorí hodnotným spôsobom k Twitteru prispeli, ale toto opatrenie je, žiaľ, nevyhnutné na zabezpečenie úspechu spoločnosti v budúcnosti.“

Do kanálu na Slacku pozvali aj Muska

Krátko po tom, čo ľudia danú správu dostali, sa stovky ľudí vo firemných kanáloch na platforme Slack začali lúčiť. Dvaja zamestnanci spoločnosti pre Reuters uviedli, že niekto do tohto kanálu pozval aj Muska.

Niektorí zamestnanci na Twitteri už teraz informujú, že už stratili svoj prístup k IT systému spoločnosti. Na základe toho sa obávajú, že to naznačuje ich prepustenie.

„Vyzerá to tak, že som nezamestnaný. Práve ma na diaľku odhlásilo z môjho pracovného notebooku a zo Slacku,” napísal na sociálnej sieti používateľ Simon Balmain, ktorý sa opisuje ako bývalý komunitný manažér Twitteru.

Oznámenie o prepúšťaní ukončuje týždeň, ktorý bude známy ako „čistky Elona Muska”. Miliardár požadoval výrazné zníženie nákladov firmy a na pracovisku zaviedol novú agresívnu pracovnú etiku.

Jednotlivým tímom v rámci Twitteru nariadil, aby z ročných úspor nákladov vyhradili až 1 miliardu dolárov, ktorú možno vyčleniť na infraštruktúru. Reuters o tom informovala na základe dvoch zdrojov oboznámených s touto záležitosťou a internej správy na platforme Slack, ktorú agentúra preskúmala.

Chaos a neistota

Prvý Muskov týždeň v pozícii majiteľa Twitteru poznačili chaos a neistota. Napríklad, boli naplánované dve celofiremné stretnutia, ktoré však o niekoľko hodín neskôr museli zrušiť.

Zamestnanci tvrdia, že informácie o fungovaní spoločnosti momentálne získavajú hlavne prostredníctvom médií, súkromných správ a anonymných fór.

Dlho očakávané prepúšťanie tiež negatívne vplýva na povestnú otvorenú firemnú kultúru Twitteru, ktorú si jej zamestnanci vážili. Pred Muskovým prevzatím pracovalo v Twitteri  približne 7 500 ľudí.

Zdroje: CNN, Reuters, Twitter/Simon Balmain, The Telegraph

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá